DINAMU SUDI NIZOZEMAC Dalić ga je optužio za ispadanje: ‘Nije bio slučajno poslan’

24.06.2024., stadion Leipzig, Leipzig, Njemacka - Europsko prvenstvo 2024., skupina B, 3. kolo, Hrvatska - Italija. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Hrvatska je imala sve u rukama. Vodili smo na Euru protiv Italije 1-0, imali prolazak u osminu finala, a onda je sudac pokazao nevjerojatnih osam minuta nadoknade. Cijela naša klupa primila se za glavu, gol smo primili upravo u toj 8. minuti, a nakon utakmice dugo se spominjao. On je Danny Makkelie i u srijedu će suditi Dinamu u Salzburgu.

Gotovo da nema hrvatskog nogometnog navijača koji nije zapamtio njegovo ime. Danny Makkelie sudio je Hrvatskoj posljednji susret u skupini na Europskom prvenstvu u Njemačkoj. Za prolazak nam je trebala pobjeda protiv Italije i sve je izgledalo odlično do 90. minute. Golom Luke Modrića vodili smo 1-0, a onda je Nizozemac pokazao čak osam minuta nadoknade. Niti u jednoj utakmici na Europskom prvenstvu nije pokazana ni približno duga nadoknada. Ako može biti neka utjeha, nakon te utakmice je kažnjen i više nije sudio na Euru.

– Uvjeren sam da on nije slučajno poslan, znalo se zašto dolazi. Cijelu utakmicu nas je zakidao, a vrhunac je bio kad je pokazao osam minuta nadoknade. To nije imalo nikakvog smisla. Ne mogu se oteti dojmu da je to tako, bilo je šest zamjena, dakle tri minute plus VAR provjera, maksimalno četiri minute, a on pokaže osam – ljutit je bio Dalić.

Dinamu je sudio četiri puta i sva četiri puta Zagrepčani su igrali u gostima. Uspjeh ‘modrih’ u tim je utakmicama polovičan. U Moldaviji kod Šerifa 2013. Dinamo je slavio 3-0, a potom i kod Aalborga 1-0. Druge dvije, one novije povijesti, Dinamo je izgubio. Bilo je to u četvrtfinalu Europske lige u Villarrealu, kad su Zagrepčani izgubili 2-1. I iza te utakmice su se vukli repovi. Kod prvog gola Španjolaca bilo je zaleđe jer, kako se pokazalo poslije utakmice, VAR je krivo povukao linije, Makkelie je priznao gol, koji je bio ključan. Uzalud su se ‘modri’ žalili i protestirali, Nizozemac nije ni trznuo. Sudio je i Dinamu na gostovanju u Norveškoj kod Bodo Glimta, u porazu 1-0.

ODLUKA UEFA-e Nizozemac Makkelie više neće suditi na Europskom prvenstvu

Inače, ne pamte ga jedino hrvatski navijači po pogreškama. Njegovo ime Portugalci i Danci nikad neće zaboraviti. U kvalifikacijskoj utakmici Srbije i Portugala u Beogradu nije priznao čisti gol Cristiana Ronalda. Lopta je gotovo pola metra prošla liniju, a on ni njegovi pomoćnici to nisu registrirali. Ronaldo je bio toliko ljutit da je bacio kapetansku traku i otišao u svlačionicu bez pozdrava.

Danci ga nikad neće zaboraviti zbog dosuđenog penala u polufinalu Europskog prvenstva 2021. godine. Sterling je pao, iako ga nitko nije taknuo, Makkelie dosudio penal koji je odveo Englesku u finale. Danima su Danci slali pritužbe, tražili kaznu, izuzeće… Ništa nije pomoglo. Makkelie je i dalje tu i u srijedu sudi Salzburg – Dinamo.