DINAMO ‘Zajec priprema tužbu protiv Mirka Barišića zbog ogromne otpremnine koju je zajamčio Vlatki Peras i suradnicima’

Autor:

Unatoč optužnici zbog sumnje da je sa Zdravkom Mamićem oštetila Dinamo, nova vrhuška NK Dinama morat će se dobro pomučiti da smijeni Vlatku Peras bez da Dinamo to skupo plati, a kao glavnog krivca za tu situaciju vide donedavnog predsjednika Mirka Barišića

Vlatka Peras, predsjednica Uprave GNK Dinamo i dugogodišnja najbliža suradnica osuđenog i odbjeglog Zdravka Mamića, koncem prošlog tjedna još jednom se uspjela othrvati pokušaju da je smijeni novi predsjednik kluba Velimir Zajec i garnitura koju je doveo u Dinamo nakon nedavno održanih izbora. Vlatka Peras je u prethodnom razdoblju sebi uspjela stvoriti komotnu poziciju na kojoj je njena smjena gotovo nemoguća bez da joj Dinamo u potpunosti isplati plaće sve do ožujka 2027. godine – po procjenama, radi se o iznosu od 300 do 500 tisuća eura – a na ovaj proces ne utječe čak i ni optužnica koja je protiv nje nedavno podignuta zbog sumnje da je s Mamićem oštetila klub za najmanje 72 tisuće eura. Nacional je proteklog petka, nakon što je održana sjednica Izvršnog odbora kluba na kojoj se raspravljalo upravo o mogućoj smjeni predsjednice Uprave, doznao detaljne planove obiju strana u ovom sporu unutar trenutno najtrofejnijeg hrvatskog nogometnog kluba.

‘’Ona će biti smijenjena prije ili kasnije, a radimo na tome da ostane i bez funkcije i bez otpremnine’’, tvrdi jedan sugovornik blizak vodećoj garnituri Dinama. ‘’Ne, Vlatka Peras ne namjerava pristati ni na najmanji kompromis. U postupku koji se protiv nje vodi nakon podizanja optužnice neće proći loše, jer nije sama sudjelovala u malverzacijama te je šteta počinjena Dinamu vrlo brzo nadoknađena, a morat će se dobro pomučiti da je smijene – još više da na njeno mjesto instaliraju nekog drugog’’, uzvraćaju sugovornici vrlo bliski Vlatki Peras. No iz Dinama Nacional je doznao novi razvoj događaja: vladajuća garnitura priprema podnošenje tužbe protiv donedavnog dugogodišnjeg predsjednika kluba Mirka Barišića upravo zbog ugovora po kojima su Vlatki Peras, ali i brojnim njenim prethodnicima u Upravi, zajamčene neuobičajeno visoke otpremnine.

Odlukom Mirka Barišića tadašnjim članovima Uprave Vlatki Peras i Krešimiru Antoliću (na slici), kao i amri peternel, jamčila se isplata svih predviđenih primanja do kraja ugovora

‘’Sve te ugovore potpisivao je Barišić osobno, bez znanja tadašnjih članova Izvršnog odbora. Radi se o apsurdu jer je upravo Izvršni odbor nadležan za imenovanje članova Uprave, a istovremeno nikada nije bio informiran o bilo kakvim detaljima ugovora – o njihovim iznosima, potencijalnim otpremninama, bilo kojem drugom ključnom podatku’’, rekao je za Nacional izvor iz zagrebačkog kluba.

Mirko Barišić potpisao je Vlatki Peras ugovor o radu koji vrijedi do 11. ožujka 2027. i sadrži i odredbu po kojoj joj je u slučaju smjene klub dužan isplatiti sve plaće do tog datuma. Preostalih dvoje članova Uprave bliskih Mamiću Darko Podnar i Danijel Tomačić po neslužbenim informacijama naknadno su potpisali anekse ugovora s istom klauzulom, dok je Zajecova garnitura u Upravu instalirala Zvonimira Manenicu, koji ima pravo na otpremninu od samo šest mjesečnih plaća. Nijednu ključnu odluku Dinamova uprava ne može donijeti bez njegova potpisa, što znači da su Vlatka Peras, Podnar i Tomačić de facto blokirani u samostalnom odlučivanju – no Zajec zasad ne može smijeniti Vlatku Peras bez da Dinamo to skupo plati, što bi bilo krajnje problematično jer je samo lani klub potrošio više milijuna eura plaćajući otpremnine čak trojici smijenjenih bivših trenera. Suprotno uvriježenom dojmu, ovaj klub ima ozbiljnih poteškoća oko održavanja likvidnosti koja je tek nedavno osigurana barem na kratki rok ugovaranjem kredita s jednom hrvatskom bankom.

Vlatki Peras je mirko barišić ugovorom omogućio komotnu poziciju pa ona misli da je njena smjena gotovo nemoguća bez da joj Dinamo u potpunosti isplati plaće sve do ožujka 2027. godine

‘’U prethodnim razdobljima članovi Uprave poput Tomislava Svetine, Igora Kodžomana i drugih imali su klauzulu s otpremninama od 6 do 12 mjesečnih plaća, što je u poslovnom svijetu normalno i uobičajeno, no odlukom Mirka Barišića tadašnjim članovima Uprave Vlatki Peras, Amri Peternel i Krešimiru Antoliću jamči se isplata svih predviđenih primanja do kraja ugovora. Na temelju toga odjednom je isplaćeno 27 plaća Amri Peternel i Antoliću, što je bio ozbiljan financijski udar na klub. S otpremninama bivšim trenerima, u kratkom vremenu klub je isplatio ukupno oko 2,5 milijuna eura, što bi i veći sustav od Dinama teško podnio’’, objašnjava Nacionalov sugovornik iz Maksimira. On otkriva da je klub već pokrenuo postupke koji bi trebali osigurati da se brojne visoke otpremnine bivšim Dinamovim funkcionerima naplate iz imovine njegova najdugovječnijeg funkcionera Mirka Barišića. ‘’Učinit ćemo sve da Dinamo ponovno ne bude prisiljen plaćati štetu koju je netko drugi počinio’’, dodao je on.

Što se tiče Vlatke Peras, Izvršni odbor Dinama prošlog tjedna hitno je zatražio pravno mišljenje koje bi trebalo odgovoriti na dva ključna pitanja: je li zakonito i opravdano da ona nastavi s radnim odnosom u Dinamu te je li zakonito i opravdano isplatiti joj vrlo visoku otpremninu.

Podizanje optužnice protiv Vlatke Peras prije nešto više od mjesec dana novoj garnituri, barem kako se oni nadaju, poslužit će kao povod za rješavanje problema s njom. ‘’Sudski postupak se evidentno neće dovesti do kraja u idućih nekoliko godina, no postoji opcija da bilo koji član kluba protiv nje podnese prijavu zbog narušavanja ugleda Dinama i to bi mogao biti povod za njenu opomenu, suspenziju ili smjenu. No problem je da o tome odlučuje ni manje ni više nego Uprava kluba i ako se Vlatka Peras isključi iz odlučivanja, njoj skloni Podnar i Tomačić ondje i dalje imaju većinu glasova. Klub je prošlog tjedna službeno zatražio mišljenje pravnih stručnjaka, a neki su se već i ranije izjasnili da je podizanje optužnice nanijelo Dinamu reputacijsku štetu i da bi se sudskim putem mogao obraniti izvanredni raskid ugovora o radu bez isplate otpremnine’’, objašnjava sugovornik blizak aktualnoj Dinamovoj vrhuški.

Spomenuta optužnica podignuta je prije desetak dana protiv bivšeg predsjednika Uprave Igora Kodžomana, aktualne predsjednice Vlatke Peras i bjegunca Zdravka Mamića, nakon gotovo dvogodišnje istrage Županijskog državnog odvjetništva u Zagrebu. Njih se tereti da su klupskim novcem plaćali usluge informatičara Franje Varge u sklopu afere SMS, kada je ovaj između ostalog za Mamićeve potrebe izrađivao falsificirane prepiske sudaca, državnih odvjetnika i visokih pravosudnih dužnosnika s ciljem dokazivanja da su braća Mamić zapravo izložena političkom progonu. Dinamo je Vargi između ostalog kupovao automobile, jacuzzi, mobitele i informatičku opremu, što je vrlo brzo razotkriveno te je u klubu nastala panika. Kako je Nacional doznao, Vlatka Peras je istražiteljima de facto priznala da je potpisivala sporne naloge, no smatra da je njena odgovornost predimenzionirana jer je u Dinamu u tom trenutku postojao jasan lanac zapovijedanja.

‘’Postoje brojni svjedoci iz tog doba: šefica računovodstva Ankica Mezak, tadašnja direktorica nabave preko koje je oprema kupovana Ivana Perić, potom Bruno Hotko koji je bio direktor hotela pod južnom tribinom i koji je fizički isporučivao opremu Vargi, a i prvi je progovorio pred istražiteljima, zatim predsjednik klupske komisije Marko Vukelić… I kada je pronevjera izašla na vidjelo, na sjednici Uprave donesena je odluka da se formira komisija i napravi inventura, nakon čega je utvrđena razlika. Zdravko Mamić, Bruno Hotko i Ivana Perić formalno dobivaju opomenu pred otkaz, no posljednjih dvoje to ne prihvaćaju i podižu tužbu, a istovremeno napadaju Vlatku Peras i Kodžomana da su cijelo vrijeme znali što se događa. Sudske sporove oko izrečene opomene su izgubili, no nastavili su raditi u klubu. U proljeće prošle godine Ivana Perić dobila je otkaz, formalno zbog nove sistematizacije radnih mjesta, a podnijela je nekoliko postupaka za povratak na posao koji i dalje traju’’, opisuje za Nacional jedan od izravnih sudionika događaja u Dinamu iz tog doba.

‘’Zdravko Mamić nikada nije izravno tražio od Vlatke Peras ili Igora Kodžomana da povlače poteze poput ovoga s Vargom, nego je to uvijek činio preko Bruna Hotka, Ivane Perić i sličnih nižerangiranih zaposlenika kluba. No oni nisu obuhvaćeni optužnicom jer se radi o običnim radnicima-izvršiteljima koji stoga ne mogu snositi odgovornost. Simptomatično je da se, kada su iz Dinama otišle Ivana Perić i Amra Peternel, Zdravko Mamić javno oglasio iz Međugorja i rekao da se radi o poštenim i čestitim ženama’’, dodaje ovaj sugovornik.

Spornih 600 tisuća kuna potrošenih na Franju Vargu u klub je u listopadu 2018. godine donio Zoran Mamić, koji je na praznik doletio sa svoje tadašnje adrese u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Novac je predao Hotku, koji ga ipak nije uplatio na račun, nego je to učinio tadašnji direktor Krešimir Antolić. Nacional je još prije nekoliko godina razotkrio ovaj manevar koji je zapravo dokazao da su u Mamićeve malverzacije oko Dinama, ali i njegovo paraobavještajno djelovanje preko Varge, bile uključene sve strukture u Dinamu. Vlatka Peras se, po njoj vrlo bliskim izvorima, od Mamića distancirala tek koncem 2022. godine; odnosi između njih dvoje pukli su kada je donesena odluka o prodaji televizijskih prava za utakmice SuperSport HNL-a pri čemu je kratkih rukava ostao Ivan Blažičko koji je netom prije osnovao zajedničku tvrtku s Mamićevom kćeri. No Vlatka Peras je, barem po njenim tvrdnjama, i dalje nastavila održavati kakav-takav odnos s Mamićem.

Njena smjena u Dinamu očekivala se odmah nakon što je na vlast došla garnitura predvođena Velimirom Zajecom, no to se nije dogodilo nego su umjesto toga u javnosti plasirane fraze da ‘’prošlost treba ostaviti u prošlosti’’, da ‘’u Dinamu treba iskoristiti ljude sa znanjem i iskustvom’ ‘i slično. Ovakav kompromiserski pristup izazvao je podosta čuđenja u nogometnoj javnosti i među Dinamovim navijačima jer je sugerirao da se nova postava u klubu ne namjerava stvarno obračunati s krajnje toksičnom ostavštinom iz Mamićeva perioda nego, upravo suprotno, umjesto pročišćenja u Dinamu zadržati kontinuitet. Vlatka Peras danas je jedan od simbola takvog pristupa.

‘’Njenu smjenu ne može se opravdati ni Zakonom o sportu, niti Zakonom o udrugama, sve dok eventualna presuda protiv nje postane pravomoćna’’, eksplicitno tvrdi izvor blizak Vlatki Peras.

No čak i ako se njena smjena s čela Dinama dogodi, klan blizak Zdravku Mamiću u Dinamu je ostavio ‘’osigurač’’ kako bi se stvarne promjene u klubu sabotirale, ili u najmanju ruku odgodile do krajnjih granica: tako je odlukom o sistematizaciji radnih mjesta u klubu od 1. lipnja prošle godine propisano da predsjednik Uprave može biti osoba s čak 20 godina neprekidnog radnog iskustva u nogometnom klubu u 1. HNL, od čega najmanje tri godine na rukovodećem upravljačkom mjestu u nogometnom klubu u 1. HNL. Taj uvjet danas zapravo zadovoljavaju samo Vlatka Peras i Božidar Šikić, dugogodišnji direktor NK Lokomotive, Dinamova sestrinskog kluba pod dugotrajnim Mamićevim patronatom. Ako se i poželi promijeniti sistematizacija radnih mjesta u Dinamu, o tome ponovno odlučuje Uprava – Vlatka Peras i cijela plejada ljudi bliskih osuđenom i odbjeglom klanu Mamićevih.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.