“Litije”, prosvjedne procesije vjernika Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori protiv Zakona o slobodi vjeroispovijesti, obnovljene su sinoć u više gradova Crne Gore, a u Podgorici se okupilo više tisuća građana usprkos propisu koji dopušta okupljanje najviše dvjesto ljudi, javili su mediji.
Nakon gotovo tri mjeseca obustave zbog epidemije Covida 19, SPC u Crnoj Gori jučer je obnovila prosvjedne procesije kojima nastoji prisiliti vlast da ukine Zakon o slobodi vjeroispovijesti, usvojen 27. prosinca prošle godine.
Zakon propisuje da vjerske zajednice moraju dokazati vlasništvo nad svojom imovinom sagrađenom do 1918, inače ta imovina postaje državna, i bit će proglašena kulturnim dobrom. SPC je taj zakon ocijenila pokušajem otimanja njezine imovine, i u znak prosvjeda pokrenula masovne procesije, “litije”.
Litije su jučer održane u desetak crnogorskih gradova, a u Podgorici se, prema medijskim izvještajima, okupilo više tisuća građana. U nekoliko gradova, uključujući Podgoricu, policija je nekoliko svećenika SPC pozvala na informativni razgovor, sumnjičeći ih da su narušili odredbu o okupljanju najviše dvjesto građana.
Takva su okupljanja mnoge podsjetila na masovne mitine srpskog nacionalizma krajem osamdesetih u Jugoslaviji, koji su označili uvod u rat, premda je istina da su crnogorske litije mirne, i na njima nema otvorenih poziva na nasilje. Unatoč tome, neki politički analitičari prosvjede tumače kao obnovljeni pokušaj srpskoga potkopavanja crnogorske državnosti, zaogrnut u plašt nezadovoljstva zakonom o vlasništvu nad vjerskim objektima.
Litije su održane u Budvi, Nikšiću, Beranama, BIjelom Polju, Plužinama, Baru i Podgorici. Mitropolit Crnogorsko-primorski SPC-a Amfilohije Radović, inače poznat po podršci ekstremno nacionalističkom srpskom šovinizmu i njegovim nositeljima poput Vojislava Šešelja, najavio je nastavak litija “sve dok ne ponište bezbožni zakon”.
Prosvjedne šetnje ozbiljno su narušile sigurnosnu i političku atmosferu u Crnoj Gori. Vlada i predsjednik Republike Milo Đukanović izrazili su spremnost da obustave primjenu spornog zakona dok Ustavni sud i Europski sud za ljudska prava o njemu ne daju pravorijek, ali dogovor još nije postignut. Službeni Beograd podržava prosvjede SPC u Crnoj Gori.
Komentari