Gotovo istovremeno s obradom kaznene prijave u DORH-u, Dijana Zadravec se našla i na dvojbenom udaru Povjerenstva za unutarnji nadzor i kontrolu rada KBC-a Sestre milosrdnice
Državno odvjetništvo započelo je tijekom prošloga tjedna s obradom kaznene prijave koju je donedavna zamjenica ravnatelja Vinogradske bolnice u Zagrebu Dijana Zadravec podnijela protiv ministra zdravstva Vilija Beroša, nakon što je u javnosti objavljena snimka njihova telefonskog razgovora u kojemu se, između ostalog, raspravlja o imenovanju novog ravnatelja te bolnice. Kako je Nacionalu potvrđeno, i sama Dijana Zadravec pozvana je kako bi u DORH-u dala svoj iskaz i ona će to uskoro učiniti. Istovremeno, u samom Kliničkom bolničkom centru Sestara milosrdnica Dijana Zadravec se našla na meti Povjerenstva za unutarnji nadzor i kontrolu rada, u postupku koji bi se zbog neobično skraćene procedure mogao protumačiti kao najava svojevrsne osvete – i zbog podnošenja prijave i zbog javnih istupa u kojima žestoko kritizira ministra zdravstva i donedavnog ravnatelja, a trenutno vršitelja dužnosti ravnatelja Vinogradske bolnice Marija Zovaka.
U kaznenoj prijavi Dijana Zadravec ministru zdravstva stavlja na teret da je 4. lipnja 2020. neovlašteno zvučno snimao nejavno izgovorene riječi drugog, i to tako što je za sada nepoznatim uređajem za snimanje zvuka snimao telefonski razgovor koji je s njom započeo na vlastitu inicijativu te da je iz neutvrđenih razloga telefonski razgovor snimao bez njenog znanja i pristanka, čime je povrijedio njezino pravo na privatnost, zajamčeno Općom deklaracijom o ljudskim pravima, Konvencijom o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda te Ustavom i zakonodavstvom Republike Hrvatske. „Ja nisam snimao, uključio sam razglas da prisutni čuju o čemu je riječ, o pritiscima i insinuacijama… Niti sam razgovor snimio, a još manje sam ga pustio u medije. Na sastanku je bilo petero, šestero ljudi. Teoretski je moguće da je netko snimao, međutim, ja za to ne mogu odgovarati“, uzvratio je tada Beroš. Sama Dijana Zadravec u razgovoru za prošli broj Nacionala objasnila je motive svog obraćanja DORH-u. „Podnijela sam kaznenu prijavu zato što smatram da se jedan ministar u demokratskoj državi ne bi smio služiti takvim nedemokratskim, huliganskim metodama. Gdje mu je moralni integritet? On bi morao snositi i političku odgovornost. Pitam se kakva može biti percepcija javnosti sada kada se pokazalo kakvim se metodama služi jedan ministar. Trebao bi se i on sam zapitati i ponuditi premijeru svoj mandat na raspolaganje“, kazala je, između ostalog, Dijana Zadravec.
U ponedjeljak, 14. rujna, njoj je uručen dopis Povjerenstva za unutarnji nadzor datiran na 11. rujna, na koji bi se trebala očitovati do 15. rujna – dakle, u roku od 24 sata od uručenja. U njemu to tijelo otkriva da je po nalogu v.d. ravnatelja bolnice pokrenulo izvanredni nadzor protiv nje kao predstojnice Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju te se poziva na zapisnike Glavnog radničkog vijeća u kojima se spominju organizacijski problemi u tom zavodu i pridruženim klinikama. Između ostalog, spornima se smatraju organizacijske promjene kojima je navodno ukinuta prisutnost radiologa u trećoj smjeni u Klinici za traumatologiju, dok u Klinici za tumore također nedostaje radiologa i stoga se povećavaju liste čekanja za dijagnostičke postupke. „O navedenom problemu bili ste već obaviješteni, ali se organizacija rada nije popravila“, tvrdi Povjerenstvo za unutarnji nadzor. Dijanu Zadravec smatraju odgovornom jer je u četiri godine njezina mandata ukupno 14 liječnika zatražilo sporazumni prekid radnog odnosa, a onima koji su navršili 65 godina nije odobren nastavak rada. Tvrdi se i da se radiologe raspoređuje na rad nakon cjelonoćnog rada, da se u Klinici za tumore ne očitavaju nalazi, da izostaju nekad uobičajeni interdisciplinarni sastanci liječnika i da se iznimno malo ulaže u znanstveni rad. Liječnici su se Radničkom vijeću navodno požalili i na preopterećenost te činjenicu da raspored rada katkad dobiju samo dan ranije pa ne uspijevaju organizirati privatni život.
Sama Dijana Zadravec za Nacional je potvrdila da joj je uručen dopis kojim se traži njeno očitovanje u roku od jednog dana te je najavila da će zbog toga potražiti pravnu pomoć. Njoj bliski izvori navode
Glavno radničko vijeće nije tijelo koje je prema statutu ili zakonu ovlašteno utvrđivati ili raspravljati o pitanjima stručne medicinske naravi, već isključivo o pitanjima bitnim za položaj radnika. Kao i da svi navodi iz dopisa predstavljaju isključivo moguće povrede ravnatelja ustanove jer je njegova dužnost sukladno statutu osigurati materijalne i kadrovske uvjete za rad na odjelu, što je propisano odredbama člana 21. bolničkog statuta.
Isti izvor navodi kako je neobično da je jedino ona „kriva“ za migracije sa svog Zavoda, dok istodobno sve hrvatske bolnice bilježe dramatičan deficit upravo radiologa. Unatoč tomu, tvrde isti izvori, neki radiolozi su meta maltretiranja dijela vodstva bolnice i dijela liječnika.
„U Klinici za traumatologiju na lokaciji u Draškovićevoj i dalje dežuraju inženjeri radiologije sedam dana u tjednu, a specijalisti radiologije svakim radnim danom od 7 do 21 sat. A petkom, subotom i nedjeljom 24 sata. Stoga je neistina da su ugroženi hitni pacijenti. Nadalje, kontinuirano su dežurna tri liječnika – dva specijalista i jedan specijalizant na lokaciji Vinogradska, sedam dana u tjednu. Organizacija koja je na djelu je napredno raspolaganje resursima i optimizacija radnih procesa, što omogućavaju digitalne tehnologije i posebno je poželjno u vrijeme covida-19“, navodi izvor upućen u stanje u Vinogradskoj bolnici koji upozorava da je upravo Dijana Zadravec uspjela osigurati 24 specijalizacije za zavod kojemu je na čelu „za razliku od prethodnika koji o tome nisu vodili računa“.
Isti izvori navode i kako je laž da nema interdisciplinarnih sastanaka te da se znanstveni rad odvija kroz dva projekta koje je pokrenula upravo Zadravec. Dijana Zadravec zatražit će dodatni rok za očitovanje o tome za što je prozivaju.
Komentari