FOTO DHMZ Požari i srušena stabla u međimurskoj, jak vjetar i tuča u karlovačkoj županiji

Autor:

Civilna zaštita objavila je da je moguće grmljavinsko nevrijeme koje s područja Slovenije ide prema sjeverozapadnoj Hrvatskoj.

Oglasilo se Ravnateljstvo civilne zaštite

“Grmljavinsko nevrijeme s obilnim pljuskom i vjetrom zahvatilo je 28. srpnja oko 18:30 sati šire područje Ogulina (Josipdol, Oštarije).

Županijski centar 112 Karlovac zaprimio je oko 60 poziva radi pada drveća na prometnice, nestanka struje, pada stupova i poplavljenih kućanstava.

Na otklanjaju posljedica nevremena angažirani su JVP Ogulin, DVD Oštarije i Josipdol.

Bez struje je bio dio grada Ogulina, općine Josipdol i Vojnić”, navodi se u objavi.

Nevrijeme u Ogulinu

Strašno nevrijeme zadesilo je ogulinski kraj danas oko 18 sati. Jak vjetar i tuča koja je padala uzrokovali su probleme, kako se neslužbeno doznaje, brojni građani javljaju da imaju problema sa srušenim drvećem i vodom u kućanstvima.

Prilično je osvježilo, s 33 stupnja temperatura zraka je pala na 19.

Vatrogasci su na terenu, a gradonačelnik još nema konkretnijih informacija o mogućim štetama.

Ljudi na društvenim mrežama pišu da su tuča i jak vjetar pogodili i Jospidol te da je veće područje ostalo bez struje.

U Oštarijama kod Ogulina je bilo tuče i isto štete po vrtovima, polomljenih stabala, na nekim kućama ima štete.

Vatrogasci imaju pune ruke posla

Od zapovjednika JVP Čakovec Mladena Kanižaja doznaje se da su imali jednu intervenciju uklanjanja stabla na cesti kod Preloga i jednu tehničku intervenciju na kući u Merhatovcu.

Istovremeno su morali odjuriti i na gašenje dva požara otvorenog tipa u Čakovcu i Pribislavcu.

Nadamo se da će se situacija smiriti te da neće biti većih šteta i veći broj intervencija”, poručio je Kanižaj.

Stiže nevrijeme

Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) prognozira da će u nedjelju u središnjoj i Gorskoj Hrvatskoj u večernjim satima doći do naoblačenja te da je moguće da će pasti i izraženi pljuskovi s grmljavinom. Prema kraju dana, moglo bi ih biti i u zapadnoj Slavoniji.

Za Istru i kontinentalnu Hrvatsku upaljen je i narančasti meteoalarm. Upozorenje na grmljavinska nevremena podignuto je na narančastu razinu za Zagrebačku i Karlovačku regiju, piše DHMZ.

Pljuskovi se sporo približavaju sa sjeverozapada. Mogući su olujni udari vjetra, tuča te obilnija kiša, dodaju.

Snažan vjetar ruši stabla u Međimurju!

Jaki naleti vjetra zahvatili su Međimurje što je srušilo nekoliko stabala na cestu uz Hidroelektranu Dubrava. Stoga svi vozači na ovoj prometnici moraju biti dodatno oprezni.

U zagrebačkoj će regiji opasno biti do 22 sata. Mogući su izraženi pljuskovi s grmljavinom i olujnim udarima vjetra, osobito u pograničnim područjima sa Slovenijom. Moguće je da će ponegdje pasti i tuča.

DHMZ kaže da je vjerojatnost grmljavine veća od 60 posto, a da će puhati vjetrovi brži od 65 kilometara na sat.

U karlovačkoj će regiji opasno biti do oko ponoći. Mogući su izraženiji pljuskovi s grmljavinom i olujnim udarima vjetra, a moguće je da će ponegdje pasti i tuča. Vjerojatnost grmljavine veća je od 60 posto, a puhat će vjetrovi brži od 65 km/h.

U riječkoj će regiji opasno biti cijeli dan, i to zbog visokih temperatura. U toj regiji ne bi trebalo biti padalina.

Vrijeme će u gospićkoj i osječkoj regiji biti potencijalno opasno.

U osječkoj su regiji mogući pljuskovi s grmljavinom i olujnim udarima vjetra, ponajprije na zapadu Slavonije. Puhat će vjetrovi brži od 65 km/h, a vjerojatnost grmljavine veća je od 30 posto.

U gospićkoj su regiji mogući pljuskovi s grmljavinom i olujnim udarima vjetra, uglavnom u Gorskom kotaru. Moguće je da će ponegdje pasti i tuča. DHMZ upozorava da su na tom području moguće urbane i bujične poplave. Puhat će vjetrovi brži od 65 km/h, a vjerojatnost grmljavine veća je od 50 posto.

Sloveniju je već zahvatilo nevrijeme koje se kreće prema Hrvatskoj. U malo vremena palo je puno kiše, vatrogasci diljem zemlje imaju pune ruke posla.
Ulice nekih mjesta su pod vodom. U mjestu Spodnji Javor došlo je do bujice i odrona, a jedan je mještanin bio zarobljen pod zemljom. Spasili su ga vatrogasci.

Poplavljeni su i mnogi podrumi, a klizišta su zatvorila cestu.

Zatrpan u odronu

U Spodnjem Javoru aktiviralo se klizište i zatrpalo mještanina kojeg su spasili lokalni vatrogasci. Hitna pomoć prevezla ga je u bolnicu, ali nije u životnoj opasnosti. To je klizište nedavno sanirano, ali je popustilo i puklo.

Obilne kiše prouzročile poplavu u Koruškoj

Obilne padaline u poslijepodnevnim satima u nedjelju izazvale su poplave, a pokrenulo se i nekoliko klizišta, u općini Črne na Koroškem na sjeveru Slovenije, izvijestila je agencija STA.

Na području općine Črne na Koroškem u slovenskom dijelu Koruške poplavljeni su brojni podrumi i pokrenulo se nekoliko klizišta zbog čega su na terenu vatrogasci, objavio je Centar za obavješćivanje Slovenije.

Koruški radio javio je da je u Spodnjem Javoru lavina djelomično zatrpala jednog mještanina kojeg su spasili vatrogasci. Nakon toga je prevezen u bolnicu.

Snimke objavljene na Facebooku pokazuju poplavljene ulice u tom mjestu.

U međuvremenu je kiša počela jenjavati, dok se vremenska fronta pomiče prema istoku.

Na područjima općina Slovenj Gradec i Mislinja u poslijepodnevnim satima zbog obilne kiše poplavljeni su brojni podrumi i dvorišta.

Srušena stabla na dulje su vrijeme zaustavila promet na magistralnoj cesti Slovenj Gradec-Mislinja, izvijestio je Centar za obavješćivanje.

STA navodi da su u drugim dijelovima sjeveroistočne Slovenije ponegdje poplavljeni objekti, srušena stabla te da su stradali krovovi kuća.

Primjerice, vatrogasci su morali intervenirati u Mariboru i okolici, Slovenskim goricama, Slovenskoj Bistrici, Lovrencu na Pohorju i Oplotnici.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.