Civilna zaštita objavila je da je moguće grmljavinsko nevrijeme koje s područja Slovenije ide prema sjeverozapadnoj Hrvatskoj.
Oglasilo se Ravnateljstvo civilne zaštite
“Grmljavinsko nevrijeme s obilnim pljuskom i vjetrom zahvatilo je 28. srpnja oko 18:30 sati šire područje Ogulina (Josipdol, Oštarije).
Županijski centar 112 Karlovac zaprimio je oko 60 poziva radi pada drveća na prometnice, nestanka struje, pada stupova i poplavljenih kućanstava.
Na otklanjaju posljedica nevremena angažirani su JVP Ogulin, DVD Oštarije i Josipdol.
Bez struje je bio dio grada Ogulina, općine Josipdol i Vojnić”, navodi se u objavi.
Nevrijeme u Ogulinu
Strašno nevrijeme zadesilo je ogulinski kraj danas oko 18 sati. Jak vjetar i tuča koja je padala uzrokovali su probleme, kako se neslužbeno doznaje, brojni građani javljaju da imaju problema sa srušenim drvećem i vodom u kućanstvima.
Prilično je osvježilo, s 33 stupnja temperatura zraka je pala na 19.
Vatrogasci su na terenu, a gradonačelnik još nema konkretnijih informacija o mogućim štetama.
Ljudi na društvenim mrežama pišu da su tuča i jak vjetar pogodili i Jospidol te da je veće područje ostalo bez struje.
U Oštarijama kod Ogulina je bilo tuče i isto štete po vrtovima, polomljenih stabala, na nekim kućama ima štete.
Ogulin prije pola sata ⛈️
📸 Anamarija Mihalić pic.twitter.com/k4oxXbO8ba
— BAKAR-met (SM) (@s_marcac) July 28, 2024
Vatrogasci imaju pune ruke posla
Od zapovjednika JVP Čakovec Mladena Kanižaja doznaje se da su imali jednu intervenciju uklanjanja stabla na cesti kod Preloga i jednu tehničku intervenciju na kući u Merhatovcu.
Istovremeno su morali odjuriti i na gašenje dva požara otvorenog tipa u Čakovcu i Pribislavcu.
“Nadamo se da će se situacija smiriti te da neće biti većih šteta i veći broj intervencija”, poručio je Kanižaj.
Stiže nevrijeme
Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) prognozira da će u nedjelju u središnjoj i Gorskoj Hrvatskoj u večernjim satima doći do naoblačenja te da je moguće da će pasti i izraženi pljuskovi s grmljavinom. Prema kraju dana, moglo bi ih biti i u zapadnoj Slavoniji.
Za Istru i kontinentalnu Hrvatsku upaljen je i narančasti meteoalarm. Upozorenje na grmljavinska nevremena podignuto je na narančastu razinu za Zagrebačku i Karlovačku regiju, piše DHMZ.
Pljuskovi se sporo približavaju sa sjeverozapada. Mogući su olujni udari vjetra, tuča te obilnija kiša, dodaju.
Snažan vjetar ruši stabla u Međimurju!
Jaki naleti vjetra zahvatili su Međimurje što je srušilo nekoliko stabala na cestu uz Hidroelektranu Dubrava. Stoga svi vozači na ovoj prometnici moraju biti dodatno oprezni.
U zagrebačkoj će regiji opasno biti do 22 sata. Mogući su izraženi pljuskovi s grmljavinom i olujnim udarima vjetra, osobito u pograničnim područjima sa Slovenijom. Moguće je da će ponegdje pasti i tuča.
DHMZ kaže da je vjerojatnost grmljavine veća od 60 posto, a da će puhati vjetrovi brži od 65 kilometara na sat.
U karlovačkoj će regiji opasno biti do oko ponoći. Mogući su izraženiji pljuskovi s grmljavinom i olujnim udarima vjetra, a moguće je da će ponegdje pasti i tuča. Vjerojatnost grmljavine veća je od 60 posto, a puhat će vjetrovi brži od 65 km/h.
U riječkoj će regiji opasno biti cijeli dan, i to zbog visokih temperatura. U toj regiji ne bi trebalo biti padalina.
❗️ Pratite:
⚡️ Upute za grmljavinsko nevrijeme ➡ https://t.co/dXLhtJJb5A
⛈️ Vremenske prognoze i upozorenja DHMZ-a kako biste na vrijeme poduzeli potrebne mjere zaštite ➡️ https://t.co/xSVxWgQslC https://t.co/QWWmYbZWq8— Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-RH (@RavnateljstvoCZ) July 28, 2024
Vrijeme će u gospićkoj i osječkoj regiji biti potencijalno opasno.
U osječkoj su regiji mogući pljuskovi s grmljavinom i olujnim udarima vjetra, ponajprije na zapadu Slavonije. Puhat će vjetrovi brži od 65 km/h, a vjerojatnost grmljavine veća je od 30 posto.
U gospićkoj su regiji mogući pljuskovi s grmljavinom i olujnim udarima vjetra, uglavnom u Gorskom kotaru. Moguće je da će ponegdje pasti i tuča. DHMZ upozorava da su na tom području moguće urbane i bujične poplave. Puhat će vjetrovi brži od 65 km/h, a vjerojatnost grmljavine veća je od 50 posto.
Sloveniju je već zahvatilo nevrijeme koje se kreće prema Hrvatskoj. U malo vremena palo je puno kiše, vatrogasci diljem zemlje imaju pune ruke posla.
Ulice nekih mjesta su pod vodom. U mjestu Spodnji Javor došlo je do bujice i odrona, a jedan je mještanin bio zarobljen pod zemljom. Spasili su ga vatrogasci.
Poplavljeni su i mnogi podrumi, a klizišta su zatvorila cestu.
Zatrpan u odronu
U Spodnjem Javoru aktiviralo se klizište i zatrpalo mještanina kojeg su spasili lokalni vatrogasci. Hitna pomoć prevezla ga je u bolnicu, ali nije u životnoj opasnosti. To je klizište nedavno sanirano, ali je popustilo i puklo.
Obilne kiše prouzročile poplavu u Koruškoj
Obilne padaline u poslijepodnevnim satima u nedjelju izazvale su poplave, a pokrenulo se i nekoliko klizišta, u općini Črne na Koroškem na sjeveru Slovenije, izvijestila je agencija STA.
Na području općine Črne na Koroškem u slovenskom dijelu Koruške poplavljeni su brojni podrumi i pokrenulo se nekoliko klizišta zbog čega su na terenu vatrogasci, objavio je Centar za obavješćivanje Slovenije.
Koruški radio javio je da je u Spodnjem Javoru lavina djelomično zatrpala jednog mještanina kojeg su spasili vatrogasci. Nakon toga je prevezen u bolnicu.
Snimke objavljene na Facebooku pokazuju poplavljene ulice u tom mjestu.
U međuvremenu je kiša počela jenjavati, dok se vremenska fronta pomiče prema istoku.
Na područjima općina Slovenj Gradec i Mislinja u poslijepodnevnim satima zbog obilne kiše poplavljeni su brojni podrumi i dvorišta.
Srušena stabla na dulje su vrijeme zaustavila promet na magistralnoj cesti Slovenj Gradec-Mislinja, izvijestio je Centar za obavješćivanje.
STA navodi da su u drugim dijelovima sjeveroistočne Slovenije ponegdje poplavljeni objekti, srušena stabla te da su stradali krovovi kuća.
Primjerice, vatrogasci su morali intervenirati u Mariboru i okolici, Slovenskim goricama, Slovenskoj Bistrici, Lovrencu na Pohorju i Oplotnici.
Komentari