DEZERTERI NA IGLAMA Njemačka deportira sve više Rusa. Vraća ih preko Beograda i Istanbula

Autor:

Ruski vojnik

Yuri Smityuk / TASS / Profimedia

Njemačka deportira sve više ruskih državljana u njihovu domovinu, iako ne postoji nijedan direktan let između dviju zemalja.

Broj deportacija mogao bi se dodatno povećati ako će sudovi i vlasti presudu Višeg upravnog suda Berlin-Brandenburg (broj predmeta OVG 12 B 17/23) smatrati presedanom.

Naime, ovaj je sud utvrdio da za mlade ruske vojnike, koji su pozvani na služenje vojnog roka, praktički nema rizika da budu poslani u rat u Ukrajini. Oni bi bili raspoređeni samo za zaštitu granice s Ukrajinom i na Krimu, stoji u presudi, a prenosi Deutsche Welle (DW).

Poziv za služenje vojske nije razlog za dobivanje azila

Iz svega toga, sud je zaključio kako nema razloga za davanje azila ruskim državljanima u Njemačkoj jer poziv za služenje vojnog roka, sam po sebi, ne predstavlja razlog za dobivanje azila.

Ova presuda donesena je krajem kolovoza, ali su mediji za nju saznali tek sada. Saznanja o ovom slučaju rezultat su suradnje novinara DW-a i portala vijesti tagesschau.de, koji djeluje u sklopu javnog servisa ARD.

Presuda koja može postati presedan

Ono što je započelo tužbom pojedinca protiv deportacije u Rusiju, završilo je presudom koja može postati presedan, odnosno obrazac za rješavanje sličnih slučajeva.

Ova presuda mogla bi poremetiti planove stotina Rusa koji su pobjegli iz domovine jer ne žele služiti vojni rok i koji iz tog razloga žele dobiti azil u Njemačkoj.

Njemačka protjerala Čečena koji je postao kriminalac, on uzvratio tužbom

No, konkretno, u ovom slučaju nije se radilo o osobi koja odbija ići u vojsku ili o dezerteru. Tužitelj je, naime, bio 22-godišnji ruski državljanin čečenskog porijekla.

On je u dobi od deset godina došao u Njemačku, no njegova obitelj nije dobila azil nego samo dopuštenje za privremeni boravak. Mladić je postao kriminalac i ubrzo ga je policija klasificirala kao “intenzivnog počinitelja”, odnosno osobu koja je počinila više kaznenih djela. Osuđen je na dvije godine i devet mjeseci zatvora.

Bio je problematičan i tijekom izdržavanja kazne. Naime, pretukao je jednog zatvorenika te je za to dodatno dobio novčanu kaznu. U proljeće 2023. godine služba za strance obavijestila ga je da mora napustiti Njemačku.

Međutim, Čečen je podnio tužbu protiv te odluke. Jedan od njegovih glavnih argumenata bio je da bi pri povratku u Rusiju bio regrutiran i poslan u rat u Ukrajinu.

Suci zaključili da Čečen neće biti poslan na frontu

Sud je odbio njegovu tužbu. Obrazloženje presude ima 16 stranica.

Dio o regrutaciji u Rusiji oslanja se na desetke izvora, uključujući izvješća vladinih i nevladinih organizacija te tekstove u europskim i ruskim medijima. Analiziran je ruski sustav regrutacije za oružane snage, kao i rizici za vojnike koji bi mogli biti poslani na frontu.

Suci su zaključili da je malo vjerojatno da će regrutirani vojnici biti poslani u Ukrajinu. Jedina iznimka su “dobrovoljački bataljuni” iz Čečenije, no sud je smatrao da deportirani tužitelj može slobodno izabrati mjesto stanovanja u Rusiji.

Oštre kritike presude suda u Berlinu

Ova presuda ima karakter presedana, kaže odvjetnik čečenskog tužitelja Mersad Smajić. On smatra da obrazloženje presude nadilazi konkretni slučaj.

Upravni sud u Halleu, u pokrajini Saska-Anhalt, već se u jednom drugom slučaju u potpunosti pozvao na presudu Višeg upravnog suda Berlin-Brandenburg, kaže odvjetnik.

To potvrđuje i Rudi Friedrich, direktor udruge Connection iz Offenbacha u Hessenu, koja podržava one koji odbijaju ići u vojsku.

“Viši upravni sud daje interpretaciju zakona, a ostali sudovi se moraju toga pridržavati”, kaže on.

Ova sudska odluka naišla je na oštre kritike Robina Wagenera, koordinatora savezne vlade za međudruštvenu suradnju s Južnim Kavkazom, Moldavijom i Srednjom Azijom.

“Postoji nebrojeno dokaza o angažmanu slabo obučenih vojnika u Putinovom ratu koji krši međunarodno pravo. Uvijek iznova čujemo izvješća o tome da ruski vojnici bivaju prisiljeni na borbu protiv Ukrajine prijetnjama smrću ili mučenjem od strane nadređenih”, ističe.

‘Njemački sudovi donose presude na temelju zastarjelih podataka o Rusiji’

Ruski aktivisti za ljudska prava tvrde da ovo nije prva ovakva odluka nekog njemačkog suda i da se često donose presude koje se temelje na zastarjelim ili netočnim informacijama.

Artjom Klyga, odvjetnik iz Pokreta onih koji odbijaju služenje vojnog roka zbog prigovora savjesti – nevladine organizacije koja pomaže Rusima koji ne žele ići u vojsku – tvrdi da postoji više od deset takvih slučajeva.

Pretpostavka da ruski regruti neće biti poslani u rat zastarjela je najkasnije otkad je Ukrajina u kolovozu 2024. izvela invaziju na područje Kurska, kaže Klyga. Od tada se mladi regruti iz drugih ruskih regija šalju tamo kako bi se borili protiv ukrajinskih snaga.

“Ne bih rekao da njemački sudovi prihvaćaju stavove ruske vlade. Smatram da je to izraz nevoljkosti da se uzmu u obzir informacije aktivista za ljudska prava i Ujedinjenih naroda. Jednostavnije je prepisati s ruskih državnih medija, koji tvrde da mobilizacije nema”, tvrdi Klyga.

Njemačka povećala deportacije ruskih državljana

Inače, u prvih osam mjeseci 2024. godine iz Njemačke su deportirana 32 ruska državljana. To je četiri puta više nego u cijeloj 2023.

Prema statistikama Ministarstva unutarnjih poslova, u koje su uvid imali tagesschau.de i DW, Ruse se deportira preko trećih zemalja. Djelatnici savezne policije prate ih do mjesta presjedanja i tamo ih predaju sigurnosnoj službi zrakoplovne kompanije.

U dokumentima Ministarstva ne navode se zračne luke preko kojih se provode deportacije u Rusiju. Pretpostavlja se da bi to mogli biti Beograd ili Istanbul, jer su iz tih zračnih luka mogući letovi određenom aviokompanijom.

Od početka rata u Ukrajini azil u Njemačkoj zatražilo oko 6000 Rusa

Od početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. do kolovoza 2024. godine u Njemačkoj je zahtjev za dodjelu azila podnio 5831 ruski državljanin u dobi između 18 i 45 godina. Samo 57 njih dobilo je azil, a 154 tražitelja su dobila samo privremeni boravišni status.

Gotovo polovica zahtjeva je povučena ili odbijena iz formalnih razloga, među ostalim i zbog nepoštivanja Dablinskog sporazuma. Prema toj uredbi, zahtjevi za azil smiju se podnijeti samo u onoj članici Europske unije u koju je osoba najprije stigla.

Unatoč tome, Ministarstvo unutarnjih poslova je još u rujnu 2022. obećalo zaštitu Rusima koje odbijaju vojnu službu, nakon što je u Rusiji proglašena djelomična mobilizacija.

NA TRUMPOVOM PUTU Szijjarto očekuje kraj rata u Ukrajini i želi da EU promijeni politiku

22-godišnji Čečen, po čijoj je tužbi donesena presuda OVG-a, još uvijek je u Njemačkoj. Sud ne dopušta pokretanje revizije presude, no odvjetnik Smajić je podnio prigovor na tu odluku, piše DW.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.