DETALJI SUKOBA ‘Ćurković je triput dolazio moliti Gospodnetića da stiša muziku. Gariful je montirao zvučnike i gore i dolje, a registriran je kao riblji restoran, a ne noćni klub’

Autor:

30. 07. 2024.,  Hvar- U novom prosvjedu Hvarani su sprijecili turistima ulazak na brodice Carpea Deama koji ih je trebao prevesti u nocni klub u uvalu Stipanska. Potpisivala se peticija. Photo: Ivana Ivanovic/PIXSELL

Ivana Ivanovic/PIXSELL

Nacional je doznao nepoznate okolnosti krvavog incidenta na Hvaru koji je završio teškim premlaćivanjem vlasnika restorana Gariful Ivana Gospodnetića.

Prema tvrdnjama osoba iz Hvara s neposrednim saznanjima o detaljima tog sukoba, zbog čega je vlasnik Carpe Diema Josip Ćurković Ćos završio u pritvoru, prije no što ga je i fizički napao Josip Ćurković Ćos u tri je navrata dolazio na terasu Garifula i vidno uznemiren glasno upozoravao Ivana Gospodnetića. I to, prema tvrdnjama svjedoka iz Hvara, zbog toga što smatra da ovaj svoje poslovanje širi bez adekvatnih uvjeta i ometa njegov posao, a sve zahvaljujući dobrim vezama s gradskim vlastima.

Izvori koji su Nacionalu odlučili ispričati detalje njihova sukoba najprije su naglasili da bez ograda osuđuju fizičko premlaćivanje Gospodnetića, ali su upozorili da je sukob između Gospodnetića i Ćurkovića počeo ranije, i to zato što je Gospodnetić, kako oni tvrde, nedavno uz prešutnu suglasnost gradskih vlasti svoje poslovanje počeo na druge segmente širiti bez potrebnih uvjeta i bez suglasnosti drugih suvlasnika prostora, to jest zajedničke čestice na kojoj se nalaze i restoran Gariful i klub Carpe Diem.

OBJAVLJENA KRONOLOGIJA Oglasila se policija: Još 12 prijavljenih zbog premlaćivanja u Garifulu

„Gariful je riblji restoran koji je dobio pravo do određenog doba puštati glazbu, a u posljednje vrijeme počeli su peći janjetinu ispod peke iznad Carpe Diema, što je vlasnike Carpe Diema počelo jako smetati jer je taj miris smetao njihovim gostima, ali i zbog toga što Gariful za takvo što suštinski nije ispunio minimalne tehničke uvjete, iako je i unatoč tome od gradskih vlasti dobio dopuštenje da peče janjce. Oni koji poznaju povijest tog prostora znaju da je kupac Garifula, kad je kupovao restoran, jako dobro znao da se ne smije širiti, posebno ne bez suglasnosti ostalih suvlasnika. Međutim, on je očito u suglasju s hvarskim vlastima počeo izlaziti izvan okvira. Zato mu je Josip Ćurković te večeri kad se zbio incident tri puta došao i najprije molio, a onda povišenim tonom počeo tražiti da ili ugasi glazbu ili makne dim. Ćurković je Gospodnetića, dakle, tri puta išao moliti da smanji muziku jer je ta muzika bila toliko glasna da je ometala rad Carpe Diema, koji ima limit za glasnoću glazbe. A Gariful je montirao zvučnike i gore i dolje, a registriran je kao riblji restoran, a ne noćni klub. Štoviše, Gospodnetić i Ćurković imali su sve ove godine dogovor da Carpe Diem stiša muziku u vrijeme kad je u Garifulu večera, a tek nakon što završi večera u Garifulu Carpe Diem počinje puštati glasniju glazbu i postaje klub. Dakle, ponavljam, uopće nema opravdanja da je Ćurković nakon toga svega došao sa šipkom, ali ipak je potrebno dublje razumjeti cijelu priču da bi se mogli donositi zaključci jer je u javnosti prezentirano kao da je on iz čistog mira odmah došao sa šipkom“, tvrdi Nacionalov izvor.

Osim toga, Nacionalovi izvori tvrde i da vlasnici Carpe Diema imaju video koji će prezentirati kad slučaj dođe na sud, a na kojem se vidi da je ribar koji je također kasnije pretučen najprije u više navrata sam došao po zaštitare Carpe Diema i tražio ih da smire situaciju jer je svađa Gospodnetića i Ćurkovića izgledala kao da će prerasti u incident.

„Ribar je zapravo išao po zaštitare da smire Ćosa, koji je bio na rubu živaca jer je Gariful odbijao stišati glazbu i još ga je vrijeđao. Govorio mu je nešto u stilu: ‘Što mi možeš…’ A u jednom trenutku počeli su si spominjati i mrtve. Dakle, ne branim napad, ali trebate znati sve činjenice koje su tome prethodile“, ističe Nacionalov izvor.

Osim toga, Nacional je dobio uvid u kupoprodajne ugovore kojima su regulirani vlasništvo i najam lokala u kojima su, jedan do drugog, smješteni Gariful i Carpe Diem. Prema tim ugovorima, ni jedan od suvlasnika ne može nešto dograđivati ili se širiti bez suglasnosti drugog. Međutim, Gariful se, izgleda, počeo širiti, i to unatoč brojnim drugim primjerima s Hvara, gdje lokalni poduzetnici zbog najmanjih tehničkih sitnica nisu mogli od Grada dobiti minimalne tehničke uvjete.

„Vlasnica poslovnog prostora u kojem se nalazi Carpe Diem je također rođena Hvaranka Marija Pašalić, ona je vlasnica polovice prostora, a ostala polovica pripada Gospodnetiću. Njezin je dio do polovice pregradbenog zida, a jednako tako i njegov do druge polovice. Međutim, oni njoj već 12 godina ne daju legalizirati stepenište do svog ulaza i izmišljaju sto razloga te traže različitu dokumentaciju poput, primjerice, nacrta unutrašnjosti lokala. Dakle, tu se igraju različite igre i igrice s gradskim vlastima, a sve to u Gradu odobrava samo jedna osoba. Točno se zna koja je to osoba. Njeno postupanje treba temeljito provjeravati i tu je ključ svih žarišta napetosti“, tvrdi Nacionalov izvor.

No Nacionalovi izvori sumnjaju na to da su u pozadini ovog incidenta i politički razlozi. Naime, bivši hvarski gradonačelnik Pjerino Bebić navodno se odlučio ponovo kandidirati na lokalnim izborima za gradonačelnika.

„Pjerino će se ponovo kandidirati, a ovo sve spada u pripremne radnje. On sa svojom nezavisnom listom Dica s pjaca ima podršku Gospodnetića, koji je i bio na njegovoj listi“, kaže Nacionalov izvor.

Ne opravdavajući postupak Josipa Ćurkovića, taj izvor tvrdi da se vlasnika Carpe Diema u medijima prekomjerno napada, do te mjere da se tvrdi da jedino on ima šank na otvorenom, iako to uopće nije istina jer šank na otvorenom imaju i drugi obližnji lokali, i Gariful, i Hula Hula, i BB Klub u krugu hotela Slavija.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

ljerka.d.

prije 3 mjeseca

Kako fin, kako posten je taj hrvatski, katolicki narod!