Gradska vlast Zagreba najavila je promjene u cijeni dječjih vrtića, koje uključuju povećanje dohodovnih cenzusa.
Cijene dječjih vrtića u Zagrebu uskoro će se mijenjati, najavila je aktualna gradska vlast, predvođena gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem. Izmjenama će se povećati dohodovni cenzusi kako bi se obiteljima olakšala borba s inflacijom.
No, što točno podrazumijevaju dohodovni cenzusi, kako oni utječu na cijene vrtića, i koliko će roditelji sada plaćati vrtić nakon što izmjene stupe na snagu?
ZBOG RASTA PLAĆA Poskupljuju privatni vrtići u Zagrebu, vlasnici traže subvencije
Promjena pragova dohodovnih cenzusa
Cijene vrtića u Zagrebu nisu se mijenjale od 2013. godine. Trenutno se kreću između 20 i 80 eura, osim u slučajevima kada su vrtići besplatni. Ono što se mijenja u posljednje tri godine su pragovi dohodovnih cenzusa. Na temelju tih cenzusa obitelji se svrstavaju u jedan od četiri platna razreda koji određuju cijenu vrtića.
U osnovi, što je viši prosječan prihod po članu kućanstva, to je viša cijena vrtića. Za izračun dohodovnog cenzusa zbrajaju se svi prihodi kućanstva, poput plaća, mirovina i najamnina, uzimajući u obzir i neoporezive prihode, poput dodataka na plaću ili državnih naknada iz prethodne godine. Taj ukupni iznos se zatim dijeli s brojem članova kućanstva.
Na primjer, ako četveročlano kućanstvo prima ukupno 2000 eura neto mjesečno, njihov dohodovni cenzus bit će 500 eura po članu. Kućanstvom se smatraju bračni ili izvanbračni partneri, djeca i drugi srodnici koji žive na istoj adresi. Prema novoj odluci o izmjenama mjerila za naplatu vrtića, gradska vlast predlaže povećanje pragova dohodovnih cenzusa. To znači da bi povećanje prihoda zbog inflacije, koje su mnoge obitelji doživjele, trebalo rezultirati nižim troškovima za vrtić, piše Jutarnji list.
Koliko će roditelji sada plaćati vrtić?
Prema sadašnjoj odluci, roditelji čiji je prosječni dohodak po članu kućanstva maksimalno 430 eura plaćaju 20 eura mjesečno za vrtić. Prema novim izmjenama, cijena će ostati najniža čak i ako je dohodak kućanstva po članu do 520 eura. Obitelji čiji dohodovni cenzus prelazi 430, ali nije veći od 600 eura, plaćaju 40 eura. Nakon izmjena, taj platni razred bit će od 520,01 do 720 eura.
Za kućanstva s prosječnim prihodom od 600,01 do 780 eura, cijena vrtića iznosi 60 eura. Prema novom prijedlogu, ovu cijenu plaćat će kućanstva koja imaju dohodak od 720,01 do 940 eura po članu. Najvišu cijenu od 80 eura plaćaju obitelji čiji dohodak po članu prelazi 780 eura. Sada će ovu cijenu plaćati samo oni čiji dohodovni cenzus prelazi 940 eura po članu.
NEISPUNJENO OBEĆANJE Dolenec: U Zagrebu nema mjesta u vrtićima za 1917 djece
Evo nekoliko primjera kako bi nova pravila mogla izgledati u praksi. Obitelj s dvoje djece, čiji roditelji zarađuju minimalnu plaću od 750 eura, a uz to imaju dodatke za prijevoz i prehranu od 40 eura, odnosno 100 eura, ostvaruje ukupni dohodak od 1780 eura. Prosječni dohodak po članu kućanstva iznosi 445 eura, što znači da prema trenutnim pravilima plaćaju 40 eura po djetetu. Prema novim pravilima, ta obitelj bi platila samo 20 eura po djetetu.
U drugom primjeru, obitelj s dvoje djece i roditeljima koji zarađuju medijalnu plaću u Zagrebu od 1300 eura svaki ima dohodovni cenzus od 650 eura. Trenutno plaćaju 60 eura po djetetu, dok bi prema novim pravilima plaćali 40 eura. Ako imaju ratu stambenog kredita od 600 eura, njihov dohodovni cenzus bi se smanjio na 500 eura, što bi im omogućilo da plaćaju samo 20 eura, piše Jutarnji list.
Što se još mijenja?
I dalje će ostati besplatni za treće dijete ako su sva tri djeteta istovremeno upisana, kao i djeca iz sustava socijalne skrbi ili pod skrbništvom. Također, roditelji ili skrbnici djece u Registru osoba s invaliditetom neće plaćati vrtić. Samohrani roditelji će plaćati 50 posto cijene redovnog programa, dok će roditelji djece s posebnim potrebama koji borave do tri sata u tri sata u redovnom programu plaćati 40 posto. Važno je napomenuti da se može koristiti samo jedna olakšica.
“Prema podacima, prosječna plaća u Gradu Zagrebu u rujnu prošle godine bila je 30 posto veća nego u rujnu 2022. Ovim prijedlogom cenzus podižemo za ukupno 56 posto u odnosu na 2022. godinu, čime osiguravamo da dio roditelja vrtić plaća manje nego dosad“, izjavila je Danijela Dolenec, zamjenica gradonačelnika.
PITANJE SIGURNOSTI ‘U hrvatskim vrtićima sve su češća nasilna ponašanja djece ili roditelja’
Iz Grada ističu da su gradski vrtići među najjeftinijima u Hrvatskoj. Trećina roditelja u Zagrebu plaća vrtić između 0 i 20 eura, a nešto više od 20 posto plaća između 20 i 40 eura.
Komentari