U Jurovskom Brodu u subotu je, u organizaciji udruge Hrvata u Beču „Anno 93“, obilježena deseta obljetnica ulaska Hrvatske u Europsku uniju, na kojoj su sudjelovali bivša premijerka Jadranka Kosor i bivši slovenski premijer i predsjednik Borut Pahor, čijim je dogovorom skinuta blokada s pregovaračkog procesa.
Svečanost je upriličena na bivšem graničnom prijelazu Jurovski Brod-Metlika između Hrvatske i Slovenije.
“Susret s Borutom Pahorom na obilježavanju desete godišnjice članstva Republike Hrvatske u Europskoj Uniji. Na hrvatsko-slovenskoj granici, u organizaciji udruge Anno ‘93. iz Beča. Da nije bilo našeg dogovora o deblokadi pregovora, ne bi bilo ni deset godina u EU”, napisala je bivša hrvatska premijerka.
Susret s @BorutPahor na obilježavanju desete godišnjice članstva RH u EU. Na hrvatsko slovenskoj granici, u organizaciji udruge Anno ‘93. iz Beča. Da nije bilo našeg dogovora o deblokadi pregovora, ne bi bilo ni deset godina u EU. pic.twitter.com/4sYwhEWfRh
— Jadranka Kosor (@_Jadranka_Kosor) July 1, 2023
Potpredsjednik udruge „Anno 93“ Stjepan Kolenc je naglasio da „2008. nismo mogli niti razmišljati da ćemo se sastati tu“. Načelnik Žakanja Danijel Jurkaš je izjavio da bi, da su se pregovori vodili između Žakanja i Metlike, „bilo to gotovo ranije“. Načelnica Metlike Martina Legan Janžekovič je istaknula da „pravi prijatelji ne grade zidove, nego mostove“.
Pahor je podsjetio da je arbitražnim sporazumom koji je prethodio deblokadi pregovora riješen granični spor. Podsjetio je da je potpisan 4. studenog 2009., da je prvi susret s J. Kosor bio 31. srpnja, ali i naglasio da su građani Slovenije 6. lipnja sljedeće godine odlučivali o prihvaćanju sporazuma. „Malokad se dogodi da na presudna, pa i moralna politička pitanja odlučuju građani na referendumu, a još je rjeđe da odlučuju o sudbini drugih država i naroda. Ponosan sam što je slovenski imao mudrosti pogledati u budućnost te izabrao put prijateljstva i dobrosusjedstva“, rekao je Pahor.
Naglasio je da je odnos s Jadrankom Kosor ostao iskren i prijateljski. Rekao je i da je nekidan bila šesta obljetnica odluke arbitražnog suda o slovensko-hrvatskoj granici. „Hrvatska je nije spremna priznati. Siguran sam da će se u budućnosti s obje strane naći razumni koji će shvatiti da je to najbolje“, poručio je Pahor.
Bivša hrvatska premijerka je rekla da je odmah po imenovanju na dužnost zatražila sastanak s Pahorom. „Naš susret je bio ključ za skidanje blokade koja je trajala dulje od godine, a Slovenija je blokirala 14 od 35 pregovaračkih poglavlja. Bez tog susreta ne bi bilo Pelješkog mosta i nepovratnih sredstava za obnove nakon potresa“, rekla je Kosor.
Svečanosti zbog kašnjenja nije prisustvovao bivši predsjednik Hrvatske u razdoblju od 2000. do 2010. Stjepan Mesić, ali je naposljetku ipak stigao u Jurovski Brod. Povodom obljetnice hrvatskog ulaska u EU rekao je da je članstvo Hrvatske u EU „jedina šansa da dođe do malo ozbiljnijeg razvoja“ te se založio za ubrzani prijem ostalih europskih država u članstvo.
“Premalo ili nikako se ne govori o tom najtežem putu koji je Hrvatska imala za ulazak u EU. Mislim da je danas trenutak za podsjetiti da je Hrvatska počela pregovore u trenutku kad nitko nije želio proširenje i završavala ih kad nitko nije želio da Hrvatska uđe u EU, ili malo tko”, rekla je ranije u subotu Jadranka Kosor.
Dodala je da je vladala nezainteresiranost i apatičnost jer su se zemlje EU-a borile s velikom krizom, a Hrvatska je, dodala je, bnila neželjena članica.
Istaknula je da je prvi ključ za deblokadu bio neki dogovor sa Slovenijom. “Taj vrući krumpir je došao u moje ruke. Do zadnjeg trenutka nitko u u Europskoj komisiji nije vjerovao da ćemo završiti pregovore”, dodala je za N1.
Komentari