DESETA OBLJETNICA Uspješne perspektive Zen Contemporary Art Galleryja

Autor:

Šimun Bućan, arhiva galerije

Deset godina Zen Contemporary Art Galleryja Frankice Mitrović Mihić

Kada se pojavi neka nova galerija na našem umjetničkom obzoru, u pravilu treba malo pričekati da se vidi hoće li napori osnivača uspjeti i zaživjeti ili će se zatvoriti nakon par sezona. Zen Contemporary Art Gallery opstala je okruglih deset godina, a osnovala ju je povjesničarka umjetnosti Frankica Mitrović Mihić 2014. godine sa željom što boljeg i kvalitetnijeg predstavljanja likovnih umjetnika na domaćoj i međunarodnoj likovnoj sceni. Zagrebačka galerija fokusirana je isključivo na suvremenu umjetnost i programski usmjerena na predstavljanje radova renomiranih likovnih umjetnika mlađe i srednje generacije, kao i otkrivanje novih talenata. Uz redoviti izložbeni program, galerija aktivno potiče međunarodnu suradnju s inozemnim umjetničkim galerijama te sudjeluje na odabranim domaćim i međunarodnim sajmovima umjetnosti u svrhu što boljeg predstavljanja hrvatskih vizualnih umjetnika na globalnom tržištu umjetnina.

Vlasnica galerije od samih početaka s pažnjom bira radove, pretežno slike i skulpture, i surađuje s umjetnicima čiji rad smatra iznimno kvalitetnim i jedinstvenim. Frankica Mitrović Mihić smatra da upravo zahvaljujući toj posvećenosti galerija danas s ponosom predstavlja skupinu vodećih ili vrlo perspektivnih vizualnih umjetnika hrvatske likovne scene: „Riječ je o autorima koji su već ostavili snažan trag na likovnoj sceni, a zahvaljujući njihovoj iznimnoj kvaliteti, talentu i jedinstvenosti, njihovo će stvaralaštvo zasigurno trajno obilježiti hrvatsku recentnu likovnu scenu.“ Ističe da se u odabiru umjetnika za izložbeni program služi svojim poznavanjem međunarodne likovne scene, prateći trendove, ali ipak na koncu sluša vlastitu intuiciju.

Prošloga petka otvorena je zadnja izložba u ovoj godini, na kojoj su predstavljene apstraktne slike mlađe dubrovačke slikarice Ive Laterze Obuljen i apstraktne, pomalo organične forme mladog kipara Mateja Vukovića pod nazivom „Layers of the Inner Voice“, dok je prethodna vrlo zapažena izložba u listopadu predstavila nove slike već nagrađivane slikarice Natalije Borčić Peuc i međunarodno afirmiranog talijanskog kipara Danielea Fortune, povezavši oboje umjetnika u nazivu izložbe „Island’s Mystic and Echoes of Classical Beauty“.

Program galerije hoda po rubu apstraktnih tendencija u slikarstvu i skulpturi, od lirske do geometrijske apstrakcije, čak i neo-geo utjecaja, ali vrlo fleksibilno prihvaća djela koja ne napuštaju u potpunosti prepoznatljive motive pejzaža i prirode (Natalia Borčić Peuc), pripadaju hiperrealističkim okvirima ili kao kod skulptura Danielea Fortune sežu do antičke stilizacije portretne plastike, uz populariziranje likova iz klasične mitologije. Posebno je zanimljiv koncept paralelnog izlaganja i spajanja slikarstva i skulpture kako bi se pomalo „osvježila“ ideja o sintezi svih vizualnih umjetnosti iz šezdesetih i sedamdesetih godina 20. stoljeća, ali također posjetiteljima osvijestila činjenica da prostor u kojemu borave ne mora isključivati jednu umjetničku formu po cijenu druge. Galerija je ranije u ovoj godini predstavila skulpture istaknute hrvatske kiparice Božice Dee Matasić, na domaćim art sajmovima predstavljala je djela slikara Grgura Akrapa, Sebastijana Dračića, Marte Katavić i Stjepana Šandrka te na jednom eventu otvorenja studija za uređenje interijera i slike Pauline Jazvić. U veljači i ožujku bila je medijski iznimno zapažena izložba „Young Talented Female Artists“, predstavivši tri mlade hrvatske slikarice koje su se tek pojavile na likovnoj sceni, a već pobiru nagrade i plijene pažnju svojim djelima: Martu Katavić, Mihaelu Rašica i Moniku Sinković, dok je 2024. započela izložbom novih hiperrealističkih slika Stjepana Šandrka.

Vlasnicu galerije Frankicu Mitrović Mihić primarno zanima kvaliteta, bilo da se radi o novim imenima na sceni ili o novim radovima i ciklusima afirmiranih umjetnika, a pritom nije fascinirana medijskim i PR objavama kojima se neki razvikani umjetnici i te kako služe. Smatra da na hrvatskoj likovnoj sceni imamo vrlo talentirane i autentične umjetnike koji nimalo ne zaostaju za umjetnicima iz drugih europskih zemalja. „Početkom sljedeće godine planiramo izložbu triju mladih umjetnica, slikarice Mie Matijević Akrap, Caroline Barbarić i Mie Markušić. Carolina Barbarić je dobitnica nagrade Erste fragmenti. Nakon toga na proljeće postavljamo samostalnu izložbu slika Sebastijana Dračića, u jesen slike Matka Vekića, a pred Božić slike Domagoja Rogine“, najavila je ova povjesničarka umjetnosti za Nacional.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.