Stanovnici Turske i turski državljani širom svijeta izići će 14. svibnja na predsjedničke i parlamentarne izbore, a o njihovu značenju za europsku i svjetsku političku scenu govori vanjskopolitički i sigurnosni analitičar Denis Avdagić
U Turskoj se 14. svibnja održavaju parlamentarni i predsjednički izbori koji su po mnogima povijesni. Tim više jer Turska ove godine proslavlja 100. obljetnicu moderne Turske Republike koju je osnovao „otac nacije“ Mustafa Kemal Atatürk. Turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan, koji je političku karijeru započeo kao gradonačelnik Istanbula, postao je premijer 2003. godine, a 2014. je prvi put izabran za predsjednika Republike. U međuvremenu je 2018. godine promijenio ustav i uveo predsjednički sustav umjesto parlamentarnog, koji je do tada bio na snazi. Trenutačno je u Turskoj na vlasti Koalicija narodnog saveza (Cumhur İttifakı), koja uključuje vladajuću Erdoğanovu Stranku pravde i razvoja (AKP), Stranku nacionalističkog pokreta (MHP) i Stranku slobodnog cilja (Hüda-Par), sunitsko-kurdsko-islamističku političku stranka u Turskoj.
Na ovim je izborima glavni Erdoğanov protukandidat, kojem ankete daju velike šanse, Kemal Kılıçdaroğlu, vođa lijeve Republikanske narodne stranke (CHP) te ujedno i kandidat tzv. Stola šestorice, odnosno Nacionalne alijanse. Koalicija šestorice (Altılı Masa) uključuje Republikansku narodnu stranku (CHP), Dobru stranku (IYI), Felicity stranku (SAADET), Demokratsku stranku (DP), Stranku demokracije i napretka (DEVA) i Stranku budućnosti (GP).
Vrhovno izborno vijeće Turske (YSK) objavilo je da pravo sudjelovanja na izborima ima 60.904.499 birača, koji mogu glasati na 190.736 biračkih mjesta, kao i da pravo glasa u inozemstvu ima 3.286.786 birača, koji će glasati na 4969 biračkih mjesta u inozemstvu u razdoblju od 27. travnja do 9. svibnja 2023. Na dan izbora, odnosno 14. svibnja 2023., birači će istovremeno birati novog predsjednika Republike i 600 zastupnika u Velikoj narodnoj skupštini Republike Turske.
O ovim presudnim izborima za Tursku tjednik Nacional razgovarao je s vanjskopolitičkim i sigurnosnim analitičarom Denisom Avdagićem, koji dobro poznaje turske političke prilike.
NACIONAL: U Turskoj se 14. 5. održavaju predsjednički i parlamentarni izbori za koje analitičari tvrde da su najvažniji u povijesti države. Slažete li se s tom procjenom?
Ovo su, rekao bih, prvi izbori u 20 godina na kojima možemo očekivati smjenu Erdoğana, koji je u međuvremenu postao praktički potpuni vladar Turske. Ankete ukazuju na to, a i brojni događaji koji su prethodili su pripremali teren za takav mogući ishod – od katastrofalnog potresa preko inflacije do loše ekonomske situacije. A i sam Erdoğan je u poznim godinama. No nikako ne treba isključiti mogućnost njegovog ostanka na vlasti jer on je jedan vrlo spretan političar s devet života, pa čak i generacije koje sada prvi put izlaze na izbore, koje i ne znaju za drugog lidera osim Erdoğana, vide u njemu očinsku figuru. On je taj imidž cijelo vrijeme pažljivo njegovao….
Komentari