DEMOGRAFIJA Šipić citirao Milanovića, spominjao magarce: Ovo Ministarstvo je kao dijete koje se tek rodilo…

Autor:

21.08.2024., Split - Konferencija za medije Domovinskog pokreta. Ivan Sipic Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL

Ivo Cagalj/PIXSELL

Ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić održao je u četvrtak konferenciju za medije na kojoj je predstavio posebne savjetnike ministra, smjer demografskih mjera i aktivnosti Ministarstva.

“Zašto Ministarstvo demografije i useljeništva? Hrvatska ovisi o narodu, djeci, pronatalitetnoj politici i smatramo da ćemo stvaranjem ovog ministarstva pomoći u rađanju više djece. Vjerujem da će ovo ministarstvo nadživjeti mene, ali i druge ministre te da će trajati na dobro hrvatskog naroda. Nadam se i da će se stvarati mjere koje će pomoći povećanju nataliteta”, rekao je Ivan Šipić na početku.

Poručio je da neće biti pozitivnih pomaka ako neće biti kvalitetno postavljenih temelja. “Moja odgovornost je učiniti upravo to. Ministarstvo je kao dijete koje se tek rodilo, koje se tek treba razviti. Pokušavamo ga postaviti na noge. Ne možemo mu mi dati štrucu kruha da namaže paštetu. Ne može to tako. Volim ovaj slikoviti govor, vjerujući da će i ovo ministarstvo proći porođajne prve muke“, rekao je, prenosi N1.

NIJE U ŠOLDIMA SVE? Ministar demografije tvrdi: ‘Djecu ne rađa novac, u Europi se događa nešto što nas sve treba zabrinuti’

Naglasio je da dovođenje posebnih savjetnika nije uhljebljivanje i da je svjestan da ne može sam znati sve. Istaknuo je i da nije bilo lako naći kvalitetan prostor. Na kraju je pronađen na zagrebačkom Trgu Nevenke Topalušić 1, ali, kaže, nije idealno. “Mi smo sad na 11. katu, a djelatnici su na 14. katu. Baš se pitam kako se sad, po ovom kišnom vremenu, snalaze da ne pokisnu. Veliki je izazov stvaranje ovog ministarstva, ne samo zbog prostora nego i stručnjaka oko mene. Ako ostanemo u zapećku, onda je tamo i cijela demografija. Takav pristup nije održiv, riječ je o bitnoj temi za opstanak domovine. Ono što je dosad odrađeno, jest da smo predložili lakši povratak naših iseljenika“, rekao je.

Tvrdi da je nekima sporno što se useljenike oslobađa poreza na dohodak. “Imamo li mi sad neke koristi od njih, osim novca koji šalju? Naša intencija je dati neki ritam i poticaj. Znamo da to neće napraviti čudo, ali ćemo imati cjelovitiji pristup, posebno prema gospodarstvenicima koji žele ulagati i posebno prema onima koji se žele vratiti. Dakle, imamo iseljeničku, demografsku i integracijsku politiku. Od mene protiv stranaca ništa nećete čuti. I moja tri brata su u Njemačkoj. Imaju svoja prava, ali poštuju zemlju u koju su došli”, poručio je.

NAJSLABIJA TOČKA Orešković: Mi smo slatki i nemamo što pitati. Zamislite da ja premijeru kažem: ‘O, baš ste seksi’…

Kako prenosi N1, citirao je predsjednika Zorana Milanovića, ali nije ga direktno spomenuo: “Kako je jedan političar ovih dana rekao, mi smo mala zemlja i posebna kultura. Kad netko dođe mora se kulturno uklopiti, naučiti jezik, prihvatiti lokalnu kulturu i pokazati poštovanje prema zemlji u koju su došli”.

Upozorio je još jednom na situaciju jer se u kolovozu ove godine rodilo 420 manje djece nego u istom razdoblju prošle godine. “Ako to nije alarm, ne znam što jest. Ako nas to ne obvezuje na domoljuban i savjestan pristup, ne znam što će. Još ću jednom reći – otklanjam strančarenje i uvrede. Moj poziv svima da predlože nešto pozitivno još uvijek stoji, ali nema tih prijedloga kolega zastupnika koji drže govore i kritiziraju”, istaknuo je.

Usporedio je poticaje poljoprivrednicima s demografijom. “Poticaj za magarca je 311 eura. Tko će uskoro držati te magarce, krave i druge životinje? Ti poticaji su potrebni, ali što s djecom? Ovih 309 eura majkama za dijete je premalo. Zato predlažemo sto posto povećanja porodiljnih naknada. Treba razmisliti o njima, treba razmisliti o dječjem doplatku”, zaključio je.

Šterc: Neće biti prisile

Demograf Stjepan Šterc kaže da će se koristiti svi modeli iz drugih zemalja, te da neće biti prisile. Dodao je da će otići ako ne bude rezultata.

Posebni savjetnik iz Instituta Ivo Pilar kaže da rješenja nisu jednostavna, ali da treba biti obziran, strpljiv i zadržati motivaciju da stanovnicima u budućnosti bude bolje.

“U sljedećem stoljeću će u Hrvatskoj živjeti 30 posto stanovnika migrantskog podrijetla. To nije loše, ali loše je ako bude lošije obrazovani. U Hrvatskoj imamo stav da je to ekonomsko pitanje, ali to ima i društvene posljedice. Svjesni smo da ovo ministarstvo ne može samo provesti mjere“, rekao je jedan od posebnih savjetnika.

Studija je pokazala da bi 10.000 osoba koje rade za državu otišlo u pasivne krajeve ako bi im se omogućio rad na daljinu, rekao je.

Štriga: Želim u Hrvatskoj provesti židovski model povratka

Zdenko Štriga, poduzetnik koji živi u Njemačkoj, kaže da je čitav život proveo okružen Židovima i da želi u Hrvatskoj primijeniti njihov model povratka u domovinu. Kaže da je ministarstvo demografije “ministarstvo nade“, te da je povratak dijaspore ključan za demografiju.

Važno je stvoriti preduvjete za povratak dijaspore, a važno je raditi i na “izgubljenom povjerenju” i predrasudama. Kaže da je važno da mediji porade na tome. “Molim vas, nemojte o meni pisati kao o osobi, mojoj obitelji, mog poslu i mom projektu. Kontaktirajte me, ja stojim na raspolaganju. Ne želim da se o meni stvaraju neke priče“, rekao je Štriga.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.