Tvrtka Kermas Istra do kraja godine planira dovršiti prvi hotel u Hrvatskoj izgrađen na mjestu nekadašnjeg vojnog objekta, a uz wellness, restorane i trgovine, imat će i kongresni centar od 550 m2
Veliki dio pulskog zaljeva donedavno je bio vojno područje, a njegovom demilitarizacijom otvoren je cijeli spektar potencijala koje grad do sada nije mogao ispuniti. Jedan od tih potencijala je i novi hotel koji se gradi unutar zaštićenog obalnog područja mora i dio je lokacije razvojnog programa Brijuni Rivijera pod nazivom „Otok Sv. Katarina i Monumenti“. Područje je to od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, a njegove osnovne značajke očituju se u nužnosti redefiniranja vojnog područja u područje civilne namjene uz plansko opredjeljenje za nautički i turistički razvoj te uspostavu novih gradskih funkcija.
Budući hotel u sklopu projekta ‘Otok Sv. Katarina i Monumenti’ sastojat će se od triju objekata – dva će nastati od dviju preuređenih bivših vojarni, a jedan će biti sagrađen
Budući hotel, koji gradi tvrtka Kermas Istra na lokaciji preko puta otoka Sv. Katarina, sastojat će se od triju objekata od kojih će jedan biti potpuno novoizgrađen, dok će se ostala dva dobiti uređenjem dviju nekadašnjih vojarni koje se nalaze na tom prostoru. Hotel, koji bi prema planu trebao biti izgrađen do kraja 2023. godine, gradi se na prostoru kompleksa vojarni izgrađenih za potrebe austrougarskog obrambenog sustava grada Pule koji se kroz povijest mijenjao, nadograđivao i na koncu i propadao. Naime, obaveza koncesionara po ugovoru o koncesiji je i izgradnja hotela koji je izvan lučkog područja, ali je na pomorskom dobru. Gradi se hotel kojim će 50 godina upravljati Kermas Istra, a nakon isteka tog roka on će prijeći u vlasništvo Republike Hrvatske.
Voditeljica projekta Sv. Katarina-Monumenti Barbara Peruško iz tvrtke Coin Inženjering otkrila nam je prilikom posjeta gradilištu novog hotela da su upravo u tijeku najkompleksniji radovi:
“Završili smo s radom na iskopu u središnjem dijelu budućeg hotelskog kompleksa dubine veće od šest metara, nakon čega je izvršena zaštita građevne jame te je nedavno završena i izgradnja garaže koja će povezivati postojeće zgrade s budućom. Nova zgrada depadanse poprima svoje buduće konture i upravo se podiže njena treća etaža dok se glavna zgrada hotela konstrukcijski sanira i obnavlja kako bi u nju uskoro ušli knauferi i instalateri. U postojećoj glavnoj ulaznoj zgradi hotelskog kompleksa nalazit će se 60 posto planiranih kreveta, dok će ostatak smještajnih kapaciteta biti u novoj zgradi koja se gradi na mjestu zgrade koja je morala biti srušena. Zanimljivo je da se dio tog kompleksa nalazi ispod razine mora i u njegovu podnožju bit će bazen koji će tijekom ljeta biti otvoren.”
Dio kompleksa nalazi se ispod razine mora i u njegovu podnožju bit će bazen, a u trećoj zgradi bit će najveći kongresni centar u Istri
Barbara Peruško je napomenula i da je hotel zapravo prvi objekt u Hrvatskoj koji se iz vojnog prenamijenio u gospodarski objekt te je otkrila da će glavna hotelska zgrada imati recepciju i 58 soba od 33 kvadrata, što je puno veća kvadratura od one koju uobičajeno imaju sobe u hotelima s pet zvjezdica. Potpuno nova hotelska zgrada bit će duplo veća od glavne hotelske zgrade i imat će 6200 kvadrata. No imat će manje smještajnih jedinica – njih 40. Kvadratura tih soba bit će još veća i iznosit će 40 kvadrata, a tu će biti i 10 apartmana od 70 do 120 kvadrata. Osim smještajnog dijela, imat će i glavni javni sadržaj, odnosno, spa i wellness zonu te bazen koji će biti zatvorenog i otvorenog tipa, ovisno o godišnjem dobu. U prizemlju će biti restoran sa 100 sjedećih mjesta, a ta će zgrada imati prizemlje i još tri etaže, s time da će imati suteren i garažu, odnosno, ukupno čak šest etaža. Treća zgrada, u kojoj je nekada bila transformatorska stanica za opskrbu podmornica, namijenjena je za najveći kongresni centar u Istri koji će imati 550 kvadrata, a kat ispod njega predviđen je za trgovine i uredski prostor za upravu. Barbara Peruško kaže da je predviđeni rok za završetak gradnje po koncesijskom ugovoru kraj 2023. godine i da bi se on po ovom tempu gradnje trebao ispoštovati, dok bi prvi gosti u hotel trebali ući na proljeće 2024. godine.
Danko Končar kaže da bi baš kongresni centar u sklopu novoga hotela trebao biti jedan od glavnih poticatelja razvoja turizma u Puli i okolici budući da u Istri ne postoji sličan centar, a to automatski znači i mogućnost cjelogodišnjeg turizma. No on ističe i da, nažalost, radovi još nisu krenuli na velikom dijelu državnog zemljišta, jer je nakon potpisivanja koncesije došlo do promjena koje su onemogućile nastavak realizacije projekta u tom dijelu. O čemu se točno radi, pokušala je objasniti Barbara Peruško koja navodi da za predmetnu zonu, koja se nalazi u blizini novog hotela, još uvijek nije potpisan ugovor o pravu građenja jer se čekaju koraci države, odnosno Ministarstva graditeljstva i Ministarstva kulture. Riječ je o dijelu zemljišta sa starim ruševnim zgradama u vlasništvu države i Grada Pule koje se urušavaju i prijete prolaznicima, a koje je nakon natječaja za dodjelu zemljišta proglašeno kulturnim dobrom čime se zakomplicirao daljnji postupak koji je bio propisan u samom natječaju. Nažalost, to područje degradira i ograničava razvoj i željenu kategoriju lokacije Sv. Katarina-Monumenti te svakim danom predstavlja sve veći teret.
Komentari