DAVOR BERNARDIĆ: ‘Zagreb je izgubio Gradsku plinaru zbog neodgovornog i lošeg upravljanja’

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO

Davor Bernardić, predsjednik zagrebačkih Socijaldemokrata, govori zašto vjeruje da je došlo do svjesnog uništavanja najstarijeg gradskog poduzeća te predviđa kako će se to odraziti na standard građana

Gradska plinara Zagreb – Opskrba nakon više od jednog i pol stoljeća više neće opskrbljivati Zagreb plinom. Odlukom HERA-e na natječaju je pobijedila tvrtka Međimurje plin koja je dosad opskrbljivala 29 tisuća kućanstava, a sada će opskrbljivati njih gotovo 300 tisuća. Gradonačelnik Tomislav Tomašević već je najavio da će se boriti protiv odluke HERA-e svim pravnim sredstvima. Cijelu situaciju oko Gradske plinare Zagreb – Opskrba za Zagreb News je komentirao predsjednik zagrebačkog ogranka Socijaldemokrata Davor Bernardić.

ZgNews: Kako komentirate situaciju da Gradska plinara Zagreb – Opskrba nakon više od 160 godina neće opskrbljivati područje Zagreba?

Tužna vijest za Zagreb. Ovo je slučaj svjesnog uništavanja gradskog poduzeća koje ima svoje zaposlenike, koje ima svoju vrijednost, koje ima svoju tradiciju, a koje bez ovog posla opskrbe kućanstava u Gradu Zagrebu pod ovim zaštićenim cijenama nema više svrhu. De facto je uništeno najstarije gradsko poduzeće, i to zbog lošeg i neodgovornog upravljanja. Gradska plinara – Opskrba izgubit će opskrbu skoro 300 tisuća zagrebačkih kućanstava te čak 240 milijuna eura godišnjih prihoda. Ako se tome doda da je zbog nepotpune dokumentacije Zagreb izgubio 323 milijuna eura za obnovu vodovoda i 18 milijuna eura za bazen u Španskom te da krajem godine na naplatu dolaze penali koji se mjere stotinama milijuna eura zbog nesavjesnog raskida ugovora sa ZOV-om, dolazimo do brojke od preko 800 milijuna eura direktne štete za građane Zagreba. To je šest milijardi kuna financijske štete. To je ogroman novac, to su skoro dva Pelješka mosta. S tim novcem može se napraviti pet Dinamovih stadiona, deset novih mostova preko Save, 80 novih vrtića, tri kilometra podzemne željeznice, kao i denivelacija kompletne Slavonske i Zagrebačke avenije.

ZgNews: Opskrbu će preuzeti međimurska tvrtka jer je njihova ponuda bila jeftinija. Međutim, gradonačelnik Tomašević kaže da je ponuda GPZO-a bila korektna tj. da ta ponuda podrazumijeva poslovanje s pozitivnom nulom. Kako gledate na to?

To je još jedna u nizu njegovih mnogobrojnih laži. Podsjetit ću da je plinara u proteklom razdoblju ostvarivala dobit s manjom maržom. Zašto to sad nije dovoljno? Ako usporedite cijene iz natječaja, Plinara – Opskrba ponudila je maržu čak za sedam posto veću od Međimurje plina i čak deset do 30 posto višu od ostalih opskrbljivača po područjima u Hrvatskoj. U kojem grmu onda leži zec? Pokrivaju se dugovi koji su nastali tijekom 2022. i 2023. jer je tada GPZO kupovao plin po cijeni od 106 eura po megavatsatu, a imali su ugovor s HEP-om i mogli su kupovati po cijeni od 41 euro po megavatsatu. Dakle, kupovali su plin po čak dva i pol puta većoj cijeni od one po kojoj je kupovao od INA-e tadašnji direktor Frane Barbarić koji je morao otići zbog te afere. Podsjetit ću da je i PPD tražio raskidanje štetnog ugovora, no Tomašević je nastavio kupovati plin po cijeni od 106 eura po megavatsatu, umjesto po 41 euro po megavatsatu od HEP-a s kojim su imali ugovor. Tako je nastala direktna šteta Gradskoj plinari. Sve je vidljivo u bilanci društva. Ova priča mogla bi imati pravosudni epilog.

ZgNews: Može li Međimurje plin pokriti zagrebačko područje? Dosad su pokrivali 10 puta manje područje.

Vjerojatno se ne bi javljali na natječaj da ne mogu. To je potvrdio i njihov direktor. Ovo je isključivo pitanje organizacije poslovanja, a s obzirom na to da to društvo već godinama ostvaruje konstantan rast, i to osobito na poslovnim korisnicima koje je u zadnjih godinu dana GPZO izgubio, očito je da tamo znaju što rade za razliku od Grada Zagreba.

ZgNews: Je li HERA trebala odabrati tu firmu? Je li ta odluka opravdana?

Tržište energije potpada pod strogu zakonsku regulaciju Europske unije. Tu su zakoni i kriteriji jasni. HERA mora postupati u skladu sa zakonima sviđalo se to nekom ili ne. Trenutno se Tomašević i uprava GPZO-a bave isključivo prijetnjama radnicima da ne smiju komunicirati s medijima i veličanjem lika i djela Tomislava Tomaševića, umjesto da već danas rade nove planove poslovanja kojima bi osigurali preživljavanje društva do 2027.

ZgNews: Što očekujete da će se dogoditi s radnicima Gradske plinare? Hoće li biti otkaza?

To se ne smije dogoditi, radnike treba zaštititi. Ako netko treba dobiti otkaz, to je direktor Gradske plinare Zagreb – Opskrba, koji je uz gradonačelnika najodgovorniji, a s kojim je, kako je sam rekao na snimci koja je izašla u javnost, dogovarao cijenu plina što je i protuzakonito.

ZgNews: Hoće li građanima rasti cijene nakon ove promjene?

Cijene građanima kratkoročno neće rasti jer se radi o opskrbi pod zajamčenih uvjetima. Ali što će donijeti budućnost? Što kada za tri godine bude novi natječaj? Što ako se ukine zajamčena opskrba? Tko će se onda brinuti o cijeni plina za građane? Ako ne bude GPZO-a pod nadzorom grada, o građanima se neće brinuti nitko, a tada će doći do rasta cijene plina. Šteta će, dakle, biti dugoročna, a ne kratkoročna.

ZgNews: Kakva je budućnost Gradske plinare – Opskrba nakon gubitka ovog posla? Hoće li ona opstati?

Sada to izgleda loše jer 90 posto poslovanja vezano im je uz zajamčenu opskrbu koju su izgubili tako da s ovom garniturom na vlasti budućnosti nema. Ako dođe do promjene na čelu Grada prije stečaja tog društva, Gradskoj plinari mogla bi se ipak osigurati budućnost, a prilika za to je proljeće sljedeće godine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.