DARIO ZUROVEC: ‘Plenković ne pada unatoč padu čitave galerije svojih ministara. Znači da je politički moćan, a to se ne može podcijeniti’

Autor:

14.12.2023., Zagreb - Dario Zurovec, gradonacelnik Svete Nedelje i saborski zastupnik stranke Fokus. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Dario Zurovec, član predsjedništva stranke Fokus i gradonačelnik Svete Nedelje, jedan od najmlađih saborskih zastupnika i gradonačelnika, govori kako nakon Fokusa, Čačićevih Reformista i IDS-a, računa na SDP kao partnera u formiranju saborske većine i nove vlade

S Dariom Zurovcem, članom predsjedništva stranke Fokus, saborskim zastupnikom, ali i jednim od najmlađih, 37-godišnjim gradonačelnikom Svete Nedelje, prvi put izabranim još 2017. godine, razgovarali smo u povodu prošlotjedne objave predizborne koalicije triju stranaka: Fokusa predvođenog Davorom Nađijem, Reformista Radomira Čačića i IDS-a s novim predsjednikom Daliborom Pausom. Nakon što je nova koalicija obznanila da poslije izbora ne dolazi u obzir koalicija s HDZ-om, Dario Zurovec je u razgovoru za Nacional rekao da računaju s SDP-om kao potencijalnim budućim partnerom u formiranju saborske većine i nove vlade.

Zurovec je po struci magistar, inženjer elektrotehnike, a kao programer radio je u Ericssonu Nikola Tesla na poziciji razvojnog i servisnog inženjera. Član je Mense, a nedavno je sudjelovao i u HTV-ovu natjecanju „Ples sa zvijezdama“. Drugi mandat na čelu Svete Nedelje osvojio je pobjedom u prvom krugu lokalnih izbora 2021. godine s osvojenih 64,48 posto glasova. Uz diplomu zagrebačkog FER-a, završio je postdiplomski program iz menedžmenta na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.

NACIONAL: HDZ-ovoj vladi Andreja Plenkovića događaju se afere u neprekinutom nizu. Može li se nakon ove najnovije, afere Mreža, očekivati pad Plenkovićeve vlade još ove godine? Da sve ne završi samo na demisioniranju jednog ministra, ovoga puta ministra gospodarstva Davora Filipovića. Nakon što je smijenjen s dužnosti, Filipović je najavio da se vraća na Ekonomski fakultet kao sveučilišni profesor. Hoće li to njemu kao ministru, ali i HDZ-u kao stranci, biti dovoljna kazna za ovu aferu?

Iskreno, ne očekujem da će zbog te afere pasti Vlada Andreja Plenkovića kao što nije pala ni nakon svih dosadašnjih afera, uključujući i aferu Borg pa i onu u kojoj su bili dokumentirano navedeni i premijerovi inicijali AP. Sve je završilo odlaskom 30 ministara iz njegove vlade, što je svojevrsni hrvatski rekord. Unatoč željama da ti izbori budu što prije, Vlada je najavila da će prve povišice plaća za javni sektor biti u travnju sljedeće godine, a tamo je i njihov najveći birački bazen. I prvi vojni zrakoplovi Rafali najavljeni su također u travnju. Imam osjećaj da će vladajuća većina izdržati još neko vrijeme pa taj travanj ganjati kao mogući termin i za održavanje parlamentarnih izbora.

NACIONAL: U mnogim državama nakon takve afere pala bi vlada, kod nas su pali samo ministar Davor Filipović i njegov posebni savjetnik Jurica Lovrinčević.

U drugim državama to bi se vjerojatno dogodilo, ali ne i u Hrvatskoj. S druge strane, moramo biti iskreni i sami prema sebi. U državi poput Hrvatske takve se afere znaju čak i nagrađivati. Ne čudim se tome. Dovoljno sam dugo u hrvatskoj politici. Doduše, ovo mi je prvi mandat kao saborskog zastupnika, ali i drugi mandat na lokalnoj razini kao gradonačelnika Svete Nedelje. Prije no što sam izabran za gradonačelnika Svete Nedelje, bio sam u mjesnom i gradskom odboru, a radio sam i kampanje za druge političare, pa nisam politički neuk.

‘Za svaku aferu uvijek se pronašlo neko žrtveno janje kao sada u ministru Davoru Filipoviću. Rekao bih da je to postalo čak i element našeg mentaliteta. Ispada da onaj tko je više uzeo, taj je i veći frajer’

NACIONAL: Kako onda objašnjavate činjenicu da unatoč nizu afera zbog kojih je Plenkovićevu vladu moralo napustiti 30 ministara, ne pada i sam premijer? Ministar Filipović navodno je pao zbog izbora pogrešnog savjetnika – konkretno, Jurice Lovrinčevića. Ali unatoč svim svojim pogrešnim izborima ministara i suradnika, koji su morali odstupiti pod pritiskom javnosti, Plenković ostaje?

Ne treba premijera Plenkovića shvaćati doslovno. To što on ne pada unatoč padu čitave galerije svojih ministara, posljedica je isključivo njegove političke moći, a to se ne može podcijeniti. Za svaku u tom nizu afera uvijek se pronašlo neko žrtveno janje kao sada u ministru Davoru Filipoviću. Rekao bih da je to postao čak i element našeg mentaliteta. Nerijetko ispada da onaj tko je više uzeo, taj je i veći frajer.

NACIONAL: Drugim riječima, nije loše biti korumpiran. Je li to postalo vrlina?

Mislim da je to relikt zaostao još iz bivše države. Bio je frajer onaj tko bi u poduzeću uspio nešto uzeti. Logika se zasnivala na tome da je država od tebe krala pa si onda i ti krao od države. Tada je bila čak i skovana sintagma o „pozitivnim malverzacijama“ u financijskom poslovanju za koje je rijetko kad netko i odgovarao. Bio je veći frajer onaj tko bi u poduzeću uspio nešto uzeti. Normalno da to ne može biti vrlina. Nema „pozitivnih malverzacija“. Što se danas događa? Netko uzme veću svotu novca pa angažira dobrog odvjetnika, a sudovi su spori. Dva, tri puta pojavite se sa štakom u sudnici, prođe 10 godina pa predmet ode u zastaru, a novac ostane tvoj. Potrebno je samo imati dobar želudac koji to može probaviti, a sumnjam da je to lako. Ja takav želudac nemam.

NACIONAL: Isplati li se onda korupcija?

Najgore je u cijeloj državi to što je ta korupcija otišla u ekstreme. Daleko od toga da možemo očekivati da će se korupcija ikada iskorijeniti. Ona ne postoji samo Hrvatskoj. Postoji i u Europi i svijetu. Ne trebamo si mazati oči. Nju je i izmislio zapadni svijet. Ipak, moramo je staviti u određene okvire, a institucije treba osloboditi i omogućiti im da dišu i počnu funkcionirati u skladu sa svojom ulogom i ovlastima. Mislim da Poreznoj upravi treba dati veće ovlasti, poput onih koje u SAD-u ima IRS, poznata služba za prihode savezne vlade SAD-a odgovorna za prikupljanje poreza. To je agencija njihova ministarstva financija, koja bi i kod nas mogla biti zadnji osigurač da se te stvari počnu rješavati. Za sve već postoje modeli u svijetu. Uostalom, ni Al Capone nije završio u Alcatrazu zato što je bio mafijaš, nego zbog utaje poreza.

NACIONAL: Kako bi te probleme rješavala takva agencija u Ministarstvu financija?

Posjetili bi vas porezni istražitelji i za onaj dio bogatstva za koji niste platili porez, morali biste vratiti državi.

NACIONAL: U tom slučaju opet bi dobro prošli. Morali bi vratiti samo dio bogatstva stečenog korupcijom, a ostatak bi ipak zadržali.

Nije baš tako. Sve bi ovisilo i o težini počinjenog nedjela, ali mislim da nitko ne bi imao ništa protiv toga da Porezna uprava tako funkcionira. Međutim, problem je u tome što Porezna uprava i ostale institucije tako funkcioniraju prema poduzetnicima, koji legalno posluju i plaćaju ogromne namete i prema HGK-u. Tako Porezna uprava postupa prema onima koji to ne zaslužuju. Njih se gazi pa ako ostanu dužni koju kunu, onda im se nabijaju kazne od 30.000 do 50.000 eura. To je kod nas problem. Kažnjava se one koji legalno posluju, a krađa i korupcija dodatno se nagrađuju.

‘Imam osjećaj da će vladajuća većina izdržati još neko vrijeme pa taj travanj ganjati kao mogući termin i za održavanje parlamentarnih izbora’, kaže saborski zastupnik Dario Zurovec. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

NACIONAL: Kako ste onda doživjeli najavu imenovanja Damira Habijana, pravnika po struci, za novog ministra gospodarstva? Nije, dakle, stručnjak za ekonomiju. Je li se birala osoba koja će najbolje moći „kontrolirati štetu“ nastalu aferama u resoru gospodarstva, koja će biti neka vrsta „čistača“ i prebaciti odgovornost na druge? Habijan je prvi pokušao i ovu najnoviju aferu pripisati Mostu i Nikoli Grmoji, oporbi i medijima, i odmaknuti je od HDZ-a. Može li u tome uspjeti?

Habijan kao diplomirani pravnik iz varaždinske kvote, sigurno će biti imenovan da smiri tu situaciju u samom Ministarstvu gospodarstva. Ne očekujem neka čuda i promjene u nekoliko mjeseci. Samo se nadam, radi dobrobiti svih nas, da neće iskakati nove afere i ponovo puniti medijski prostor.

NACIONAL: Kažu da se izbori odlažu i zbog dolazećih recesijskih vremena, jer je i saborskim zastupnicima HDZ-a u interesu zadržati se što dulje u Saboru zbog saborskih plaća.

Hrvatskoj stalno prijete neka krizna vremena. Uvijek je neka kriza pa mislim da to ne može biti ozbiljan razlog za odlaganje izbora, a još manje za odlaganje pada HDZ-ove vlade.

NACIONAL: Objavili ste predizbornu koaliciju triju stranaka: Fokusa, Reformista i IDS-a. Hoće li se ta koalicija proširiti?

Trenutnu koaliciju činimo mi iz Fokusa s predsjednikom Daliborom Nađijem, Reformisti gospodina Radimira Čačića, IDS s predsjednikom stranke i načelnikom Barbana Daliborom Pausom. U toj koaliciji okupili su se najuspješniji dijelovi Hrvatske.

NACIONAL: Vaša koalicija obznanila je da postizborna koalicija s HDZ-om ne dolazi u obzir. Je li SDP eventualni budući koalicijski partner? Hoćete li u suprotnom odustati od vlasti?

S obzirom na postotak koji SDP trenutno ima, svakako bi došao u obzir kao partner. Jednostavno s HDZ-om i njegovim nacionalnim politikama trenutno nemamo doticaja, pa nećemo koalirati s HDZ-om.

NACIONAL: Za što ćete se vi kandidirati? Za saborskog zastupnika, eurozastupnika ili 2025. ponovo za gradonačelnika Svete Nedelje, a možda i župana Zagrebačke županije?

Na svim tim izborima bit ću angažiran u nekoj formi. Naravno, ovisno o tome kako se unutar stranke Fokus posložimo da bismo maksimalizirali rezultat. Do lokalnih i županijskih izbora ima vremena. Županijski izbori me zanimaju, a kako ćemo u njima sudjelovati, vidjet ćemo. Zasad postoje ideje da puno jače udarimo na Županiju. Kad to kažem, znači izaći na te izbore puno ozbiljnije nego prošli put. Županija vapi za nužnim promjenama. Što kroz organizaciju općenito što kroz svoje urede. Tip politike koji se sada vodi u Županiji zastario je i zahrđao.

NACIONAL: Generacija ste mlađih političara. S koliko ste godina postali gradonačelnik?

Gradonačelnik sam postao s 30 godina. Spočitavali su mi da sam premlad za tu dužnost. Ali znate kako se kaže: pamet leži u glavi, a ne u godinama. Kako god tumačili moje godine, Sveta Nedelja je danas vrlo zanimljiva i stranim investitorima.

‘Najgore je u cijeloj državi to što je korupcija otišla u ekstreme. Daleko od toga da možemo očekivati da će se korupcija ikada iskorijeniti. Ona ne postoji samo u RH već i u Europi i cijelom svijetu’

NACIONAL: I jedna od najvećih investicija u Hrvatskoj u doticaju je s vašim gradom. To je autoindustrija koju razvija Mate Rimac. Je li Mate Rimac došao u Svetu Nedelju kada ste vi postali gradonačelnik?

Ne. On je već bio kod nas u Svetoj Nedelji. Konkretno, u Kerestincu gdje i ja živim. Mega investicija u Kampus Rimac danas je ogromni proizvodni pogon, koji uključuje proizvodnju, razvoj, kongresni i restoranski dio uključujući i vrtić. Sve je na jednom mjestu. Fali još samo sveučilište. Postoji sve od igle do električnog automobila. Kada sam bio mlađi, vodio sam i jednu akciju da spasimo dvorac Erdödy u Kerestincu. Uspjeli smo u tome europskim novcem. Mate Rimac je u jednom trenutku prolazio pokraj dvorca kada je još bio zarastao raslinjem, a lokacija mu se svidjela i to je objavio na društvenim mrežama. Danas je taj dvorac u gradskom vlasništvu. Tu informaciju o Mati Rimcu poslala mi je supruga i rekla mi da mu se javim.

NACIONAL: Što se dogodilo kada ste se javili Mati Rimcu?

Tada je bila drugačija ideja njegove tvrtke i Kampusa u Svetoj Nedelji nego danas, ali tada je sve započelo. Ušli smo u investiciju, a bilo je i prozivki iako je to najveća investicija u povijesti Hrvatske. Riječ o investiciji od više od pola milijarde eura.

NACIONAL: Kako ste vi kao gradonačelnik tome doprinijeli?

Učinili smo sve što je bilo u našoj moći da se ostvari ta investicija u značajnom dijelu financirana europskim novcem. Bilo je nekoliko tvrtki koje su se javile na taj natječaj, ali najozbiljnija ponuda bila je ona grupacije Rimac. Sve je bilo javno i transparentno. Bio je angažiran i neovisni odvjetnički ured. Nastojali smo da to na pravni način bude transparentno učinjeno, a tako je i bilo. U politici svaki put četiri puta morate provjeriti informacije. Morate biti puno pažljiviji nego u bilo kojoj privatnoj kompaniji.

NACIONAL: I Tomislav Horvatinčić također je investitor u Svetoj Nedelji, ali njegove investicije nisu bile tako uspješne?

Da. Kod nas u Svetoj Nedelji izgrađene su Hoto vile i Hoto Centar. Međutim, u tom Hoto Centru smještena je Radiochirurgia, koja je pomalo ostala u sjeni, a riječ je o vrhunskoj zdravstvenoj ustanovi u borbi protiv karcinoma koju vodi Dragan Schwarz. Radiochirurgia je jedna od najboljih kompanija u ovom dijelu Europe te je najsuvremenijom tehnologijom spasila toliko života da to ne mogu ni opisati. Mnogo mi je ljudi potvrdilo da su im spasili život, a prema nama kao gradskoj upravi uvijek su bili susretljivi. To je vrhunski benefit za cijelu Hrvatsku.

‘Gradonačelnik sam postao s 30 godina. Spočitavali su mi da sam premlad za tu dužnost. Ali znate kako se kaže: pamet leži u glavi, a ne u godinama. Sveta Nedelja je danas zanimljiva i stranim investitorima’

NACIONAL: Je li vam to i samohvala?

Nije to samohvala. Ne hvalim sebe nego druge, koji to zaslužuju. Volio bih da im kao gradonačelnik mogu i više pomoći.

NACIONAL: Osim politikom, bavite se i neobičnim sportom, utrkama s preprekama?

Sport mi je ispušni ventil poslije politike, koja me katkad zna iživcirati. Trčim te utrke najčešće po europskim državama. Gledao sam da budu koliko-toliko bliže Hrvatskoj. Riječ je o utrkama na duže distance, 5, 10, 21 i 50 kilometara. Unutar tih distanci postoje i prepreke. Dodaju utrkama zanimljivost, ali i zahtjevnost, pa podrazumijevaju i ozbiljne pripreme. Te prepreke uključuju od nošenja teških predmeta pa do određenih zgibova, simuliranog bacanja koplja… Taj dio u sportu pokušava simulirati i prepreke u realnom životu. Neke od tih prepreka u životu uspijete prijeći, neke zaobiđete, neke uspijete preskočiti, a neke baš i ne.

NACIONAL: Od fizičkih prepreka neugodnije znaju biti one psihološke, ali i političke. Je li ih teže zaobilaziti?

U pravu ste. Umni posao zna biti zahtjevniji od svih fizičkih napora. Moja mama kaže da je u životu najteže misliti. Skroz je u pravu.

NACIONAL: Sljedeća godina već je među političarima nazvana superizbornom godinom, ali vi je zovete mega izbornom godinom. Čemu taj odmak od super u mega, što ne mora biti toliko dobro, ali je zato sigurno veliko?

Budući da se održava više izbora, parlamentarni, europski i predsjednički, učinilo mi se primjerenim nazvati je mega izbornom godinom.

Ona to i jest, a tako sam je nazvao možda zato što sam imao posla u kilobajtima, megabajtima. Uostalom, nebitno kako je nazvali, predviđeno je više važnih izbora.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.