DARIO ŠKEGRO: ‘Umjetna inteligencija postaje nezaobilazan alat u kineziologiji’

Autor:

KINEZIOLOŠKI FAKULTET SVEUČILIŠTA U ZAGREBU

Na jubilarnoj desetoj međunarodnoj znanstvenoj konferenciji Kinesiology od 12. do 15. rujna u Opatiji, fokus će biti na ulozi modernih tehnologija u poboljšanju sportskih performansi, prevenciji ozljeda te očuvanju zdravlja. Jedan od organizatora konferencije je profesor Dario Škegro

Na jubilarnoj desetoj Međunarodnoj znanstvenoj konferenciji Kinesiology koja će od 12. do 15. rujna biti održana u Opatiji raspravljat će se o najnovijim trendovima i istraživanjima u kineziologiji. Fokus konferencije bit će na ulozi modernih tehnologija u poboljšanju sportskih performansi, prevenciji ozljeda i očuvanju zdravlja. Jedan od organizatora konferencije je Dario Škegro, predstojnik Zavoda za opću i primijenjenu kineziologiju na Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

NACIONAL: Umjetna inteligencija sve se više primjenjuje u znanosti, na koji način je ona prisutna u kineziologiji i koliko je to važno? Što moderne tehnologije donose kad je u pitanju kineziologija, gdje se od toga može izvući najveća korist?

Uvjeren sam da je umjetna inteligencija prodrla u sve segmente društva te da je neizostavni alat za unaprjeđenje različitih područja ljudske djelatnosti. Sami ste spomenuli primjenu u znanosti, rekao bih da je znanost i stvorila umjetnu inteligenciju pa je prirodno da je koristi za daljnja znanstvena otkrića i napredovanja. Iako je umjetna inteligencija relativno novo područje, znanstvenici, pa i u kineziologiji, sve je više koriste. Naravno, uvijek treba imati na umu da je umjetna inteligencija samo alat koji treba biti u funkciji unaprjeđenja pojedinog područja znanosti. U našem znanstvenom području primjena i koristi od umjetne inteligencije mogu biti doista široke. U svim područjima primijenjene kineziologije umjetna inteligencija može pronaći svoje mjesto, bilo da se radi o vrhunskom sportu, području edukacije, tjelesnog vježbanja i zdravlja, kineziterapijskim postupcima i slično. Naravno da je potrebno razraditi različite modele koji će nositi veliku količinu dosadašnjeg znanja stečenog kroz različita istraživanja provedena kroz povijest, a na temelju kojih će nastati alati koji će sutra mijenjati kineziologiju nabolje.

NACIONAL: Pretpostavljam da UI najveće rezultate može dati kad su u pitanju vrhunski sportaši i vrhunske performanse, što to znači? Možete li dati primjer kako neki vrhunski sportaš može imati još bolje rezultate i u kojem području, da tako kažem?

Rekao bih da bilo koje područje kineziologije može imati koristi od umjetne inteligencije ako se ispravno koristi. Vrhunski sport i vrhunske performanse su samo jedan, manji dio kineziologije, no medijski iznimno zanimljiv i eksponiran. Međutim, uzmemo li u obzir i druga područja kao što su tjelesna aktivnost i zdravlje, rekreativno tjelesno vježbanje, tjelovježba i sport u sustavu obrazovanja te naravno sport djece i mladih, možemo primijetiti kako je brojnost populacije u ovim područjima višestruko veća nego što je to u vrhunskom sportu. Samim time i dobrobiti za društvo su zasigurno jednako velike ako ne i veće ako s kineziološkog aspekta ispravno djelujemo u tim područjima. Vrhunski sportaši u sustavu sportske pripreme prolaze kroz različite faze u kojima unaprjeđuju svoju izvedbu. Bilo da se radi o kondicijskoj pripremi, tehničkom ili taktičkom segmentu, umjetna inteligencija sigurno može doprinijeti, posebno u segmentu takozvanog ”fine tuninga” ili finog ugađanja, pogotovo ako imamo na umu da u vrhunskom sportu često presuđuju nijanse. Ipak, valja naglasiti kako je prije svega za sva navedena područja pa tako i vrhunski sport potrebno imati dobro educirane stručne kadrove, koji imaju znanje i razumiju ulogu i eventualnu pomoć umjetne inteligencije koristeći je tako kao alat, a ne oslanjajući se na nju u potpunosti.

NACIONAL: Znači li to da se uz pomoć UI-ja može produljiti ”rok trajanja” aktivnog vrhunskog sportaša? Mogu li Domagoj Duvnjak ili Luka Modrić, primjerice, poboljšati svoje performanse da bi igrali na ovako visokoj razini još koju godinu?

U ovom trenutku ne možemo tvrditi da je umjetna inteligencija ta koja može produljiti rok trajanja nekom sportašu. Iako bismo mi voljeli da Domagoj Duvnjak i Luka Modrić traju zauvijek, postoji niz različitih čimbenika koji utječu na istek roka trajanja. Neki od tih čimbenika su svakako kvaliteta treninga, dobro izbalansiran režim rada i odmora, stil života, prehrana, kvaliteta sna i niz drugih stvari koje mogu utjecati na trajanje nekog sportaša. Međutim, umjetna inteligencija zasigurno postaje sve značajnija i u procesu sportske pripreme pa treneri, ali i ostali stručni kadrovi koji su uključeni u brigu o sportašima koriste umjetnu inteligenciju u planiranju i organizaciji svoga rada sa sportašima.

‘U nekoj od narednih reformi studija morat ćemo posvetiti pažnju upravo primjeni modernih tehnologija u edukaciji stručnjaka za područje kineziologije’

NACIONAL: Neovisno o tome što su vrhunski sportaši u fokusu kad je u pitanju UI, uz pravilnu implementaciju moderne tehnologije mogu unaprijediti trenažni proces za sve sportaše, rekreativne i profesionalne. Kako ”obični” građanin, netko tko se rekreativno bavi sportom, može imati koristi od umjetne inteligencije, ili kako mogu imati koristi u budućnosti?

Ranije sam u jednom odgovoru naveo i ostala područja primijenjene kineziologije u kojima umjetna inteligencija može itekako doprinijeti kao koristan alat. Ipak, važno je konstatirati da je područje umjetne inteligencije, a posebno kada govorimo o primjeni u kineziologiji, još uvijek u povojima. U tome smislu potrebno je još puno truda i rada kako bi se stvorili potpuno pouzdani modeli na koje će se običan čovjek moći u potpunosti osloniti kada je, primjerice, u pitanju rekreativno tjelesno vježbanje, izrada plana prehrane, preporuka za dodatke prehrani u odnosu na volumen treninga ili izbor najprikladnijeg sporta za dijete i slično. Dok se umjetna inteligencija ne razvije do te razine, bolje je prepustiti se u ruke educiranim stručnjacima s adekvatnom razinom obrazovanja.

NACIONAL: Na konferenciji u vašoj organizaciji svjetski stručnjaci dat će uvid u najnovija dostignuća u ovom segmentu razvoja kineziologije, gdje je Hrvatska? Pratimo li trendove?

Jubilarno, deseto izdanje međunarodne znanstvene konferencije o kineziologiji donosi uistinu niz zanimljivih predavanja renomiranih znanstvenika iz najrazličitijih područja kineziologije. Konferencija je koncipirana kroz deset sekcija u kojima će se kroz plenarna izlaganja, podium i poster prezentacije izložiti više od 200 različitih radova. Ukupan broj sudionika na konferenciji kreće se oko 300 iz 29 zemalja cijeloga svijeta. Mislim da ove brojke potvrđuju da Kineziološki fakultet u Zagrebu itekako prati svjetske trendove. Izdvojio bih ovdje i dvojicu predavača koji su krema svjetske znanstvene zajednice, koji će kao predavači sudjelovati na konferenciji. To su Ichiro Kawachi, dugogodišnji profesor na Harvardu koji će se dotaknuti sveprisutne i danas posebno aktualne teme promocije tjelesne aktivnosti. Drugi predavač kojeg bih izdvojio je Andrew M. Jones sa sveučilišta Exeter iz Velike Britanije. On će predavanjem o fiziologiji izdržljivosti ući u područje vrhunskoga sporta i performansi sportaša na najvišoj razini ostvarenja sportskih rezultata.

NACIONAL: Bit će riječi o tome kako inovacije mogu poboljšati sportske rezultate i rehabilitaciju sportaša ili kako prevenirati ozljede. To su, čini mi se, ključne stvari, o čemu se radi?

Dakle, kroz spomenutih deset sekcija dotaknut ćemo se doista svih važnijih tema u području kineziologije. Osim navedenih u vašem pitanju, izdvojio bih svakako i područja medicine sporta i vježbanja, biomehanike i motoričke kontrole, društvenog i humanističkog aspekta kineziologije u okviru kojega obrađujemo povijesne, sociološke, psihološke pa i filozofske teme, područje edukacije, menadžmenta sporta i sportske rekreacije. Posebno bih izdvojio, kao novinu, sekciju u kojoj će se obrađivati teme novih istraživačkih metoda, umjetne inteligencije, strojnog učenja, virtualne stvarnosti i slično. U okviru navedene sekcije će svoje predavanje održati profesor Martin Lames s Tehničkog sveučilišta u Münchenu koji će se dotaknuti uloge strojnog učenja u analizi izvedbe u sportu. I ova sekcija je pokazatelj da Fakultet i konferencija prate svjetske trendove kad su u pitanju nova područja razvoja kineziološke znanosti.

NACIONAL: Kad će se umjetna inteligencija početi primjenjivati u kineziologiji u Hrvatskoj i gdje su područja u kojima je to moguće odmah?

Na ovo pitanje je nemoguće dati jednoznačan odgovor. Međutim, jedno je sigurno, a to je da umjetna inteligencija sve brže i sve snažnije zauzima svoje mjesto pod suncem te se pretvara u nezaobilazan alat kojim će se služiti ljudi ne samo u području kineziologije, nego u svim segmentima društva. Upravo zbog toga smatram kako se moramo još više fokusirati na edukaciju i obrazovanje kvalitetnih stručnjaka koji će znati kako umjetnu inteligenciju najbolje iskoristiti za napredak cijelog područja. Sukladno tome možda ćemo i u nekoj od narednih reformi studija morati posvetiti određenu pažnju upravo primjeni modernih tehnologija u edukaciji stručnjaka za područje kineziologije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.