Na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije je 1988. godine 1. prosinca uveden kao Svjetski dan borbe protiv AIDS-a. Dan je to kada se diljem svijeta ljudi ujedinjavaju kako bi odali počast osobama koje su izgubile bitku protiv ove bolesti i kako bi podsjetili na potrebu suzbijanja diskriminacije i stigmatizacije oboljelih te upozorili na rizike i opasnosti od HIV/AIDS-a.
U povijesti HIV-a, odnosno AIDS-a, značajna je 1981. godina kada je prvi puta zamijećena nova bolest koja uzrokuje oštećenje imunog sustava u prethodno zdravih ljudi. Ta nova i do tada nepoznata bolest, privukla je pozornost cijelog svijeta. Uzročnik bolesti je HIV virus, odnosno virus humane imunodeficijencije, kojem je jedini rezervoar čovjek. Virus napada stanice imunog sustava, ugrađuje se u DNA stanice domaćina i time ona postaje tvornica novih HIV virusa. Od trenutka zaraze do razvoja AIDS-a može proći od 1 do 15 godina. Akutna HIV-infekcija razvija se od 3 do 6 tjedana nakon zaražavanja i traje oko 1 do 2 tjedna. Simptomi akutne HIV-infekcije su: vrućica, osip, otečeni limfni čvorovi, upala grla, čir u usnoj šupljini i/ili grlu, bol u mišićima.
S obzirom da se od HIV-a nije moguće izliječiti, važna je prevencija bolesti. Najvažnija mjera, kojom se rizik infekcije smanjuje na minimum, jest izbjegavanje rizičnih oblika ponašanja.
Komentari