Diljem svijeta danas se slavi jedan od najpopularnijih katoličkih svetaca, sveti Patrik. No, ne morate biti katolik pa čak ni biti religiozni, a ni Irac da proslavite spomen ovog sveca. U čemu je tajna? Zbog čega svijet “pozeleni” 17. ožujka?
Odgovor se krije u jakoj irskoj iseljeničkoj zajednici, osobito onoj u SAD-u koja je, zbog nostalgije prema domovini i zbog čuvanja nacionalnog identiteta, počela intenzivnije obilježavati dan svetog Patrika, a prva parada njemu u čast održana je u Bostonu 1737. godine. Ostalo je povijest.
Jedna od najvećih parada održava se u New Yorku. Svake godine privuče više od dva milijuna gledatelja. Prvu paradu u čast sv. Patrika New York je organizirao 1762. godine.
Parada u Dublinu, u Irskoj, nije tako velika kao njujorška. Međutim, grad to nadoknađuje organiziranjem proslave u trajanju od tjedan dana koju posjeti više od milijun ljudi. Od 1995. godine Irska svetog Patrika koristi u turističke svrhe.
View this post on Instagram
U te dane pivo teče u potocima, tradicionalno se jede kiseli kupus i usoljena govedina, Irci i svi koji slave, nose zeleno, sve je u znaku djeteline – još jednog simbola Irske. Djetelina naviješta proljeće, a Kelti su je smatrali svetom biljkom. Sveti Patrik koristio ju je kako bi slikovito objasnio Sveto Trojstvo.
View this post on Instagram
Zelena je nacionalna boja Irske, simbolizira prekrasni krajolik te zemlje. Danas sve, od rijeke Chicago u Chicagu do Eiffelovog tornja u Parizu i kosog u Pisi, postaju zeleni, a pubovi diljem svijeta nude zeleno pivo.
View this post on Instagram
Tu su još i leprikoni, irski vilenjaci patuljastog rasta koji, piju, psuju i vrlo su nestašni. Nose zeleni šešir i zelenu odjeću te imaju duge brade. Prema legendi, bili su postolari, a zarađen novac skrivali su u ćup na kraju duge. Ako bi se čovjeku posrećilo pa bi ulovi leprikona, on bi mu za svoju slobodu morao ispuniti tri želje. Na današnji dan Irci skrivaju novčiće koje potom djeca traže, a mnogi na glavu stavljaju goleme zelene šešire poput onih koje nose leprikoni.
View this post on Instagram
Oni pak nemaju nikakve veze sa svetim Patrikom, osim pripadnosti Irskoj. Zanimljivo je da je ovaj svetac rođen u Velikoj Britaniji, oko 385. godine u imućnoj obitelji. Oteli su ga irski gusari kad mu je bilo 16 godina i prodali u roblje. Postao je pobožan i preobratio se dok je kao pastir čuvao ovce.
Nakon šest godina ropstva uspio je pobjeći te se vratio kući u Britaniju. Postao je svećenik, a prema legendi, usnio je san u kojem mu jedan Irac govori da se vrati u Irsku. Patrik je to shvatio kao poziv od Boga. Vratio se u Irsku i postao biskup. Zaslužan je za prelazak Iraca na kršćanstvo, bez kapi prolivene krvi. Preminuo je 461. godine.
Komentari