Znate li da u Hrvatskoj na jedno prijavljeno silovanje dolazi čak 15 do 20 neprijavljenih? Strah, sram i stigmatizacija glavni su razlozi zbog kojih žrtve silovanja, a to su u 90 posto slučajeva žene, ne prijavljuju silovatelje policiji. Štoviše, čak nikome ne govore o onome što im se dogodilo, što iz straha da im se neće vjerovati, a što zbog traume koja ih je učinila vrlo ranjivima.
Kako bi se podignula svijest o potrebi pružanja zaštite žrtvama seksualnog nasilja i zaustavilo okrivljavanje žrtava za silovanje, zadnju srijedu u travnju obilježava se Dan trapera. Danas obucite traperice, ogrnite se traper jaknom i tako na simboličan način dajte podršku silovanim djevojkama, ženama, ali i muškarcima. Ima i njih, samo u puno manjem broju.
Možda je to kolegica koja sjedi do vas u uredu, žena koju ujutro susrećete u javnom prijevozu dok putujete na posao, konobarica koja vam kuha kavu na pauzi, možda čak i susjed.
View this post on Instagram
Zašto baš traper?
Zahvaljujući apsurdnoj odluci talijanskog Vrhovnog suda, koja se temeljila na preuskim trapericama, instruktor vožnje koji je silovao 18-godišnjakinju, te je 1999. godine pušten je na slobodu.
Silovanje se dogodilo 1992. u mjestu Muro Lucano, tijekom prvog sata vožnje u autoškoli koju je upisala djevojka. Instruktor (45) ju je odvezao u šumu, prisilio da skine traperice koje je nosila i silovao te joj zaprijetio da će je ubiti kaže li bilo kome što se dogodilo. Djevojka je zločin prijavila policiji, silovatelj je osuđen na blagu kaznu na koju se 1999. žalio Vrhovnom sudu.
View this post on Instagram
U Italiji je u to vrijeme na snazi bio Mussolinijev zakon iz 1936. prema kojem je silovanje bilo tek zločin protiv javnog morala i pristojnosti. Ovo je revidirano u veljači 1996. godine.
Vrhovni sud ukinuo je osuđujuću presudu i oslobodio silovatelja na temelju tzv. jeans alibija. Naime, sud je zaključio da je žrtva kriva za silovanje, odnosno da silovanja nije ni bilo jer je nosila preuske traperice koje silovatelj nije mogao sam skinuti, nego mu je ona morala pomoći, a samim time što je skinula traperice sa sebe, sudjelovala je dobrovoljno u seksualnom činu.
U presudi Vrhovnog suda stajalo je: “Činjenica je da je gotovo nemoguće skinuti uske traperice, čak i djelomično, beza aktivne suradnje osobe koja ih nosi”.
To nije bio jedini faktor u žalbi, no sud ga je naveo kao jedan od razloga za oslobađajuću presudu koja je razbjesnila
Prosvjede je započela Alessandra Mussolini, unuka Benita Mussolinija i konzervativna zastupnica u talijanskom parlamentu, koja je pomogla u izradi nacrta ažuriranog zakona iz 1996. koji se odnosi na silovanje.
Dan nakon što je Alessandra odlučila odjenuti traperice, pridružile su joj se gotovo sve parlamentarne zastupnice i u traperu došle na posao. To nije učini niti jedan muški zastupnik.
View this post on Instagram
Većina Talijana bila je šokirana presudom Vrhovnog suda, no ne i Simonetta Sotgiu. Sotgiu je bila jedna od samo deset sutkinja koje su radile na talijanskom Vrhovnom sudu, a na kojem je u to vrijeme bilo zaposleno 410 sudaca. Na pitanje zašto nije iznenađena poništenom osudom, Sotgiu je odgovorila: “Jer je zakon čvrsto u rukama muškaraca”.
U članku objavljenom u New York Timesu 1999. godine, Alessandra Mussolini izjavila je kako je presuda krajnje zastarjela i lišena empatije prema psihičkim traumama koje žrtve prolaze.
Bijes se prelio preko oceana pa je u Los Angelesu organizacija Peace Over Violence Patti organizirala prvi Dan traper, inicijativu koja će se postati globalna s jasnim ciljem zaštite žrtava seksualnog nasilja.
Bitno je stvoriti okružje u kojem će se žrtve seksualnog nasilja osjećati sigurno kako bi smogle hrabrosti i napadače prijavile policiji pa tako donekle dobile zadovoljštinu, ali i spriječile nova silovanja i nove žrtve.
Komentari