Da bi Rezolucija o Srebrenici bila izglasana potrebna je većina glasova na današnjoj sjednici Opće skupštine Ujedinjenih naroda u New Yorku koja počinje u 16 sati po našem vremenu.
Srbijanski mediji tvrde da je broj sponzora ove rezolucije s 28 porastao na 38, a analitičari ocjenjuju da bi svaki broj ispod 90 glasova bio uspjeh Srbije.
Pravilo glasanja je takvo da je za usvajanje rezolucije potrebna jednostavna većina od prisutnih zemalja članica Opće skupštine, s tim što se ne računaju suzdržani glasovi. Dakle, bude li više glasova “za” nego “protiv”, Rezolucija o Srebrenici će biti izglasana.
Inače, Opća skupština UN-a ima ukupno 193 zemalja članica s tim što se ne očekuje da sve države budu prisutne na sjednici.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se na panel-diskusiji “Mi govorimo, jer oni ne mogu – glasovi koje treba čuti”, na kojoj su srpske žrtve rata u Bosni i Hercegovini iznijele svoja svedočenja.
“Nikad nismo šutjeli o strašnim događajima u Srebrenici. Hapsili smo i izručivali smo svakoga tko je pojedinačno bio odgovoran za užasne zločine koji su se dogodili u Srebrenici. Ali, moje pitanje je: Čuli ste ove ljude, svako od njih se osvrnuo na tu rezoluciju. To nisu političari kao mi, već obični ljudi i svi će se osjećati jako loše ako vi donesete ovu rezoluciju“, tvrdi Vučić.
— karniles (@karniles8210) May 22, 2024
“Zato što su svi oni žrtve i odjednom oni će na čelima imati znak, tako što će postati dio genocidnog naroda. Znam da ćete reći ‘to nije istina, usvojili smo amandmane’, onda je moje pitanje Zašto vi dovodite onda tu rezoluciju?”, ustraje Vučić na nigdje spomenutoj ideji nametanja kolektivne krivnje Srbiji.
“Ako je riječ o individualnoj odgovornosti, tko će biti odgovoran za te užase, što ćemo sutra učiniti? U nacrtu te rezolucije nema pojedinaca. Zašto smo svi usvojili tu opću rezoluciju 2015. godine? Da bismo imali još više tih posebnih rezolucija koje bi se mogle pojaviti u budućnosti?“, rekao je Vučić.
‘Sve ispod 90 glasova bit će uspjeh Srbije’
Zoran Milivojević, diplomat, ističe za Blic da se situacija u vezi s podrškom Rezoluciji o Srebrenici značajno promijenila nakon što je Srbija pružila otpor njenom usvajanju.
“Postoji masa zemalja koja ide uz sponzore odnosno kolektivni Zapad. Tu treba ubrojiti i članice Organizacije islamske suradnje. Prije otpora Srbije sigurno je bilo više od 100 zemalja koji podržavaju Rezoluciju o Srebrenici. Kada je Srbija pružila otpor došlo je do promjene stava kod nekih zemalja, ali i odgode glasanja dva puta jer Zapad nema onoliki broj garantiranih glasova koliko je želio”, analizira Milivojević.
REZOLUCIJA O SREBRENICI Dan D za Srbiju, Dodik prijeti odcjepljenjem Republike Srpske
Kako objašnjava, ako Kina glasa protiv rezolucije u tom slučaju će to samo po sebi povući još 10 do 15 zemalja.
“Rusija će, naravno, biti protiv rezolucije. Ukoliko još Indija bude suzdržana to bi značilo da imamo kolektivni Jug protiv kolektivnog Zapada”, objašnjava Milivojević.
Iskusni diplomat dodaje da će biti zanimljivo vidjeti koliko će se država uopće pojaviti na glasanju.
“Svakako, bit će i država koji se neće pojaviti ili će se ‘zaboraviti’ pojaviti. Barem 10 do 15 zemalja neće biti prisutno na glasanju. Na taj način pokušat će se riješiti pritiska Zapada. Moguće je i da će neke islamske zemlje biti protiv kao što su Alžir, Egipat ili UAE. Te zemlje neće glasati protiv zato što su protiv rezolucije već zato što su protiv kolektivnog Zapada”, predviđa Milivojević.
OSUDA GENOCIDA I Hrvatska među sponzorima rezolucije o Srebrenici
Pojavile su se i informacije da bi Grčka i Rumunjska mogle promijeniti stav gotovo u zadnjem trenutku.
“Grčka je članica NATO-a koja je u dugovima i slijedi politiku Zapada. Vidjet ćemo koliko se može oduprijeti pritisku. S druge strane, Mađarska i Slovačka vode suverenističku politiku u Europi i ne bi bilo čudno da ne glasaju za rezoluciju. Ako im se još pridruže Grčka i Rumunjska to bi bio uspjeh Srbije“, ocjenjuje Milivojević.
Kako kaže, i sam dosadašnji otpor rezoluciji je uspjeh.
“Postoji opasnost da nakon usvajanja ove rezolucije uđemo u proces koji je nepredvidiv jer će se pojaviti još zemalja sa svojim potraživanjima i s novim rezolucijama“, zaključuje Milivojević.
Sonzori rezolucije
Nacrt Rezolucije o Međunarodnom danu promišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici uvršten je na dnevni red 82. plenarnog sastanka pod točkom Kultura mira, u 16:00 sati.
Rezoluciju su predložile Njemačka i Ruanda, a sponzorirale su je još 34 zemlje, uključujući zemlje Kvinte i sve bivše jugoslavenske republike osim Srbije i Crne Gore.
Uz predlagatelje Njemačku i Ruandu, sponzori rezolucije su: Albanija, Australija, Austrija, Bangladeš, Belgija, BiH, Bugarska, Čile, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nizozemska, Hrvatska, Irska, Island, Italija, Jordan, Kanada, Lihtenštajn, Litva, Luksemburg, Malezija, Maršalovi Otoci, Norveška, Novi Zeland, Poljska, SAD, Sjeverna Makedonija, Slovenija, Švedska, Turska, Velika Britanija i Vanuatu, navodi se u nacrtu dokumenta.
ČEKA SE IZGLASAVANJE Što piše u Konačnom nacrtu rezolucije UN-a o Srebrenici?
Komentari