Ekonomski analitičar Damir Novotny u utorak je za N1 televiziju komentirao daljnje kretanje cijena energenata.
Od ponoći su cijene goriva na benzinskim crpkama osjetno manje. Novotny kaže da je počeo djelovati tržišni mehanizam, kao što se i očekivalo. “Nafte ima. Iako su cijene nafte bile u padu već tjednima pa su pale na razine prije krize, cijene derivata, a hrvatsko tržište se opskrbljuje derivatima s mediteranskog tržišta, nisu pratile taj pad cijena sirove nafte”, rekao je Novotny.
“Nije bilo dovoljno derivata na Mediteranu i tada smo imali paradoks da su mediteranske zemlje plaćale skuplje nego sjevernoeuropske zemlje pa su u Njemačkoj bili derivati jeftiniji nego u Hrvatskoj”, dodao je Novotny za ‘Novi dan’ N1 televizije te kritizirao vladine intervencije kojima je snižavala cijene goriva ocjenjujući da su nesretne i nepotrebne.
“Očekivanja od sljedeće godine, od razine globalne potražnje za naftom, prilično su niska. Velike ekonomije će sljedeće godine imati vrlo slabe stope rasta, osobito kineska ekonomija, a tu onda i potražnja pada”, tvrdi ekonomski analitičar i naglašava da su velike količine nafte na globalnom tržištu.
“Unatoč smanjivanju proizvodnje nafte od naftnog kartela OPEC+, ima dovoljno nafte na tržištu. One doista ne mogu imati cijenu od 100 dolara po barelu, one će se kretati oko 80-85 dolara tako da će cijene barela vjerojatno padati, ali ne na razinu kako potrošači očekuju, na onu razinu od 8 kuna po litri goriva”. dodao je.
Novotny kaže da je sigurno da možemo očekivati nastavak trenda pada u 2023. godini, ali postoji ozbiljan rizik što će se događati u kineskoj ekonomiji. “Kineska ekonomija je bila opterećena covid-mjerama, proizvodnja i potrošnja su padale, ali teško je prognozirati hoće li se situacija stabilizirati i hoće li doći do naglog otvaranja koje će dovesti do kratkotrajnih manjkova”, zaključio je.
Komentari