DALOT I RONALDO ZA POBJEDU PORTUGALA Solidno izdanje Hrvatske u porazu na otvaranju Lige nacija

Soccer Football - Nations League - League A - Group 1 - Portugal v Croatia - Estadio da Luz, Lisbon, Portugal - September 5, 2024 Croatia players pose for a team group photo before the match REUTERS/Pedro Nunes Photo: PEDRO NUNES/REUTERS

PEDRO NUNES/REUTERS

Hrvatska je 2-1 porazom u Lisabonu od Portugala otvorila novu sezonu Lige nacija. U najavljenoj formaciji sa tri stopera, Jakićem na desnom boku i Kramarićem kao jedinim napadačem Hrvatska je vrlo dobro parirala Portugalcima. Ukupno, Hrvatska je ostavila solidan dojam, imala je pristojan broj šansi za golove i dokazala da nova formacija ima potencijal. Statistika koja govori o 51 posto posjeda na strani Hrvata te 14-12 u šutevima na gol na strani domaćih jasno govori koliko je zapravo izjednačena bila ova utakmica.

Portugal je prvi put zaprijetio u šestoj minuti, Bruno Fernandes je na 16 metara ukrao loptu Baturini i dobro pucao, Livaković brani. Hrvatski vratar je minutu kasnije ipak vadio loptu iz mreže, Nuno Mendes je po lijevoj strani uposlio Fernandesa a on ubacio u sredinu gdje se Dalot ubacio ispred Sose i s par metara matirao Livakovića.

Hrvatska je bila opasna u 14. minuti, Pašalić je Mendesu uzeo loptu koja je došla do Modrića a hrvatski kapetan s 20-ak metar puca malo pored vratnice. U 22. je Portugal bio blizu pogotka, Leao je petom ostavio za Ronalda čiji šut iskosa s lijeve strane brani Livaković. Hrvatska je sredinom prvog dijela imala puno veći posjed a iz takve igre za izjednačenje je umalo zabio Kramarić no njegov šut Diogo Costa odbija u korner. Nakon još jedne lopte sa lijeve strane, sada je Mendes bio asistent, na centaršut Ronado je utrčao između hrvarskih stopera i s pet metara zabio za 2-0.

U 41. minuti Mendes je opasno zaprijetio a minutu kasnije Hrvatska je smanjila, Kramarić je s desne strane na drugoj staviti našao Sosu čiji šut Dalot u pokušaju izbijanja vanjskim dijelom kopačke skreće u svoju mrežu. Dvije minute kasnije Neto je bio blizu pogotka, nakon što je u kontri s loptom pretrčao skoro 50 metara opalio je iskosa s desne strane i zatresao gredu.

Portugal je drugo poluvrijeme otvorio ukupno bolje iako je Hrvatska u 49. minuti prva zaprijetila preko Gvardiola koji je dobro pucao glavom nakon kornera. Ćaleta-Car je u 56. blokirao šut Ronalda a Livaković je opet sjajno intervenirao u 59. minuti kad je sjajno obranio udarac Nuna Mendesa. Igor Matanović je imao u kratkom periodu tri dobra pokušaja, u 76. minuti na je povratnu loptu Luke Sučića pucao malo pored gola a u 79. i 80. je dobro pokušavao udarcima glavom. Petar Sučić je u 83. minuti u korner odbio dobar šut Semeda a kramarić je u prvoj minuti nadoknade na ubačaj Luke Sučića s desne strane na drugoj stativi pogodio vanjski dio mreže.

PORTUGAL – HRVATSKA 2-1

PORTUGAL: Diogo Costa – Dalot, Ruben Dias, Inacio (77. Antonio Silva), Mendes – Bernardo Silva, Fernandes, Vitinha (90. Pedro Goncalves) – Pedro Neto (46. Semedo), Ronaldo (87. Diolgo Jota), Leao (46. Neves).

HRVATSKA: Livaković – Šutalo, Pongračić (46. Ćaleta-Car), Gvardiol – Jakić (77. Perišić), Pašalić (67. L. Sučić), Kovačić, Baturina (61. Matanović), Sosa – Modrić (77. P. Sučić) – Kramarić.

Strijelci: 1-0 Dalot (7), 2-0 Ronaldo (22), 2-1 Dalot (ag – 42)