Srpski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić izjavio je u ponedjeljak kako ne vjeruje da će na pregovorima sa Prištinom u Bruxellesu 2. svibnja biti dogovoreno formiranje Zajednice srpskih općina (ZSO), ustvrdivši da će kosovska strana pokušati umanjiti važnost te asocijacije na kojoj inzistira Beograd.
Nakon polaganja vijenaca na spomenik vođi socijalističkog pokreta u Srbiji Dimitriju Tucoviću u povodu 1. svibnja, Dačić je rekao novinarima da bi bio “preveliki optimizam” očekivati će Priština pristati na formiranje ZSO.
On je podsjetio da je prije 10 godina na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a razmatran Briselski sporazum dviju strana kojim je, pod pokroviteljstvom EU-a, dogovoreno formiranje ZSO, a da je otad bilo “25 takvih sjednica” na kojima se isto govori, ali Priština tu svoju obvezu još nije ispunila.
To mora biti prva točka u ispunjavanju onog što je dogovoreno u Ohridu, naglasio je Dačić, podsjetivši na usuglašeni Aneks europskog plana za Kosovo koji su dvije strane prihvatile 27. veljače na sastanku u Bruxellesu sa šefom eurodiplomacije Josepom Borrellom i posebnim predstavnikom za dijalog Miroslavom Lajčakom.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i kosovski premijer Albin Kurti sastat će se u utorak popodne u Bruxellesu s visokim dužnosnicima EU-a u nastavku dogovora o primjeni europskog plana i Aneksa iz Ohrida, a ključna tema bi trebala biti ZSO.
Nakon razgovora s Kurtijem na gospodarskom forumu u grčkom gradiću Delfima, Lajčak je predstojeći sastanak, prema izvješću agencije Tanjug, ocijenio “posebno važnim”.
Dačić, pak, tvrdi da je teško reći kakvom dinamikom će biti nastavljen dijalog, optužujući Kurtija da “svakog dana izaziva nove krize”, kako bi se pozornost skrenula na incidente na terenu kojima osporava mogućnosti za formiranje ZSO-a.
Dačić je ukazao da je za kosovsku stranu, kako bi spriječila formiranje ZSO, “sporno sve”, pored ostalog i usuglašeno formiranje upravljačkog tima za osnivanje te asocijacije.
Kurti: “Nećemo dopustiti satelitsku paradržavu koja potkopava državnost Kosova”
Komentari