Ministarstvo poljoprivrede treba osluškivati poljoprivrednike na terenu, pratiti druge države i pokušati uz sve dostupne tehnologije doći do novih rješenja za poljoprivrednike po pitanju obrane od tuče, priopćeno je iz Ministarstva nakon sastanka s predstavnicima Hrvatske zajednice županija i DHMZ-a.
Kako se navodi u priopćenju, sustav obrane od tuče bio je tema sastanka potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro, državnog tajnika Tugomira Majdaka, načelnika Sektora za biljnu proizvodnju i tržište Miljenka Rakića te predstavnika Hrvatske zajednice županija i Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ).
Iz Ministarstva podsjećaju da klimatske promjene, koje iz godine u godinu dovode do sve većih toplinskih ekstrema i toplinskih valova, uzrokuju i povećanje vodene pare u atmosferi, koja uzrokuje formiranje i razvoj oluja. Tuča je fenomen ograničen na određena područja, javlja se periodično, ali sve češće s više zrna i opasnija. Obrana od tuče provodi se u 13 županija, iako se tuča javlja na cijelom teritoriju Hrvatske.
“Ministar Dabro je istaknuo zabrinutost zbog sve većih klimatskih promjena te je u suradnji s predstavnicima Hrvatske zajednice županija i DHMZ-a predložio da se stave sva raspoloživa sredstva na raspolaganje poljoprivrednicima u obrani od tuče“, ističe se u priopćenju.
RIJEČ STRUKE ‘Tuču je nemoguće spriječiti, treba ulagati u mreže i osiguranje’
Prenosi se i njegova izjava da se razgovara i razmjenjuju iskustva sa znanstvenom zajednicom te da su u Ministarstvu otvoreni za sve prijedloge.
“Znanost je o obrani od tuče iznijela svoj stav, koji trebamo uvažavati, ali ćemo nastaviti istraživati i pronalaziti rješenja u suradnji sa znanstvenim dokazima i argumentima, koja će pomoći našim poljoprivrednicima u prilagodbi proizvodnje i ublažavanju šteta. To znači da mi kao Ministarstvo trebamo osluškivati poljoprivrednike na terenu, pratiti druge države i pokušati uz sve dostupne tehnologije doći do novih rješenja za naše poljoprivrednike po pitanju obrane od tuče”, rekao je Dabro.
Iz Ministarstva prenose kako je na sastanku poseban naglasak stavljen na očuvanje ljudskih života, kao i važnost ranog upozorenja na vremenske neprilike. Potrebno je uložiti dodatne napore i stvaranje zaliha materijala, poboljšanje infrastrukture na ugroženim područjima, koji svake godine trpe štete od nevremena, ističu iz resora poljoprivrede.
Podsjećaju kako, u skladu sa zakonom, operativnu obranu od tuče provodi Državni hidrometeorološki zavod te se provedba sustava obrane od tuče financira sredstvima državnog proračuna i uplatama županija branjenog područja (s do jedan posto sredstava proračuna županije).
Po podacima Ministarstva, za ublažavanje od vremenskih nepogoda kroz Program potpore poljoprivrednim proizvođačima u 2023. godini osigurana je potpora u iznosu od 25 milijuna eura, korisnicima je ukupno isplaćeno 24,64 milijuna eura. S ciljem pomoći poljoprivrednim proizvođačima u 2024. godini u Državnom proračunu potrebno je osigurati nešto više od 1,1 milijun eura, od čega 564.700 eura iz Državnog proračuna, a ostatak (551.000 eura) financiraju županije.
U sklopu Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike RH za razdoblje 2023.-2027. dodjela potpore za sufinanciranje premije osiguranja za police osiguranja nastavila se kroz intervenciju 76.01. Osiguranje poljoprivredne proizvodnje. Poljoprivrednicima je na raspolaganju preko 70 milijuna eura u petogodišnjem razdoblju, a visina i intenzitet potpore ostali su isti, navode iz Ministarstva poljoprivrede.
Zajednički cilj RH i EU je da uz niz intervencija pomogne poljoprivrednicima, da se kroz određeno vremensko razdoblje prilagode klimatskim promjenama, shvate važnost osiguravanja svojih površina te kroz preciznu poljoprivredu, pametne tehnologije i digitalizaciju nastavljaju poljoprivrednu proizvodnju bez obzira na vremenske uvjete.
Zajedničkim djelovanjem krajnji cilj će se ispuniti i dovesti do povećanja otpornosti poljoprivredne proizvodnje na prirodne nepogode, zaključuje se u priopćenju.
KAKO SE OBRANITI OD TUČE Ravnatelj DHMZ-a: ‘Ova metoda je nepotrebna i štetna’
Komentari