DABRINI PROBLEMI Kadar Marije Vučković bez znanja novog ministra raspisao natječaj za zapošljavanje u Agenciji za plaćanja

Autor:

Foto: PIXSELL

Samo dva dana nakon što je josip dabro službeno preuzeo dužnost ministra poljoprivrede, Agencija za plaćanja u poljoprivredi je bez odobrenja Upravnog vijeća, kojem je na čelu Dabro, raspisala javni natječaj za šest novih radnih mjesta na neodređeno vrijeme

Novi ministar poljoprivrede Josip Dabro u prvim danima svog mandata uvučen je u vrlo neugodnu poziciju od vodećih ljudi Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju koji se na tim pozicijama nalaze zahvaljujući sada već bivšoj ministrici Mariji Vučković te su svi redom provjereni HDZ-ov kadar. Predvođen ravnateljem Agencije za plaćanja Antunom Vujićem, HDZ-ov kadar odlučio je iskoristiti primopredaju u Ministarstvu poljoprivrede te je u prvom tjednu mandata novog ministra raspisan javni natječaj za zapošljavanje šest osoba na neodređeno radno vrijeme. Natječaj je objavljen u Narodnim novinama u srijedu, 22. svibnja, dakle samo dva dana nakon što je Dabro preuzeo dužnost novog ministra poljoprivrede od Marije Vučković, koja je potom preuzela mjesto ministrice zaštite okoliša i zelene tranzicije.

Više izvora iz Ministarstva poljoprivrede i Agencije za plaćanja u poljoprivredi za Nacional je reklo kako sumnjaju da je ovaj natječaj raspisan bez znanja novog ministra poljoprivrede, ali i bez znanja Upravnog vijeća Agencije za plaćanja koja inače odobrava nova zapošljavanja. Na čelu Upravnog vijeća uvijek je aktualni ministar, a budući da Josip Dabro u ovih tjedan dana nije sazvao, a ni održao sjednicu Upravnog vijeća Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ostaje jedino mogućnost da je ova zapošljavanja odobrilo Upravno vijeće još u mandatu Marije Vučković. Međutim, jedan od članova Upravnog vijeća tvrdi da se nova radna mjesta te raspisivanje natječaja za šest novih radnih mjesta na neodređeno vrijeme, na Upravnom vijeću nisu ni spominjali. To potvrđuju i zapisnici sa sjednica Upravnog vijeća APPRRR-a koji su objavljeni na mrežnim stranicama te agencije. Doduše, na posljednjoj sjednici koju je vodila bivša ministrica Marija Vučković, a koja se održala 2. svibnja, donesena je odluka o zapošljavanju 11 novih radnika, ali na određeno vrijeme od dvije godine. Osim toga, nijedno od tih 11 radnih mjesta po opisu ne odgovara opisu šest radnih mjesta za koja su 22. svibnja raspisani javni natječaji u Narodnim novinama.

Iako iz agencije za plaćanja tvrde da su nova radna mjesta odobrena na Upravnom vijeću, pregledom zapisnika iz 2024. godine vidljivo je da o tome nije donesena niti jedna odluka

Daljnja pretraga zapisnika u 2024. godini otkrila je kako ni na jednoj od sjednica Upravnog vijeća nije donesena odluka o raspisivanju natječaja za novih šest radnih mjesta na neodređeno vrijeme, pa se s pravom postavlja pitanje tko je i po kojoj osnovi raspisao natječaj objavljen u Narodnim novinama 22. svibnja i radi li se tu o sabotaži ili provokaciji novog ministra od HDZ-u vjernog kadra koji je proteklih godina okupirao Agenciju za plaćanja i koji je očito u ovom prijelaznom razdoblju uočio priliku da uhljebi još nekoliko osoba na dobro plaćena radna mjesta u APPRRR-u. Po informacijama koje su stigle do Nacionala, iza svega, po svemu sudeći, stoje državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek i ravnatelj Agencije za plaćanja Antun Vujić. Iz APPRRR-a za Nacional su kratko prokomentirali raspisivanje natječaja, ali niti u jednom dijelu odgovora nisu napisali kada je održana sjednica Upravnog vijeća na kojem je odobreno novo zapošljavanje. Odgovor iz Agencije za plaćanja prenosimo u cjelosti:

“Potreba za zasnivanjem radnog odnosa za sve poslove u javnim službama oglašava se putem Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i na web-stranicama odnosno na oglasnim pločama ustanova te u „Narodnim novinama“. Za zapošljavanje u javnim službama je prije raspisivanja javnih natječaja, odnosno oglasa za zapošljavanje, potrebno pribaviti prethodnu suglasnost resornog tijela koje osigurava sredstva za zaposlene o ispunjenju uvjeta za novo zapošljavanje. Ministarstvo poljoprivrede je u skladu s tim propisima Agenciji za plaćanja dalo suglasnost za predmetni natječaj za zapošljavanje. Također, u skladu s odredbama Pravilnika o radu, Upravno vijeće Agencije je odlukom dalo suglasnost za zapošljavanje.”

No izvori iz APPRRR-a tvrde kako čak i da je Upravno vijeće donijelo odluku na jednoj od ranijih sjednica, a u 2024. takva odluka nije donesena, upitno je koliko bi ona bila valjana budući da je natječaj obavljen nakon stupanja na dužnost novog ministra koji automatski postaje i novi predsjednik Upravnog vijeća. Po tvrdnjama naših izvora, to znači i da bi trebala biti donesena nova odluka o raspisivanju javnog natječaja za radna mjesta. U svakom slučaju, i iz ovog primjera vidi se da je pred novim ministrom jako puno posla ako želi srediti stanje u Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, koja je vjerojatno jedna od najvažnijih državnih agencija jer preko nje idu isplate svih poticaja u poljoprivredi.

A da je stanje u toj agenciji poprilično kaotično, pisali smo u prošlom broju Nacionala kada smo objavili da APPRRR-u prijeti gubitak akreditacije zbog kašnjenja isplata i manjka kontrole prijavljenih poljoprivrednika. Izvor blizak Domovinskom pokretu čak je otkrio da je stanje u Agenciji za plaćanja šokiralo i ministra financija Marka Primorca, i to nakon što je saznao da APPRRR još uvijek nije isplatio sva sredstva iako je Ministarstvo financija već odavno na račun dostavilo novac za isplatu poticaja.

Sve je više žalbi i djelatnika Agencije za plaćanja, ali i poljoprivrednika zbog rušenja IT sustava pa poljoprivrednici odlaze iz ureda APPRRR-a bez da su predali zahtjev za potporu

U međuvremenu je Nacional doznao da poticaji kasne i zbog problema s informatičkim sustavom zbog kojih su poljoprivrednici imali poteškoća s prijavom svojih projekata, a radnici APPRRR-a s pristupom samom sustavu, i to prije svega onom dijelu koji se odnosi na tzv. ekomjere. Jedan djelatnik APPRRR-a tvrdi da je zbog cijele situacije s informatičkim sustavom došlo do velikog nezadovoljstva onih koji su se prijavljivali jer je u jednom trenutku sustav bio nedostupan zbog tzv. nadogradnje. Da je to uistinu tako, potvrđuje i obavijest koja je objavljena na mrežnim stranicama APPRRR-a 15. svibnja ove godine:

“Zbog izvanrednih radova na informatičkom sustavu APPRRR-a, danas od 18:00 do 20:00 sati, određeni dijelovi unutar aplikacija Agronet i EONA će biti nedostupni. Aplikacija Portal ponuda bit će potpuno nedostupna za vrijeme trajanja radova.”

Iako je lako moguće da se radi tek o redovitom održavanju sustava, Nacionalov izvor tvrdi da se u posljednje vrijeme vrlo često događaju “izvanredni radovi” te da se i radnici svakodnevno žale na rad IT sustava, i to pogotovo županijske službe. Naime, urede APPRRR-a diljem Hrvatske posjećuju poljoprivrednici koji nisu toliko vješti s informatičkom opremom pa dolaze direktno u urede kako bi ispunili zahtjeve za potporu, a u tome im pomažu djelatnici APPRRR-a. Međutim, naš izvor tvrdi da je sve više žalbi i djelatnika i poljoprivrednika zbog rušenja IT sustava pa poljoprivrednici odlaze iz ureda APPRRR-a bez da su predali zahtjev za potporu. Osim toga, navodno je dugo bio nedostupan i tzv. Portal ponuda. Riječ je o web aplikaciji koju je Agencija za plaćanja kreirala za korisnike europskih fondova ruralnog razvoja s namjerom da sva prikupljanja ponuda budu kvalitetna, transparentna, da omogućuju svim ponuditeljima dostavu ponuda, a korisniku izbor najpovoljnije ponude na temelju najboljeg omjera cijene i kvalitete. U toj aplikaciji korisnik sam, prema raspoloživim uputama, kreira svoj poziv na prikupljanje ponuda i objavljuje ga tako da bude dostupan svim zainteresiranim ponuditeljima te pretraživ po vrsti ulaganja i ključnim riječima. U teoriji je taj portal vrlo zanimljivo rješenje koje pomaže poljoprivrednicima i njihovim konzultantima, ali očito da u praksi sve ne funkcionira kako bi trebalo te se poljoprivrednici žale na čestu nedostupnost tog portala.

Tvrdi se da iza raspisivanja natječaja za radna mjesta u agenciji za plaćanja stoji državni tajnik u ministarstvu poljoprivrede Zdravko Tušek/Foto: PIXSELL

Iz APPRRR-a za Nacional su izjavili da se redovno održavanje informatičkog sustava Agencije za plaćanja provodi četvrtkom s planiranim trajanjem od 18:00 do 20:00 sati, o čemu na mrežnim stranicama stoji trajna obavijest te da je uglavnom sustav nedostupan u trajanju od sat vremena. U nastavku odgovora dodali su i sljedeće:

“Kada se redovito održavanje ne provodi četvrtkom, već je nadogradnja aplikacije raspoloživa i žurna (izvanredni radovi), Agencija za plaćanja objavljuje informaciju za korisnike, na naslovnici, kao što je objavljeno i 15. svibnja 2024. godine. U konkretnom slučaju, sustav nije bio dostupan zbog instalacije paketa na produkcijski server koji zahtjeva spuštanje SQL servisa. Sa sustavom nema tehničkih problema. Ažuriranja programske podrške su nužna kako bi se primijenile sve promjene uzrokovane izmjenama pravilnika, uvođenjem novih mjera i promjenama poslovnih potreba. Za usluge nadogradnje i održavanja svih modula informacijskog sustava Agencija za plaćanja je u 2024. godini provela otvorene postupke javne nabave. Odabrani ponuditelj s kojim su sklopljeni ugovori o javnoj nabavi je KING ICT d.o.o. Informacijski sustav Agencije kontinuirano se razvija, trenutačno se radi na povećanju resursa poslužitelja baze podataka čime će se znatno povećati brzina odziva na upite za podacima, što će se osjetiti u svakodnevnom radu. U razradi je i model kojim bi se nadogradnja programskih rješenja svela na nedostupnost sustava u maksimalnom trajanju od 15-30 minuta.”

Zanimljivo je i da je u jednom od svojih posljednjih statusa na Facebooku probleme s informacijskim sustavom priznala i bivša ministrica Marija Vučković te za njih neposredno okrivila i Europsku uniju. Taj njen status prenosimo u cijelosti:

„Posljednjih dana Ministarstvo poljoprivrede i Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju primaju brojne upite o terminima isplate potpora iz jedinstvenog zahtjeva. Mnogi nas upozoravaju da preostali dio potpora nije isplaćen do Uskrsa, kako je, navode, obećano. No tu izjavu nikad nije dao nijedan dužnosnik ili službenik APPRRR-a ili Ministarstva poljoprivrede, već je, kako je običaj u ovom mandatu, plan isplata prikazan u obliku prezentacija na sastancima ili putem objava nadležnog tijela – APPRRR-a. Dosad je isplaćeno 275 milijuna eura. Prema javno dostupnoj obavijesti Agencije za plaćanja, do 15. travnja će biti isplaćeno 70 milijuna eura za proizvodno-vezana plaćanja, a oko 1. svibnja većina novih eko-shema, Dobrobit životinja i Ekološki uzgoj u vrijednosti od 150 milijuna eura. Preostali dio potpora za klimu i okoliš u vrijednosti od 30 milijuna eura će biti isplaćen do 1. lipnja nakon čega će, kao i uvijek dosad, slijediti izravnanja. Ovo je godina primjene novog sustava zajedničke poljoprivredne politike i novog kontrolnog sustava. U svim zemljama EU došlo je do brojnih dodatnih radnji u administrativnom sustavu i svi smo predložili Komisiji pojednostavljenja kako bismo ubrzali isplate. Dok do njih ne dođe, u obvezi smo, kako bismo sačuvali hrvatsku omotnicu, provoditi sve potrebne radnje prije isplata. Dajemo sve od sebe, osiguravamo i dodatne kredite i nacionalne potpore kako bismo ljudima ublažili probleme i vjerujemo da ćemo u budućnosti osigurati jednostavniji sustav.”

‘Ažuriranja it sustava su nužna kako bi se primijenile sve promjene uzrokovane izmjenama pravilnika, uvođenjem novih mjera i promjenama poslovnih potreba’, tvrde iz APPRRR-a

Koliko cijela ta situacija zapravo predstavlja problem za novog ministra poljoprivrede, pokazuje i činjenica da je ravnatelj Agencije za plaćanja Antun Vujić, na jednom od posljednjih sastanaka sa svojim pomoćnicima i voditeljima sektora, tri puta ponovio da Agenciji za plaćanja prijeti gubitak akreditacije, o čemu je Nacional pisao u prošlom broju. To znači da bi ta agencija izgubila pravo na isplatu novca poljoprivrednicima te bi ponovno morala proći cijeli proces akreditiranja koji je već prošla uoči ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Neki od razloga gubitka akreditacije mogli bi biti spora administracija i rješavanje zahtjeva poljoprivrednika za izravne poticaje i za sredstva iz fondova Europske unije te manjak kontrola na terenu zbog kojih dolazi do nepravilnosti u provedbi odobrenih projekata, a što su u svojim posjetima Hrvatskoj utvrdili i revizori Europske komisije. Izvor iz Agencije za plaćanja potvrdio je kako postoji velika šansa da se izgubi akreditacija te je opisao što bi to značilo za hrvatsku poljoprivredu:

“Po slobodnoj procjeni, situacija je takva da postoji oko 70 posto šanse da izgubimo akreditaciju. Kada bi se to dogodilo, onda bi se Agencija kao tehničko tijelo morala ponovno akreditirati, a taj proces provode revizori Europske komisije. U tom periodu naši poljoprivrednici ne mogu dobiti tzv. Punu omotnicu za potpore iz EU-a, a tada i EK otvara pregovore s Hrvatskom o tome koje će nužne potpore moći takvo neakreditirano tehničko tijelo isplaćivati našim poljoprivrednicima. U takvim slučajevima riječ je o ispod 50 posto ukupne omotnice sredstava na koju Hrvatska ima pravo. Dakle, Hrvatskoj bi na raspolaganju bilo manje od pola od ukupnih sredstava iz fondova EU-a.”

Isti izvor za Nacional je rekao kako su do sada s takvim sankcijama bile suočene Rumunjska i Bugarska te da je u tim slučajevima Rumunjska bila blokirana 12 mjeseci, a Bugarska čak 24 mjeseca. O tome kakve bi u slučaju gubitka akreditacije bile posljedice za hrvatsku poljoprivredu, ne treba ni govoriti.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.