Da bi promijenili tijek rata i krenuli u oslobađanje, Ukrajini trebaju tenkovi i oklopna vozila za ofenzivnu pokretljivost

Autor:

Kevin Schmid, Unsplaš

U prvim godinama 21. stoljeća, vojni planeri razmišljali su o nezamislivom – jesu li tenkovi zastarjeli?

Bespilotne letjelice, kibernetičko ratovanje i druge tehnologije u nastajanju smatrale su se oružjem budućnosti. Još 2020. neki šefovi obrane smatrali su da bi Britanija trebala potpuno staviti svoje tenkove u naftalin.

Ali dok sviće 2023., a Ukrajina razmišlja o ključnoj proljetnoj ofenzivi protiv Rusije koja bi se mogla pokazati odlučujućom u njezinoj borbi za preživljavanje, Kijev se priprema ponovno okrenuti tradicionalnoj opremi kopnene vojske iz ratovanja 20. stoljeća.
Ukrajinski vojni zapovjednici žele stotine zapadnih tenkova za sljedeću fazu rata, očajnički se žele suprotstaviti moskovskim snagama i probiti linije rovova u mjestima kao što su Luhansk i regija Zaporižja.
Nakon mjeseci odbijanja, saveznici u NATO-u počinju uviđati mudrost strategije, a SAD, Francuska i Britanija obećale su oklopna vozila prvi put u posljednjih nekoliko tjedana.

To je podsjetnik da se uz svu visokotehnološku sofisticiranost modernog ratovanja čista sila na terenu još uvijek računa.

Govoreći u ponedjeljak u Donjem domu parlamenta Velike Britanije, viši konzervativni parlamentarac Bernard Jenkin rekao je da je sukob u Ukrajini razotkrio one “pomodne komentatore koji osuđuju ideju da moderni borbeni tenkovi imaju ikakvu korist u modernom ratovanju”.

“Ukrajina je pokazala da je oklop važan”, složio se britanski ministar obrane Ben Wallace.

Kijev tvrdi da šačica vozila koja su do sada dostavili  zapadni saveznici treba biti samo početak, te se zalaže za 200 do 300 tenkova i 600 oklopnih vozila pješaštva, kao i 500 haubica.

“Moramo preuzeti inicijativu”, rekao je Andriy Zagorodnyuk, bivši ministar obrane Ukrajine i suradnik u think tanku Atlantic Council. “Podrška oružjem pružit će nam takvu priliku.”

Moderno ratovanje

Ukrajinska vojska već koristi tenkove iz sovjetske ere koje su donirali istočnoeuropski saveznici ili zarobili od ruskih okupatora. Ali zapadni modeli za kojima žude njezini čelnici ponudili bi pomak u sposobnostima uoči potencijalne eskalacije neprijateljstava u proljeće.

“Mobilnost je ključna u ofenzivnom ratu”, rekao je diplomat iz jedne zemlje EU koja razmatra doniranje određenog broja modernih borbenih tenkova.

“Ako će Ukrajina imati ikakve šanse za ofenzivu, treba im malo mobilnosti s teškim oružjem — nije dovoljno imati samo vojne Land Rovere ili oklopna patrolna vozila. Treba im nešto što zapravo može uništiti ruske tenkove na daljinu.”

Ravni teritorij Ukrajine čini idealnim scenarijem za lutanje tenkova, kažu stručnjaci, a Kijevu su potrebni tenkovi kako bi ponovno zauzeo utvrđene položaje u ključnim gradovima duž crte bojišnice.

“Ukrajina će se boriti da pokrene drugu protuofenzivu, a to nije moguće bez većih snaga”, rekao je Anthony King, profesor ratnih studija na Sveučilištu Warwick u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Ukrajinski dužnosnici strahuju da će se američki višestruki raketni sustav HIMARS, koji je uništio ruske snage tijekom protuofenzivnih operacija prošle jeseni, ovoga puta pokazati manje učinkovitim jer se njihov neprijatelj odmaknuo dalje kako bi izbjegao pogodak – čineći tenkove potrebnijima nego prije.

Zbog globalnog pritisak na opskrbu HIMARS-omnjegova dostava mogla bi šostati upitnom za opskrbu ove godine, upozorio je King.

“Prema svim podacima, više neće imati toliku količinu dalekometnog preciznog topništva”, rekao je King. “Dakle, potrebna vam je veća bliska snaga – tj. tenkovi i borbena vozila – da nadoknadite razliku.”
Razgovori među NATO saveznicima ubrzavaju se nakon najave Francuske da će Kijevu za dva mjeseca pokloniti lake borbene tenkove AMX-10 RC. Ujedinjeno Kraljevstvo je tijekom vikenda potvrdilo planove za slanje tenkova Challenger 2 britanske proizvodnje u Ukrajinu.

Zapadne vlade mogle bi izaći s daljnjim obvezama prije sastanka ministara obrane savezničkih zemalja ovog petka u američkoj vojnoj bazi Ramstein u jugozapadnoj Njemačkoj.

Države članice EU-a iz baltičke i srednjeeuropske regije nadaju se da će niz pojedinačnih obećanja izvršiti pritisak na Njemačku da dopusti drugim državama izvoz njemačkih tenkova Leopard 2 u Ukrajinu.

“Ukrajinci neće biti posebno zabrinuti odakle tenkovi dolaze, samo dok ih ima dovoljno”, rekao je zapadni dužnosnik.

Unatoč tome, ukrajinski dužnosnici dobro su svjesni značajnih razlika između modela koje bi mogli dobiti sa Zapada.

Američki tenkovi M1 Abrams imaju veliki domet gađanja, ali predstavljaju poteškoću s punjenjem goriva za ratom razorenu Ukrajinu jer njihovi veliki plinski turbinski motori troše velike količine kerozina.

I dok bi britanski model Challenger 2 bio značajno poboljšanje tenkova iz sovjetske ere koje trenutačno koriste ukrajinske snage, oni nisu konkurent njemačkom Leopardu 2, koji može pogoditi metu veličine hladnjaka na udaljenosti od 3 kilometra. dok je u pokretu. Pokreću se dizelom — lakše ih je nabaviti nego kerozinom.

Njemački dužnosnici tvrde da će konačna odluka o slanju tenkova Leopard 2 uvelike ovisiti o tome što SAD odluči učiniti i inzistiraju na tome da saveznici trebaju odgovarajući plan za obuku ukrajinskih snaga o njihovom radu i održavanju. To bi se pokazalo lakšim da je uključeno više zemalja.

Poljska i Finska izrazile su spremnost poslati tenkove Leopard 2, ali moraju čekati zeleno svjetlo Njemačke. Helsinki je prošlog tjedna jasno dao do znanja da može poslati mali iznos ako druge zemlje pristanu na kolektivni pristup, završava analizu POLITICO.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.