Ogromno curenje podataka iz Pentagona doveo je do objave vojnih dokumenata pod reflektore je još jednom stavio način na koji SAD čuva svoje tajne. U ovom posljednjem slučaju uhićen je 21-godišnji pripadnik Nacionalne garde zračnih snaga Jack Douglas Teixeira.
Njega je uhitila skupina teško naoružanih FBI agenata u njegovu domu u četvrtak, a u petak se pojavio na saslušanju. Ipak, njegov slučaj nije prvi koji je posramio SAD, piše Sky.
Donosimo pregled drugih slučajeva koji su dospjeli na naslovnice posljednjih godina.
Chelsea Manning
Bivši obavještajni analitičar američke vojske stoji iza najvećeg poznatog neovlaštenog objavljivanja osjetljivog materijala američke vlade. Manning je 2013. pred vojnim sudom osuđena za špijunažu i druga kaznena djela.
Objavila je gotovo 750.000 dokumenata, videa, diplomatskih depeša i izvještaja s ratišta na platformi za zviždače WikiLeaks, dok je služila u Iraku 2010. Osuđena na 35 godina zatvora, puštena je 2017. nakon što joj je bivši američki predsjednik Barack Obama ublažio kaznu. Prethodno poznat kao vojnik Bradley Manning, Chelsea Manning sada se identificira kao žena, a dok je bila u zatvoru promijenila je spol.
Među dokumentima koje je objavila bili su milijuni diplomatskih depeša i videosnimka američkog helikoptera iz 2007. u Bagdadu koji puca na skupinu civila. U napadu je ubijeno desetak ljudi, uključujući dva Reutersova fotografa, a ranjeno je dvoje djece.
Kao odgovor, tadašnja Obamina administracija uvela je Insider Threat Program, koji je zahtijevao od američkih agencija da unaprijede zaštitne mjere protiv neovlaštenog otkrivanja. Njegove sigurnosne mjere uključivale su rutinski nadzor i reviziju klasificiranih računalnih mreža “kako bi se otkrilo, nadgledalo i analiziralo nenormalno ponašanje korisnika u potrazi za pokazateljima zlouporabe”.
Chelsea Manning je ponovno zatvorena 2019. zbog nepoštivanja suda nakon što je odbila dati dokaze u istrazi velike porote o WikiLeaksu.
Julian Assange
Osnivač WikiLeaksa trenutno se nalazi u zatvoru visoke sigurnosti Belmarsh u jugoistočnom Londonu dok nastavlja dugotrajnu pravnu borbu da izbjegne izručenje SAD-u. Uhićen je u Londonu 2019. nakon što je sedam godina proveo zatvoren u veleposlanstvu Ekvadora.
SAD traži Assangea zbog navodne zavjere za dobivanje i otkrivanje informacija o nacionalnoj obrani nakon što je WikiLeaks objavio stotine tisuća dokumenata koji se odnose na ratove u Afganistanu i Iraku. Ako bude osuđen za kršenje Zakona o špijunaži, Assangeu prijeti do 175 godina zatvora.
Uvijek je poricao bilo kakvu nepravdu i privukao podršku za svoj slučaj grupa za ljudska prava, parlamentaraca i slavnih osoba. Assange je proveo sedam godina u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu kako bi izbjegao izručenje Švedskoj kako bi se suočio s optužbama za silovanje i seksualni napad. Nakon što mu je Ekvador ukinuo status azilanta, napustio je zgradu.
Assange i njegova supruga Stella, odvjetnica, vjenčali su se u Belmarshu u ožujku prošle godine i zajedno imaju dvoje djece.
Edward Snowden
Bivši suradnik američke obavještajne službe pobjegao je u Rusiju nakon što je 2013. odao tajne dosjee koji su otkrili goleme domaće i međunarodne operacije nadzora koje je provodila Nacionalna sigurnosna agencija (NSA), u kojoj je radio. Washington je godinama tražio njegov povratak kako bi se suočio s optužbama za špijunažu.
Rusija je 2020. godine Snowdenu dodijelila pravo stalnog boravka, otvarajući mu put za dobivanje ruskog državljanstva, koje je dobio prošlog rujna. On je nakon toga položio zakletvu na vjernost svojoj ‘usvojenoj’ zemlji i dobio rusku putovnicu, rekao je njegov odvjetnik državnoj novinskoj agenciji TASS.
Američki prizivni sud prethodno je utvrdio da su špijunske aktivnosti koje je Snowden razotkrio bile nezakonite te da čelnici američkih obavještajnih službi koji su to javno branili nisu govorili istinu. Snowdenje 2019. rekao da se spreman vratiti u SAD ako mu se zajamči pravedno suđenje.
Komentari