CSABO MOLNÁR: ‘Orbán je Putinov potrčko, on je politički patuljak bez ikakve snage unutar Europe’

Autor:

Foto: Europski parlament

Vođa delegacije mađarskih socijaldemokrata u Europskom parlamentu Csabo Molnár govori o prvim potezima mađarskog premijera Viktora Orbána otkako je ta zemlja 1. srpnja preuzela predsjedanje Europskim vijećem.

Prošloga tjedna održana je konstituirajuća sjednica Europskog parlamenta u Strasbourgu. Kao što je poznato, 1. je srpnja rotirajuće predsjedništvo nad Europskim vijećem preuzela Mađarska, a Viktor Orbán odmah je počeo raditi probleme. Iako za to nije dobio mandat i nije mogao razgovarati u ime Unije, nego samo kao mađarski premijer, prvi Orbánov vanjskopolitički potez bio je posjet Vladimiru Putinu, a nakon toga i Kini, gdje se predstavljao kao mirotvorac.

U međuvremenu je njegova stranka Fidesz, zajedno s austrijskom krajnje desnom Slobodarskom strankom (FPO) i populističkom češkom strankom ANO, koju vodi bivši premijer Andrej Babiš, formirala novu političku grupu u Europskom parlamentu, pod nazivom Domoljubi za Europu, kojoj se pridružilo i Nacionalno okupljanje Marine Le Pen. Na čelu s Jordanom Bardellom iz Nacionalnog okupljanja, Domoljubi za Europu treća su najveća skupina i u Europskom parlamentu.

Orbán je razgovarao s Donaldom Trumpom i nakon toga poslao privatno pismo čelnicima Europske unije, na koje je oštro reagirao Charles Michel, dosadašnji predsjednik Europskog vijeća. Indikativno je i da Mađarska program svog predsjedanja nije predstavila na konstituirajućoj sjednici, nego je to odgođeno za rujan.

Europska komisija odlučila je Orbána za soliranje kazniti ignoriranjem skupova koje organizira mađarsko predsjedništvo, odnosno spustiti s političke na službeničku razinu svoje sudjelovanje na neformalnim ministarskim sastancima koje organizira rotirajuće predsjedništvo u Mađarskoj. Otkazan je tradicionalni posjet Komisije glavnom gradu zemlje koja preuzima rotirajuće predsjedništvo, koji se trebao dogoditi u rujnu. Viktor Orbán oštro je reagirao porukom na X-u u kojoj kaže da je Europska komisija međunarodna institucija Europske unije koja ne može birati države članice s kojima ne želi surađivati.

Inače, stranka Fidesz uvjerljivi je pobjednik europskih izbora u Mađarskoj, gdje je osvojila 44,82 posto glasova, TISZA – Stranka poštovanja i slobode ima 29,60 posto, koalicija DK-MSZP-P (Demokratska koalicija, Mađarska socijalistička stranka, Dijalog-Zeleni) 8,3 posto i Pokret Naša zemlja 6,71 posto.

O tim temama tjednik Nacional razgovarao je s vođom delegacije mađarskih socijaldemokrata, Csabom Molnárom, pravnikom po struci, bivšim ministrom prometa, telekomunikacije i energetike, bivšim državnim tajnikom u ministarstvu razvitka i gospodarstva te bivšim ministrom zamjenikom predsjednika vlade Ferenca Gyurcsánya. Od 2006. do 2014. bio je zastupnik u mađarskom parlamentu i član Odbora regija Europske unije, a od 2014. je eurozastupnik, član Kluba zastupnika Progresivnog saveza socijalista i demokrata u Europskom parlamentu.

NACIONAL: Kako komentirate glasanje za predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen, koja je dobila potporu od preko 400 zastupnika? Koliko je glasanje bilo pod utjecajem odluke Europskog suda pravde, koji je samo dan prije presudio da Europska komisija javnosti nije omogućila “dovoljno širok pristup” ugovorima o cjepivu protiv covida-19, utvrdivši nepravilnosti u obrazloženju za redigiranje dijelova dokumenata?

Mađarsko izaslanstvo u Progresivnom savezu socijalista i demokrata glasalo je za Ursulu von der Leyen za predsjednicu Europske komisije. Ova je odluka bila posebno značajna zbog iznimne važnosti da koalicija Europske pučke stranke, socijaldemokrata i liberala nastavi voditi Europu kroz ova izazovna vremena. Trebamo još jaču Uniju, u kojoj krajnja desnica ostaje vikati sa strane, jer njezinoj retorici koja stvara podjele nema mjesta u konstruktivnoj budućnosti koju predviđamo za Europsku uniju.

NACIONAL: Mađarska je 1. srpnja preuzela predsjedanje Europskim vijećem, a Viktor Orbán svojim je prvim postupcima već razbjesnio čelnike europskih zemalja – posjetio je Putina pa Kinu, i iako nema mandat, predstavlja se kao mirotvorac. Kako to komentirate? Radi li on u korist Mađarske ili Putina?

Definitivno u korist Putina. Mi nismo bili iznenađeni. Mene je zapravo iznenadilo to što su europski čelnici bili iznenađeni. To je Orbán, to je način na koji on djeluje i vlada Mađarskom posljednjih 14 godina. Naime, jedino do čega je njemu doista stalo je on sam. On već godinama nastoji uvjeriti mađarske građane da je međunarodni igrač, da poznaje svakoga i da ima moć i sposobnost osobno razgovarati s najvećim svjetskim vođama. No mi njega jako dobro znamo. On je patuljak u političkom smislu, bez ikakve snage unutar Europe, kao niti među svjetskim vođama. Dakle, on je samo Putinov potrčko, ništa više od toga. Putin je želio da on prenese poruku europskim čelnicima i on ju je prenio. On nije nikakav veliki državnik, on je samo poštar. A to što je učinio sasvim sigurno nije u korist ni europskih ni mađarskih građana. To je, kao što sam rekao, bilo isključivo u korist Putina i njega samoga.

‘Viktor Orbán nije nikakav veliki državnik, on je samo poštar. A to što je učinio sasvim sigurno nije u korist ni europskih ni mađarskih građana. To je bilo isključivo u korist Putina i njega samoga’

NACIONAL: Kako će europske institucije reagirati na njegovu samovolju? Naime, postoji nekoliko teorija – tipa da će ga europski čelnici ignorirati i slati niže rangirane službenike na skupove u organizaciji mađarskog predsjedanja, kao na primjer na summit ministara vanjskih poslova koji će se u kolovozu održati u Budimpešti, ili da će se predsjedanje skratiti.

Mislim da je ovo prvo puno vjerojatnije jer europski vođe ne vole da se takva vrsta unutarnjeg neslaganja učini vidljivom. Budući da je Europska komisija učinila taj prvi korak i najavila da će samo niže rangirani dužnosnici nazočiti događajima u organizaciji mađarskog predsjedništva sljedećih šest mjeseci, mislim da će to biti najjača poruka i najviše što mogu učiniti u ovakvoj situaciji. Nema nikakvog smisla skraćivati predsjedanje, zato što se zapravo ništa važno neće događati do kraja godine, osim uspostavljanja novih europskih institucija i izbora njihovih predsjednika – Europske komisije, Parlamenta i Vijeća, kao i visokog povjerenika za vanjsku i sigurnosnu politiku. A u tome nikakvu ulogu nema rotirajuće mađarsko predsjedništvo. Nove, važne stvari naći će se na stolu Komisije ili Parlamenta tek krajem studenog ili u prosincu. Dakle, ignoriranje Orbánova predsjedanja – a taj naziv preferiram nad mađarskim predsjedanjem – kao što su mi rekli mnogi europarlamentarci i dužnosnici Europske komisije, bit će dovoljno i neće nanijeti nikakvu štetu Europskoj uniji.

NACIONAL: Stranka Fidesz, zajedno s austrijskom krajnje desnom Slobodarskom strankom (FPO) i populističkom češkom strankom ANO, formirala je novu političku grupu u Europskom parlamentu, pod nazivom Domoljubi za Europu. S 84 člana iz 12 zemalja, Domoljubi za Europu treća su najveća skupina i u Europskom parlamentu. Koliko je to opasno za proeuropsku većinu?

Ni najmanje. Nije to nova politička grupacija, oni su samo promijenili ime grupacije ID – Identitet i demokracija – kojoj su se pridružili Fidesz, Ano, FPO i Nacionalno okupljanje Marine Le Pen. To je krajnja desnica, a krajnja desnica je okružena sanitarnim kordonom unutar Europskog parlamenta. Zato ne mislim da je to opasno. Pogledajte samo kako je proteklo glasanje za Robertu Metsolu, predsjednicu Europskog parlamenta, koja je dobila gotovo 600 glasova. Jedini oponenti bili su s krajnje ljevice – njih nešto više od 60. To govori o stvarnoj snazi proeuropske većine u Europskom parlamentu. Zato nikada nisam želio biti dio europskog zbora koji je stalno najavljivao pobjedu krajnje desnice. Da, postoji problem s krajnjom desnicom, ali rezultati europskih izbora dokazuju da su demokratske, proeuropske snage prevladale. Ne želim se cijelo vrijeme bojati krajnje desnice jer većina smo mi, a ne oni.

NACIONAL: Orbán tvrdi da on ima rješenje za rat u Ukrajini. Na čiju štetu?

Na štetu Ukrajine, naravno. Kao što sam rekao, Orbán je Putinov sluga i radi ono što mu Putin kaže. On nema mirovno rješenje – Orbánovo mirovno rješenje je Putinovo rješenje. Orbán je taj koji predstavlja Putina u europskim institucijama, on je Putinov Trojanski konj. Kada Orbán sjedi za stolom na Europskom vijeću, ljudi trebaju razumjeti da zapravo Putin sjedi za tim stolom. Orbán nema nikakvo nezavisno rješenje za završetak rata u Ukrajini, nego predlaže ono što želi Putin – a to je gubitak ukrajinskih teritorija.

Na prošlim izborima za Europski parlament mađarski socijaldemokrati osvojili su 16 posto glasova, a sada samo osam posto | Foto: Europski parlament

NACIONAL: U privatnom pismu čelnicima Europske unije nakon posjeta Kijevu, Moskvi i Pekingu Orbán je naveo da to znači da bi u slučaju Trumpove pobjede “Europska unija trebala ponovo otvoriti izravnu diplomatsku komunikaciju s Rusijom i započeti pregovore na visokoj razini s Kinom da bi se pronašlo mirno rješenje za rat u Ukrajini”. Charles Michel oštro je reagirao na to pismo, ima li šanse da EU to prihvati?

Mislim da nema nikakve šanse. To, da se razumijemo, nije bilo pismo premijera Orbána, nego pismo koje je napisao Putin, a Orbán ga je poslao. Njegova jedina uloga u ovom slučaju bila je da bude poštar. Ali znate, takva vrsta poštara nije dobrodošla u europskim institucijama. Orbán nije čovjek koji ima moć donošenja odluka, on ne može uspostaviti diplomatsku komunikaciju europskih institucija ili europskih vođa s ruskim predsjednikom. Zato ne smatram da je izgledno da će europski vođe uopće razmatrati to njegovo pismo.

NACIONAL: U Europi postoji dojam da Mađarska itekako profitira od takvog odnosa Orbána s Putinom, kojem odbija nametnuti sankcije. Je li to točno?

Neki od mađarskih oligarha od toga sigurno profitiraju, ali ne i mađarski narod. Mađarski građani u posljednjih nekoliko godina plaćaju najskuplju naftu i plin u cijeloj Europskoj uniji. I to zato što smo mi jedini koji kupujemo ruski plin i rusku naftu, a budući da nema otvorenog tržišta i nema konkurencije, Rusija može nametati cijene kakve želi. A cijene su odletjele u nebo. Ne znam je li vam poznato da su cijene plina za kućanstva šest puta veće danas nego što su bile prije početka rata. Kada bismo presjekli sve ruske plinovode i počeli kupovati naftu i plin od naših zapadnih saveznika, mogli bismo imati znatno niže cijene.

NACIONAL: Jesu li toga svjesni mađarski građani?

Pokušali smo im to objasniti, ali Orbánova propagandna mašinerija toliko je jaka da je uspjela uvjeriti mađarsku javnost da je jedini razlog naših dobrih odnosa s Putinom i Rusijom upravo privilegirana cijena nafte i plina. Ali mi ne kupujemo jeftine, nego izuzetno skupe naftu i plin! Nažalost, većina građana nije toga svjesna.

NACIONAL: Na tom tragu, kakvo je raspoloženje mađarskih građana prema Rusiji i koliko se Rusija uplitala u europske izbore?

U Mađarskoj su svi stavovi i procjene o Rusiji i Ukrajini podijeljeni u skladu s političkim opredjeljenjima ljudi. Oni koji podržavaju Orbána i vladajuću stranku Fidesz su snažno na strani Rusije, mrze Ukrajinu, a osobito mrze ukrajinskog predsjednika Zelenskog. Među glasačima opozicije stavovi su potpuno suprotni. Tako da ne mogu govoriti o nekom zajedničkom nacionalnom pristupu situaciji u Ukrajini.

NACIONAL: Činjenica jest da je Fidesz uvjerljivi pobjednik na europskim izborima u Mađarskoj, iako Orbán krši vladavinu prava i slobodu medija, a pozatvarao je i organizacije civilnog društva. Zašto ga Mađari još uvijek podržavaju?

Ovaj Orbán nije onaj isti čovjek koji je došao na vlast prije 14 godina. On sada ima neograničenu vlast jer ima dvotrećinsku većinu u parlamentu, koja mu omogućuje i da mijenja ustav, što je nekoliko puta učinio. On je stvorio novi mađarski izborni sustav, koji mu omogućuje da uvijek pobjeđuje. Doduše, na europskim izborima, na kojima vrijedi proporcionalni sustav, Fidesz je dobio samo 42 posto glasova. Ako to usporedite s ostalim europskim rezultatima, to je prilično visok postotak, ali to je jedan od najgorih rezultata u Mađarskoj koji su postigli u posljednjih 15 godina. Europski izbori u Mađarskoj su prilično demokratski jer su pravila odredile europske institucije, a ne mađarska vlada. No na mađarskim parlamentarnim izborima, na kojima su osvojili dvotrećinsku većinu, tu se radi isključivo o varanju i namještanju cijelog glasanja… Osim toga, Orbán koristi novac mađarskih poreznih obveznika za medijsku promociju svoje stranke. Mađarska nacionalna televizija širi propagandu kao što se to radilo prije sto godina, a to je zapravo komunistička propaganda. Oni godišnje dobivaju preko dvije milijarde eura od vlade da bi cijelo vrijeme proizvodili tu vrstu propagande. Vladajući imaju dovoljno novca i da podržavaju radikalno desne medije i preko mađarskih granica. Oni investiraju ogromne sume na primjer u Sloveniju, gdje kupuju medije, kao i u Srbiju i Crnu Goru. To znači da novcem mađarskih poreznih obveznika podržavaju krajnje desne medije u drugim državama, da bi pokušali steći moć u tim državama i uplitati se u njihovu unutarnju politiku. Banka najjačeg mađarskog oligarha, koji je desna ruka premijera Orbána, dala je kredit stranci Marine Le Pen za njenu predsjedničku kampanju prije dvije godine. Dakle mađarska banka, a ja mislim da je zapravo Orbán stvarni vlasnik tog bogatstva, kreditira Marine Le Pen.

‘U Mađarskoj su svi stavovi i procjene o Rusiji i Ukrajini podijeljeni u skladu s političkim opredjeljenjima ljudi. Oni koji podržavaju Orbána i vladajuću stranku Fidesz su snažno na strani Rusije i mrze Ukrajinu’

NACIONAL: Orbán je svojim blokiranjem pomoći Ukrajine uspio odmrznuti deset milijardi eura iz kohezijskih fondova. Njemu ucjene očito uspijevaju – zašto to EU tolerira?

Ne znam, ali sam siguran da je suspendiranje prava glasa u Europskom vijeću u skladu s famoznim člankom 7. Ugovora o Europskoj uniji jedini način na koji se može spriječiti takvo ucjenjivanje u nadolazećim godinama. Zato što dok god ima mogućnost blokiranja odluka, zbog jednoglasnog načina odlučivanja, on će to i dalje raditi. To je njegova jedina snaga. On nema saveznika među čelnicima Europske unije, osim možda slovačkog premijera Fica. Ali Fico je puno mudriji. On se ponaša puno više kao vaš premijer Plenković i u Europi govori ono što od njega žele čuti. On nikada neće blokirati jednoglasne odluke u Vijeću, upravo suprotno, a onda kod kuće može raditi što hoće.

NACIONAL: Socijaldemokrati su loše prošli u Mađarskoj, imate malu delegaciju u Europskom parlamentu – kakav je inače status opozicije, koliko vam vladajući otežavaju rad?

Oni cijelo vrijeme pokušavaju na sve načine otežati i onemogućiti naš rad. No mi smo se na to navikli. Kada smo osnovali našu novu stranku, prije 12 godina, bili smo u fokusu njihovih prijetnji i radili su doslovce sve kako bi nas uništili. Na prošlim europskim izborima imali smo znatno veću delegaciju jer smo osvojili 16 posto, a sada samo osam posto glasova. Mi smo najveća opozicijska stranka u mađarskom parlamentu, ali, kao što sam rekao – oni imaju dvotrećinsku većinu i mogu raditi što hoće. Profesionalno sam u politici 20 godina, a posljednjih 14 godina, vjerujte mi, u svakodnevnoj sam borbi protiv tog režima. Moja ideja političara i političkog vođe jest da je to netko tko pokušava postići kompromise i pronaći najbolja rješenja za naše birače i na taj način služiti našem narodu. Ali ovo što mi radimo je borba, borba, borba, cijelo vrijeme. I nikada neće prestati.

NACIONAL: Zsolt Hernadi, bivši čelnik MOL-a, u Hrvatskoj je pravomoćno osuđen zbog korupcije prilikom preuzimanja upravljačkih prava nad Inom. Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader u zatvoru je gotovo deset godina, no Mađarska odbija izručiti Hernadija. Kako to komentirate?

To je slučaj korupcije i mislim da neovisna odluka pravosuđa mora biti provedena svugdje u Europi. Ali, znate, Hernadi je vrlo snažan saveznik mađarskog premijera, on je jedan od najviše pozicioniranih mađarskih oligarha i zato je pod zaštitom Orbánova režima.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.