CRVENI METEOALARM Očekuje se izraženije poplave koje će ugroziti imovinu, uz značajan rizik za živote

Autor:

Luka Batelic/PIXSELL

Hrvatsku u petak očekuje umjereno i pretežno oblačno vrijeme, mjestimice s kišom osobito u prvom dijelu dana, prognozira Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ), dodajući kako će se najviše dnevne temperature kretati od 10 do 15, a na Jadranu između 17 i 23 Celzijeva stupnja.

Vjetar će puhati slab do umjeren sjeverni, na istoku sjeverozapadni i zapadni.

Na Jadranu će puhati sjeverozapadnjak i bura, na južnom dijelu jugo.
Ciklona koja već treći dan utječe na vrijeme u Hrvatskoj uzrokovala je i sve značajnije probleme.

Od početka djelovanja ove ciklone na Kvarneru i u gorju palo je 200-300 mm kiše, u središnjoj Hrvatskoj i Dalmaciji 30-100, a u Slavoniji 20-45 mm.

VODA NOSI SVE Očekuje se daljnji rast vodostaja Kupe, uvode se izvanredne mjere

 

Za dio Hrvatske na snazi je crveni Meteoalarm. U gospićkoj regiji očekuje se mjestimice obilna kiša te su moguće urbane i bujične poplave.

“Očekuju se izraženije poplave koje će zahvatiti veće područje te poplaviti imovinu uz značajan rizik za živote te mogućnost evakuacija. Vjerojatni su veći prekidi u prometovanju te prekid i gubitak energije, komunikacije i opskrbe vodom. Opasni uvjeti za vožnju zbog smanjene vidljivosti te proklizavanja na mokrim kolnicima”, upozoravaju iz DHMZ-a.
Zbog jake bure uključen je crveni Meteoalarm i za zapadnu obalu Istre, Kvarner i Kvarnerić te velebitski kanal. “Vrijeme je vrlo opasno i podrazumijeva visoku razinu opasnosti za zdravlje, pa i za život opasne situacije, posebice pomorcima.

CRVENI ALARM Rastu Sava i Kupa, Zrmanja prijeti izlijevanjem, a opasno bi moglo biti i u Lici

Također, prisutan je i značajan rizik od štete za obalnu infrastrukturu. Budite svjesni opasnosti i obratite pozornost i pratite najnovija vremenska izvješća. Savjetujemo javnost da izbjegavaju putovanja i boravak blizu ugroženih obalnih područja. Vrlo je vjerojatno da trajekti neće ploviti pa ako putujete, pratite informacije o prometu.”
Porastao je vodostaj nekih rijeka tijekom noći. Hrvatske vode objavile su da je vodostaj Korane porastao na 700 cm u 7 sati, a Kupa je na 752 cm što znači da je vodostaj toliko visok da se uvode izvanredne mjere za Kupu.

“Vodostaji Kupe do hidrološke postaje Zapeć su u opadanju s tendencijom porasta. Nizvodno do Jamničke Kiselice vodostaji su u porastu s tendencijom porasta. Nizvodno su vodostaji u opadanju s tendencijom porasta. Vodostaji su u domenama od niskih do visokih voda”, navodi Sektor za hidrologiju DHMZ-a.
Vodostaji Mure su u porastu s tendencijom porasta, u domenama srednjih i srednje niskih voda. Vodostaji Save do Crnca su u porastu s tendencijom porasta. Nizvodno do Slavonskog Kobaša vodostaji su u opadanju s tendencijom porasta.

Vodostaji Une su u blagom opadanju s tendencijom porasta. Očekivani vrh vodnog vala U Hrvatskoj Kostajnici moguć je u subotu kada bi vodostaj mogao dosegnuti izvanredne mjere obrane od poplava.

Nastavak obilnih oborina tijekom dana, noći i sutrašnjeg prijepodneva na području Gorskog kotara, Like, duž cijelog Jadrana i njegove unutrašnjosti i dalje može uzrokovati pojave bujičnih i urbanih poplava. Poseban naglasak je na bujičnjacima – npr. Otuča, Lika, Gacka, bujice zadarskog područja i sl.

Dosadašnja akumulacija oborina i prognoza novih oborina na navedenim područjima i područjima u gornjem toku rijeke Save uzrokuje daljnji značajan porast vodostaja rijeka od kojih su neke već ušle u značajnije mjere obrane od poplave.

Na slivu rijeke Kupe i njenih pritoka (Dobra, Mrežnica, Korana, Glina) visoki vodostaji potrajat će i sljedećih dana. Vrh vodnog vala rijeke Kupe u Karlovcu moguć je krajem sutrašnjeg dana kada bi mogao dosegnuti izvanredne mjere obrane od poplave. Dosadašnja i očekivana oborina nastavljati će uzrokovati brzi porast vodostaje Save te na njenim ostalim pritocima u gornjem dijelu sliva (Sutla, Krapina, Lonja, Bregana).

Dobra je vijest da je najveći dio kiše iza nas pa će već danas oborina biti znatno manje nego prošla dva dana. Radi se o slaboj i lokalnoj kiši koja više neće stvarati nove probleme, ali još će je povremeno biti i danas i sutra kad su na Jadranu mogući i pljuskovi s grmljavinom. Na sjevernom dijelu puhat će jaka bura, podno Velebita s olujnim udarima pa se i dalje očekuju prometna ograničenja.

U nedjelju bi kiša trebala prestati u cijeloj Hrvatskoj, a bit će i više sunčanih razdoblja uz malo višu temperaturu. Veći dio sljedećeg tjedna donosi nam sunčanije i toplije vrijeme uz kraću kišnu epizodu oko srijede.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.