Crnićeva kći imala je i ugovor o autorskom djelu s Bandićevom administracijom

Autor:

14.7.2021., Zagreb - Privodjenje osumnjicenika na ispitivanje u USKOK. Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL

Ana Marija Končić uhićena je u sklopu akcije protiv bliskih suradnika Milana Bandića. PHOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

Dugogodišnja voditeljica sesvetske gruntovnice bila je intenzivno povezana s bivšom gradskom vlasti Milana Bandića i u sukobu interesa

Kći prvog predsjednika Ustavnog suda Hrvatske Jadranka Crnića i voditeljica zemljišno-knjižnog odjela na Općinskom sudu u Sesvetama Ana Marija Končić, uhićena u prošlotjednoj akciji USKOK-a kao jedna od navodno ‘’kolateralnih žrtava’’ istrage kriminalne mreže Milana Bandića, moguće je da je u zamku istražitelja upala slučajno, no Nacional posjeduje dokaz da je ona bila interesno povezana sa strukturama pokojnog zagrebačkog gradonačelnika. Dapače, dugogodišnja voditeljica sesvetske gruntovnice po svemu sudeći bila je u izuzetno aktivnom kontaktu s prethodnom garniturom vlasti u Zagrebu, imala je vrlo dobar ‘’ulaz’’ u administraciju i, na koncu, bila je na njihovu platnom spisku.

Tu tvrdnju je moguće dokazati ugovorom o autorskom djelu, sklopljenim 2015. između Ane Marije Končić i Javne ustanove Maksimir, kojim je ona bila angažirana i plaćena za posao koji u najmanju ruku predstavlja eklatantan sukob interesa, ako ne i zloupotrebu službe. Samo za taj posao ona je bila plaćena 15 tisuća kuna u neto iznosu.

Javna ustanova Maksimir platila je Ana Mariji Končić 15 tisuća kuna za upis lugareve kućice. PHOTO: Nacional

Javna ustanova angažirala je voditeljicu zemljišno-knjižnog odjela sesvetskog suda kako bi izradila ‘’pisani materijal namijenjen rješavanju zemljišnoknjižnog upisa’’ vlastitih nekretnina, konkretnije Lugarevu kućicu s pratećim objektom. Taj pisani materijal trebao je sadržavati trenutni status spomenutih nekretnina i ‘’prijedlog načina kojim će omogućiti upis Grada Zagreba kao osnivača Javne ustanove Maksimir u zemljišnu knjigu’’. Drugim, riječima Ana Marija Končić bila je angažirana i plaćena kako bi Bandićevim institucijama isporučila navodnu uputu za dobivanje javne usluge koja se nalazi u njenoj direktnoj nadležnosti, i to uputu koju bi, po svim zdravorazumskim kriterijima, pravnici u zagrebačkoj gradskoj upravi i nizu pripadajućih institucija sami trebali znati sastaviti. Šefica gruntovnice objasnila je kako se rješavaju slučajevi na gruntovnici i za to primila novac.

Po tvrdnjama više medija, Ana Marija Končić u mrežu USKOK-a upala je slučajno: slušajući razgovore sada pokojnoga poduzetnika Nenada Bukovca, istražitelji su iz dijela njih zaključili da on podmićuje službenice zemljišno-knjižnog odjela Općinskoga suda u Sesvetama. Osim Ane Marije Končić koja se na poziciji voditeljice ovog odjela nalazi još od 1992. godine, uhićena je i referentica u toj gruntovnici Suzana P, a osumnjičene su da su u zamjenu za mito od nekoliko tisuća kuna Bukovcu ubrzali upis na neke nekretnine. Zajedno s njima uhićen je i Alen P. koji je slučajno upao u mjere nudeći nekoliko stotina kuna za jedan upis.

‘’Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđena je sumnja da je prvoosumnjičena 65-godišnjakinja, kao voditeljica zemljišnoknjižnog odjela suda u Sesvetama s jednim, sada pokojnim poduzetnikom, dogovorila, a drugoosumnjičena 51-godišnjakinja, kao njena podređena referentica, u najmanje dva navrata tijekom veljače i ožujka 2021. godine provela žurne službene radnje upisa kupoprodaje, pozajmice i uknjižbe prava u korist članova njegove obitelji ili njegovih tvrtki. Za obavljanje opisane radnje zahtijevale su i dobile novčane naknade od tri, odnosno četiri tisuće kuna, koje su podijelile, a koje su im u prostorije suda donosili zaposlenici pokojnog poduzetnika. Također se sumnja da su ranije navedene osumnjičene tijekom lipnja ove godine, u istom svojstvu, s trećeosumnjičenim 55-godišnjakom dogovorile da se za novčanu naknadu od 500 kuna žurno provede brisanje založnog prava s nekretnine trgovačkog društva njegovog sina. Navedenu su radnju provele, a novac podijelile’’, stajalo je u službenom priopćenju USKOK-a.

Premda je bilo zatraženo određivanje istražnog zatvora za svih troje uhićenih u ovom dijelu afere, za to na koncu nije bilo potrebe jer su odvjetnici osumnjičenica donijeli uvjerenje kojim su njih dvije suspendirane do kraja kaznenog postupka, odnosno više nije postojala opasnost da bi one mogle ponoviti djelo. Na koncu, svih troje priznalo je kaznena djela za koja se terete. Moguće i u nadi da će istražitelji time biti zadovoljni i da neće provjeravati njihovu stvarnu ulogu u Bandićevoj kriminalnoj hobotnici koja se postupno rastače i raspada.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.