CRNI SCENARIJ The Economist: Ukrajina će bankrotirati ako do 1. kolovoza ne postigne dogovor s vjerovnicima

Autor:

Ukrajinski dug

Mykhailo Polenok / Panthermedia / Profimedia

Ukrajina ima samo mjesec dana da postigne dogovor s vjerovnicima o restrukturiranju duga i tako izbjegne bankrot, upozorio je poznati londonski tjednik The Economist.

Naime, ukrajinski vjerovnici pristali su obustaviti naplatu duga na dvije godine. Međutim, moratorij na isplate privatnim stranim imateljima obveznica prestaje vrlo brzo, već 1. kolovoza.

Spor oko udjela duga koji bi se trebao otpisati

Ako Ukrajina bankrotira, to bi potkopalo povjerenje ulagača u obveze Zapada i bilo bi katastrofalno za poslijeratni oporavak Ukrajine. Vjerojatno bi otežalo i budući pristup Ukrajine financijskim tržištima, tvrdi The Economist, a prenose ukrajinski i svjetski mediji.

Kijev je predložio dogovor svojim vjerovnicima kojim bi se sadašnji ukrajinski dug smanjio za 60 posto, no vjerovnici smatraju da je smanjenje duga za 22 posto znatno razumnija brojka.

I Međunarodni monetarni fond (MMF) želi s Ukrajinom postići dogovor o otpisu (dijela) duga, ali čini se kako je postizanje dogovora unutar zadanih okvira malo vjerojatno.

Ukrajini hitno potrebna financijska pomoć

Ukrajini je hitno potrebna financijska pomoć. Iako joj saveznici doniraju impresivne iznose, oni su u obliku oružja i ciljanog financiranja, a ne u gotovini. EU je obećao nešto više, ali to je još uvijek samo 38 milijardi američkih dolara, i to tijekom tri godine, ocjenjuje se u tekstu.

Prema ocjeni MMF-a, Ukrajina bi jedva spojila kraj s krajem kada bi provela radikalno restrukturiranje duga koje su, međutim, vlasnici obveznica odbili. Međutim, vlasnici obveznica pitaju se kako MMF može biti tako siguran, posebno zato što je analiza te institucije stara mjesecima.

Pred Kijevom dvije mogućnosti,

Ako se ne postigne sporazum o restrukturiranju duga, pred Ukrajinom su dvije mogućnosti, ocjenjuje The Economist. Prva je dogovoriti produženje moratorija na otplatu dugova, a druga je bankrot.

Nesklonost privatnih investitora govori više od samih financijskih izgleda Ukrajine. Naime, tijekom restrukturiranja duga, vjerovnici špekuliraju o gospodarskim izgledima zemlje. Pozajmljivanje novca zajmoprimcu koji je u ratu uključuje “drugu kocku“ – da će on pobijediti.

Što ako se u Bijelu kuću vrati Trump?

Mnogo toga ovisi o razini zapadne pomoći. Porezni obveznici bi se mogli umoriti od davanja milijardi.

The Economist upozorava kako je sve izglednije da će na predstojećim američkim predsjedničkim izborima pobijediti Donald Trump, koji je, pak, skeptičan prema velikoj pomoći SAD-a Ukrajini.

Ulagači skeptični

I imatelji obveznica su skeptični u vezi s dugoročnim planovima obnove Ukrajine, pod pretpostavkom da će ta zemlja pobijediti u ratu s Rusijom. Dok ukrajinski saveznici i MMF tvrde da će sadašnje restrukturiranje omogućiti Ukrajini ponovni ulazak na financijska tržišta čim rat završi i saveznici se odreknu dugova, ulagači se boje da će se tako nešto ikada dogoditi. Strahuju da će restrukturiranje biti prvi od mnogih pokušaja pristaša Ukrajine da prenesu financijski teret sukoba i troškove obnove s državnog na privatni sektor, zaključuje The Economist.

UKRAJINA I MOLDAVIJA Ursula von der Leyen: Pristupni pregovori bit će izazovni, ali i puni mogućnosti

Inače, Ukrajini u ovoj godini treba dodatnih 9,5 milijardi dolara kako bi financirala ključne napore u obrani, energetici, obnovi stambenih objekata, poljoprivredi, prirodnim resursima, digitalnim tehnologijama i informacijskoj tehnologiji.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Avatar photo
Lumumba

prije 2 dana

"Iako joj saveznici doniraju impresivne iznose"?? Nisu to donacije nego su isplativa ulaganja.