Još su jednom propali pregovori crnogorske Vlade i Srpske pravoslavne crkve (SPC) o promjeni Zakona o slobodi vjeroispovijesti, ovaj put zato što se “crkva odbila” registrirati, izjavio je crnogorski premijer Duško Marković, a prenio Radio Slobodna Europa.
Jedini zahtjev Vlade, kako je nakon neuspjelih pregovora objasnio premijer Marković, bio je “registracija svih crkava i vjerskih zajednica, pa i SPC i njenih eparhija”, ali “crkva je to odbila”.
SPC je priopćila da je Vlada “postavila ultimatum crkvi” zahtijevajući “obaveznu registraciju Mitropolije i eparhija SPC u Crnoj Gori”, što su nazvali “ponižavajućim”. „Episkopski savjet konstatira da Vlada nije imala iskrene namjere da se kroz dijalog dođe do zajednički prihvatljivog i održivog rješenja, već je poziv za dijalog služio za nove ucjene crkve i aktualni politički marketing“, napisala je SPC u priopćenju.
Premijer Marković, pak, objavio je da je Vlada “prihvatila prijedloge SPC” za promjenom nekih članova zakona te ponudila da ih u parlamentu usvoji u hitnoj proceduri do kraja mjeseca.
PV @DuskoMarkovicCG: Tokom razgovora predložili smo nove članove 63 i 64 Zakona o slob. vjeroispovijesti, čime smo prihvatili predloge SPC. Ponudili smo da izmjene usvojimo već preksjutra i proslijedimo Parlamentu u hitnu proceduru do kraja mjeseca. Nažalost, crkva je to odbila. pic.twitter.com/tNlRBbdMkb
— Vlada Crne Gore (@VladaCG) July 21, 2020
SPC je tražila brisanje članaka zakona kojima je predviđeno da se državi vrate svi vjerski objekti koji su bili imovina Crne Gore prije 1918. godine, a za koje ne postoje dokazi o pravu vlasništva vjerskih zajednica.
U protekla tri mjeseca nije bilo dijaloga Vlade i SPC u Crnoj Gori, nego su dominirale oštre međusobne optužbe. SPC je istodobno održavala protestne procesije, “litije”.
Pregovori vlade i SPC o spornom zakonu prekinuti su 11. ožujka te nastavljeni u ponedjeljak, 20. srpnja, ali nakon neuspjeha, sve je opet vraćeno na početak.
Komentari