Riječka nadbiskupija prvi je put javno objavila godišnje financijsko izvješće i to za prošlu, 2023. godinu.
Izvješće obuhvaća poslovanje Ekonomata i Ustanove za uzdržavanje klera i drugih službenika, te financijska izvješća neprofitnih pravnih osoba povezanih s Riječkom nadbiskupijom – Caritasa Riječke nadbiskupije, Sv. Ane – Caritasovog doma za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja, Hospicija Marija Krucifiksa Kozulić, Bogoslovnog sjemeništa Ivan Pavao II., Katoličke osnovne škole Josip Pavlišić, kao i financijska izvješća profitnih pravnih osoba povezanih s njom – Domusa Laurana d.o.o. i Doma za osobe s demencijom, izvijestila je Riječka nadbiskupija na svom portalu objavljujući u cijelosti i financijsko izvješće Riječke nadbiskupije.
Nastavlja praksu koju je donio iz Dubrovačke biskupije
Kako je objavio Novi list, riječki nadbiskup Mate Uzinić tako nastavlja s praksom koju je započeo dok je bio dubrovački biskup, objavivši 2015. financijsko izvješće Dubrovačke biskupije. To je ujedno bilo i prvo javno objavljeno financijsko izvješće neke biskupije u Hrvatskoj.
“Objavljivanje godišnjih financijskih izvješća za vjerske zajednice nije zakonska obveza, ali je važan znak odgovornosti prema vjernicima i građanima, i doprinosi što kvalitetnijem upravljanju materijalnim dobrima Crkve“, podsjeća nadbiskupijski portal.
Što piše u pismu nadbiskupa Uzinića?
Financijsko izvješće Riječke nadbiskupije za 2023. započinje pismom nadbiskupa Uzinića u kojem je, uz zahvalu svim voditeljima ustanova Riječke nadbiskupije koji su u njemu sudjelovali, posebnu zahvalnost uputio vjernicima Riječke nadbiskupije i svim ljudima dobre volje, koji izravno ili neizravno podržavaju mjesnu Crkvu u njezinu poslanju, prepoznajući opće društvenu vrijednost rada na kulturnom, odgojnom, društvenom, etičkom i socijalnom polju.
Nadbiskup u pismu podsjeća na pripreme za proslavu riječkog jubileja 2025. godine, 100. obljetnice otkako je Rijeka postala biskupijsko središte.
“Ovo naše financijsko izvješće, koje na neki način možemo povezati uz tu obljetnicu, nije tek izvješće o novcu i imovini Riječke nadbiskupije. Ono je i poruka o tome što naša riječka Crkva pokušava činiti danas, sto godina nakon svoga utemeljenja, a pokušavamo vršiti svoje primarno poslanje navješćivanja Evanđelja i činjenja dobrih djela onima koji su u potrebi. U tome je, zapravo, smisao postojanja naše Riječke nadbiskupije i s njom povezanih ustanova. I to je način na koji, kao hodočasnici nade i osluškujući znakove vremena, želimo nastaviti svoje poslanje“, poručio je nadbiskup Uzinić.
Velika ulaganja u prošloj godini
Financijsko izvješće Riječke nadbiskupije za 2023. godinu popraćeno je i uvodom nadbiskupijskog ekonoma svećenika Mate Berišića.
“Iz financijskih izvještaja vidljivo je kako Riječka nadbiskupija, uz sve redovite troškove usmjerene na pastoralne aktivnosti, Caritas, upravljanje povjerenom imovinom, nema obaveza prema kreditnim institucijama i ostalim pravnim osobama, što ukazuje na racionalno i odgovorno raspolaganje sredstvima. Također je vidljiva niska razina zaduženosti, odnosno visok stupanj samofinanciranja (u konsolidiranom smislu), koji doprinosi trenutnoj i još većoj budućoj samoodrživosti, što je povezano s budućim ciljevima Riječke nadbiskupije. Tijekom 2023. godine realizirana su značajna ulaganja: u Katoličku osnovnu školu Josip Pavlišić (gromobran, projekt sportske dvorane), katedralu sv. Vida (uređenje župnog stana i dijelova katedrale), Centar za mlade bl. Miroslav Bulešić (obnova krova), u župne kuće i crkve Riječke nadbiskupije, ostale pojedinačno manje investicije“, navodi nadbiskupijski ekonom.
Ulažu i u vrijednosne papire
U izvješću se mogu izdvojiti prihodi Nadbiskupije iz proračuna Hrvatske biskupske konferencije u iznosu od 2.310.641 eura, što je novac koji HBK prima iz državnog proračuna, a namijenjen je Riječkoj nadbiskupiji, kao što su slični iznosi namijenjeni i svim ostalim biskupijama u našoj zemlji.
U vrijednosnim papirima imaju 2.365.693 eura.
Za svećenike lani pola milijuna eura, ostatak za djelatnosti neprofitnih ustanova
Od novaca iz proračuna HBK, Riječka nadbiskupija je lani za svećenike – za njihove naknade, mirovine i doprinose za zdravstveno osiguranje, utrošila 500.020 eura.
Najveći dio tog novca, 1.843.437 eura, odlazi na financiranje djelatnosti povezanih neprofitnih ustanova kao što su Bogoslovno sjemenište, Katolička osnovna škola, Škola za crkvenu glazbu, Caritas, Caritasov dom za žene i djecu žrtve obiteljskog nasilja, Ured za obitelj i druge karitativne ustanove.
Samo još Dubrovačka biskupija objavljuje financijska izvješća
Biskup Roko Glasnović, koji je u Dubrovačkoj biskupiji naslijedio sada riječkog nadbiskupa Matu Uzinića, nastavio je njegovu praksu objavljivanja godišnjih financijskih izvješća biskupije i za sada su nadbiskup Uzinić i biskup Glasnović jedini hrvatski biskupi koji ta izvješća javno objavljuju, iako to nije zakonska obveza.
Dubrovačka biskupija objavila je 29. prosinca 2023. dvogodišnje financijsko izvješće za razdoblje 2021. i 2022. godine, a pri tom je biskup Glasnović istaknuo važnost stabilnosti i transparentnosti u upravljanju materijalnim dobrima biskupije.
“Želimo kao i do sada izvijestiti javnost o upravljanju materijalnim dobrima”, prenio je tada portal Dubrovačke biskupije riječi biskupa Glasnovića, a ističe Novi list.
Komentari