Gašenje mostarskog Aluminija u čijoj je vlasničkoj strukturi i hrvatska država, ugrozit će poslovanje luke Ploče i Hrvatskih željeznica, rekao je predsjednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH Dragan Čović u intervjuu objavljenom u nedjelju.
Čović je u intervju za Federalnu novinsku agenciju (FENA) rekao da je ovaj tjedan u Zagrebu o gašenju Aluminija razgovarao s više dužnosnika te izrazio očekivanje da će se uskoro ponovno pokrenuti proizvodnja u posrnulom gigantu iz Mostara.
„Aluminij je jedan od najvećih proizvođača u BiH te ujedno i jedan od najvećih uvoznika i izvoznika, a njegovim zaustavljanjem proizvodnje značajno je ugroženo poslovanje Luke Ploče, Željeznica Federacije BIH i dijela Hrvatskih željeznica koje povezuju luku Ploče i BiH“, rekao je.
U Zagrebu je razgovarao o problemu Aluminija, a iz njegove stranke su ranije izvijestili da se susreo s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem.
Vlasnička struktura Aluminija takva je da po 44 posto čine mali dioničari i vlada Federacije BiH, a vlada Hrvatske drži 12 posto dionica.
„Zbog toga je jasno da Aluminij nije samo problem lokalnog karaktera, pa se čak ne tiče ni samo BiH“, dodao je.
Smatra da je sada najvažnije sačuvati radnike i što je moguće prije pokrenuti proizvodnju.
„U ovom trenutku najvažnije je naći odgovore kako i kojom dinamikom pokrenuti proizvodnju na tržišnim osnovama i zaštiti prava uposlenika. Uvjerio sam se da sva ova pitanja vezana za sudbinu Aluminija, osobito nakon ovih susreta, imaju svu potrebnu pažnju, razumijevanje i potporu“, rekao je Čović.
U intervju nije objašnjeno s kime je sve Čović razgovarao u Zagrebu o problemu Aluminija.
Opetovao je očekivanja da će se sve kriminalne aktivnosti istražiti i biti procesuirane.
“Tu nitko ne smije biti zaštićen. Oni koji su malverzacijama izvlačili novac iz Aluminija imaju ime i prezime i nadležne institucije tu priču trebaju dovesti do kraja”, istaknuo je Čović.
Tužiteljstvo u Mostaru vodi istragu u šest predmeta o zloporabama u Aluminiju.
Mostarski Aluminij je sredinom srpnja isključen s naponske mreže zbog dugovanja od oko 200 milijuna eura.
Hrvatska vlada kao manjinski dioničar smatra da se tržišno i ekonomski opravdanu i konkurentnu proizvodnju u Aluminiju može ostvariti uz bitnu promjenu dosadašnjeg poslovnog modela u skladu s najboljim europskim poslovnim praksama, a za provedbu tih mjera potrebna je podrška vlade Federacije BiH.
Američki veleposlanik u Bosni i Hercegovini Eric Nelson ocijenio je da je propast “Aluminija” rezultat pogubnih političkih utjecaja i stranačkog kadroviranja koji nemaju veze s ekonomskom logikom te da zbog toga trpe i brojni drugi potencijali u Bosni i Hercegovini i kojima upravo zbog politike vladajućih stranaka prijeti slom kao i mostarskoj tvrtki.
Komentari