COP26: Objavljen nacrt klimatskog sporazuma, evo što se traži od država

Autor:

epa09572554 Delegates and participants gather around Little Amal (C), in the Hydro during the COP26 UN Climate Summit in Glasgow, Britain, 09 November 2021. Little Amal is the giant puppet of a 3.5 metre-tall living artwork of a young Syrian refugee child on 'The Walk', travelling 8,000km in 2021 in support of refugees across Turkey, Greece, Italy, France, Switzerland, Germany, Belgium and the UK to focus attention on the urgent needs of young refugees. The 2021 United Nations Climate Change Conference (COP26) runs from 31 October to 12 November 2021 in Glasgow.  EPA/ROBERT PERRY

EPA/ROBERT PERRY

Ujedinjeno Kraljevstvo, domaćin UN-ova samita COP26 o klimatskim promjenama u Glasgovu, objavilo je u srijedu nacrt političke odluke o kojoj će se na samitu pregovarati sljedećih nekoliko dana, pozvavši zemlje da ojačaju svoje nacionalne klimatske planove do kraja 2022.

U prvom nacrtu “odluke o COP-u” od država se traži da “preispitaju i ojačaju ciljeve za 2030. u svojim nacionalno određenim doprinosima, prema potrebi za usklađivanje s temperaturnim ciljem Pariškog sporazuma do kraja 2022”.

U nacrtu se uz to države podsjeća da prema Pariškom sporazumu mogu dati nova, ambicioznija klimatska obećanja u bilo kojem trenutku i prvi put pozivaju zemlje da postupno ukinu subvencije za ugljen i fosilna goriva.

Pomno se prati što bi moglo obvezati zemlje da učine kako bi premostile jaz između njihovih trenutnih klimatskih ciljeva i ambicioznijeg djelovanja za koje znanstvenici kažu da je potrebno kako bi se spriječile katastrofalne razine zagrijavanja.

Diplomati iz gotovo 200 zemalja predstavljenih na COP26 će pregovarati o konačnom tekstu koji bi svi bili spremni potpisati kada samit završi ovog vikenda.

Siromašnije, klimatski osjetljive zemlje pozvale su da se ograniči zagrijavanje na 1,5 stupnja Celzijeva – povećanje temperature, kako znanstvenici kažu, blizu je katastrofe.

Pritisak na redovitije revizije klimatskih planova smatra se nužnim jer bi trenutna obećanja zemalja za 2030. izazvala zagrijavanje od 2,4 stupnja Celzijeva.

U nacrtu, koji je UN objavio nešto prije 6 sati po srednjoeuropskom vremenu, države se također pozivaju da “ubrzaju postupno ukidanje ugljena i subvencija za fosilna goriva”, što je zahtjev zagovornika klimatskih promjena, a razvijene zemlje “pozivaju se” na hitno povećanje financijske potpore zemljama u razvoju da odgovore na njihove potrebe za prilagodbom na utjecaje klimatskih promjena.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.