Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sve glasnije poziva demokratski svijet da “spasi Ukrajinu” i pošalje vojnu pomoć, dok Rusija priprema ciljani napad na istoku zbog kojeg raste prijetnja od novog pokolja civila.
Posljednji poziv Zelenskog, zbog kojeg zapadni vođe razmišljaju koliko su spremni testirati Putinove granice, dolazi s upozorenjima da su na jugu zemlje u Mariupolju ubijeni deseci tisuća ljudi. Grad već tjednima trpi teško bombardiranje, piše CNN.
“Ukrajina treba podršku za svoju vojsku, uključujući avione i tenkove”, rekao je Zelenski u virtualnom obraćanju južnokorejskom parlamentu u srijedu.
“Južna Koreja ima nekoliko obrambenih sustava koji su korisni u obrani protiv ruskih tenkova, brodova i projektila”, dodao je. “Ako Ukrajina dobije to oružje, to bi moglo spasiti ne samo živote običnih ljudi, već i cijelu zemlju”.
Junački otpor ukrajinskih trupa, uz pomoć Zapadnih protutenkovskih i protuzračnih projektila, već je donio slavnu pobjedu – spašen je Kijev i vlada Zelenskog. Ali sada je Rusija imenovala novog generala koji će voditi dosad kaotični ratni napor. Rusija okuplja svoje snage na istoku Ukrajine za strašan koncentrirani napad koji bi mogao razvući ukrajinske snage kao nikad dosad, prenosi N1.
Promjena strategije natjerala zapadne vođe da razmisle
Ovakva promjena strategije natjerala je zapadne vođe da razmisle koliko su još spremni slati ofenzivnog oružja Kijevu prije onog što će vjerojatno biti jeziva bitka koja bi mogla odrediti koliki će teritorij Ukrajine preživjeti kao suverena zemlja.
Pritisak na Zapad da učini više pojačan je činjenicom da novi ruski pristup predviđa još više pokolja civila koji su već na meti u okrutnom ratnom planu.
Dok Washington procjenjuje kako odgovoriti na posljednje ruske poteze, u glavnom američkom gradu olakšanje je bilo osjetno kada je francuski predsjednik Emmanuel Macron osvojio najviše glasova u prvom krugu predsjedničkih izbora. Ali ostanak ključnog člana Zapadne koalicije bit će osiguran samo ako on uspije pobijediti drugu kandidatkinju, ekstremnu desničarku Marine Le Pen – dugogodišnju Putinovu simpatizerku – u tijesnoj kampanji koja će dobiti svoj epilog u drugom krugu izbora za dva tjedna.
Nova pitanja za Zapad, o tome kako najbolje ojačati ukrajinski otpor, dolaze nakon okolišanja u Washingtonu zbog straha od antagoniziranja Putina slanjem sovjetskih aviona iz članica NATO-a, kao što je Poljska, u Ukrajinu. Nedavno je SAD slao signale da će pomoći svojim partnerima poslati sovjetske tenkove u Ukrajinu, a Britanija je obećala veliki paket oružja, nakon dramatičnog posjeta britanskog premijera Borisa Johnsona Kijevu prošle subote.
Odlučivanje o tome kakvo točno oružje poslati ovise o tome kakve ishode Zapad predviđa za Ukrajinu, pogotovo zbog sve oštrijih poziva Zelenskog za više oružja, nakon što su pronađeni dokazi stravičnih zločina počinjenih nad ukrajinskim civilima kada su se ruske snage povukle s područja Kijeva.
Savjetnik za nacionalnu sigurnost predsjednika Bidena, Jake Sullivan, signalizirao je tijekom gostovanja na CNN-u u nedjelju da bi Washington mogao slijediti Kijev. Ali također je natuknuo da su šira pomoć SAD-a i dosad neviđene sankcije na rusku ekonomiju dizajnirane da pruže bolju poziciju Ukrajini tijekom mirovnih pregovora – bez obzira na dosadašnji neuspjeh tih razgovora, budući da nema znakova da je Putin spreman na deeskalaciju.
“Ovo nije situacija gdje itko čeka sa strane”, rekao je Sullivan. “Poduzimamo agresivne korake da bismo pomogli Ukrajincima na bojištu i pružili im najbolju moguću poziciju tijekom pregovora”.
Ali republikanska zastupnica u Kongresu, Liz Cheney, predstavlja poziciju u Washingtonu koja se zalaže za to da SAD mora učiniti mnogo više, iako ona ne zagovara slanje američkih trupa u Ukrajinu. Zapadni vođe zabrinuti su zbog mogućeg direktnog sukoba s Rusijom zbog straha od nuklearne eskalacije.
“Ne bismo trebali pričati, kao što je Sullivan upravo učinio, o poboljšanju pozicije Zelenskog za pregovaračkim stolom”, rekla je Cheney za CNN. “Ovdje je riječ o zadavanju poraza ruskim snagama u Ukrajini. Govorimo o nečem mnogo većem od samo Ukrajine”, kaže Cheney, pozivajući na slanje tenkova, naoružanja i oklopne opreme u zemlju. “Moramo učiniti mnogo više, mnogo brže”.
Rusija priprema eskalaciju u istočnoj Ukrajini
CNN je preko vikenda izvijestio da je Putin, prvi put od početka rata, postavio jednog zapovjednika da upravlja invazijom, koja je dosad bila obilježena lošom strategijom, problemima s opskrbom, manjkom discipline i niskom motivacijom vojske. Postavljanje generala Aleksandra Dvornikova na tu poziciju prouzročilo je paniku u Washingtonu.
Glasnogovornica Bijele kuće, Jen Psaki, upozorila je da je Dvornikov “odgovoran za užase koje smo vidjeli u Siriji” i obećala da će SAD nastaviti s naporima da osigura da Ukrajina ima oružje koje joj je potrebno.
Washington je dosad balansirao između slanja Ukrajini opreme koja bi im pomogla u odbijanju ruske invazije i napravila veliku štetu ruskim trupama i opreza u poduzimanju koraka koji bi mogli konflikt pretvoriti u direktan sukob SAD-a i Rusije, koji bi mogao prerasti u opasnu eskalaciju.
Ali postoje jasni znakovi da Zapad preispituje te granice, dok rat prelazi u novu fazu. To se događa dok je svijet užasnut slikama zločina počinjenih nad civilima u kijevskom predgrađu Buči i napada na željezničku postaju u istočnom gradu Kramatorsku kojom su civili bježali od borbi na istoku Ukrajine.
Cheney je na CNN-u izjavila da je napad “očito genocid”. SAD i zapadni dužnosnici nisu još iskoristili tu riječ, pozivajući se na potrebu za pravnim procesom. Riječ “genocid” koristi se u vrlo specifičnim slučajevima, ali dužnosnici često optužuju Putina i njegove trupe za ratne zločine.
I Psaki i Sullivan spomenuli su dvosatni telefonski razgovor između visokih dužnosnika američke vojske s njihovim ukrajinskim kolegama prošlog tjedna. Tijekom tog poziva, Ukrajinci su prošli popis naoružanja i opreme koja im je potrebna. Psaki je rekla da administracija radi na tome da Ukrajina dobije sve što su zatražili, ako ne od SAD-a, onda od saveznika.
Boris Johnson je, primjerice, objavio popis opreme koju je Britanija spremna poslati, a koji uključuje 120 oklopnih vozila i nove protubrodske projektile.
Nije jasno koje bi granice Washington mogao povući po pitanju kriterija za oružje koje bi moglo biti dostupno Ukrajincima.
Komentari