Članica inicijative ‘Spasi me’: “Naravno da je žrtvama seksualnog nasilja teško kad same pokreću progon”

Autor:

02.06.2019., Zagreb - Konferencija za medije  inicijative Spasi me, organizatorice Jelene Veljace, te predstavljanje fonda za pomoc zlostavljanim zenama. Anica Tomic, Una Zecevic Separovic
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Marko Lukunic/PIXSELL

Odvjetnica i članica inicijative ‘Spasi me’ Una Zečević Šeparović u nedjelju je za N1 televiziju komentirala situaciju oko pravosudnog sustava u Hrvatskoj kada je u pitanju osjetljiva tema seksualnog zlostavljanja.

Sabor je prije nekoliko dana izglasao i odbio promjene Kaznenog zakona da se seksualno zlostavljanje ubuduće progoni po službenoj dužnosti, a od prosvjeda inicijative ‘Spasi me’ prošle su gotovo dvije godine.

“U ime inicijative bila sam u radnoj skupini koja je s radom završila prošli tjedan i upravo na izmjeni kaznenog djela seksualnog uznemiravanja kod kojega je propisano da se goni po prijedlogu, osim kad je počinjeno prema bliskoj osobi ili posebno ranjivoj”, rekla je odvjetnica te dodala da je prijedlog izmjene te stavke zakona usvojen.

Smatra da je upravo ova promjena veliki korak naprijed, ali je naglasila da bi kao žena i članica inicijative ‘Spasi me’ voljela da se izmjena donese što prije. “Kao pravnica moram priznati da postoje pravila, određeno je Poslovnikom Sabora kada se zakoni mijenjaju po hitnoj proceduri”, kazala je

Kao veliki problem odvjetnica je istaknula opasnost da zbog izglasavanja promjene neki od slučajeva seksualnog uznemiravanja u međuvremenu ne bi bili pravosudno progonjeni po službenoj dužnosti te je istaknula brojne prijave iz Akademije dramske umjetnosti.

“U slučaju da tužiteljstvo odbaci taj prijedlog, da ustanovi da je protekao rok od tri mjeseca, žrtve mogu pokrenuti kazneni progon privatnom tužbom”, rekla je i dodala da upravo takav postupak na žrtve djeluje obeshrabrujuće.

“Naravno da je žrtvama to teško… Naravno da je to obeshrabrujuće”, kazala je.

Pokretanjem inicijative ‘Spasi me’ smatra da se napravio veliki korak naprijed o problemu seksualnog uznemiravanja. Unazad dvije godine o ovoj se temi gotovo svakodnevno govori. “To je ujedno dobro zato što to destigmatizira žrtve, potiče ih da o tome progovaraju, da skinu sa sebe taj teret”, kazala je.

Kao veliki problem pravnica Una Zečević Šeparović istaknula je da institucije i dalje u kaznenim postupcima daju puno više prava okrivljenicima, nego žrtvama nasilja.

“Žrtve dobivaju informacije o tome koja su njihova prava. U Republici Hrvatskoj na snazi su propisi koji žrtvama daju jako puno prava”, rekla je i dodala da je upravo ukazivanje na njihova prava žrtvama iznimno važno kako bi izašli iz kruga nasilja.

Odvjetnica i članica inicijative ‘Spasi me’ smatra da bi osnivanje posebnih obiteljskih sudskih odjela jako puno doprinijelo i pomoglo, a najviše kako bi se pomoglo djeci koja su izložena višegodišnjim borbama između roditelja.

Za obiteljske odjele na sudovima kazala je da je jako dobro i zato što bi suci biti educiraniji, a na raspolaganju bi imali suradnike koje sada nemaju, poput primjerice psihologa koji su bolje upućeni u problematiku.

“Moramo biti svjesni da će oni jednog dana izrasti u ljude koji će biti građani Republike Hrvatske, a s tolikim ranama u sebi, to neće biti dobro”, zaključila je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.