Zaba
24. 08. 2024. 23:26
Autor: Željko Marušić
Citroën GS krasili su atraktivna, aerodinamična silueta, hidro-pneumatski ovjes Žabe Citroën DS i serijski udvojen, osuvremenjen (2xOHC) motor Spačeka Citroën 2CV, ali prve su serije imale problema s trošenjem bregastih vratila…
1970. bila je godina tvrtke Citroën, ključni datum – 24. kolovoza 1970., kad je predstavljen Citroën GS. Kad su sredinom studenoga 1970. proglašeni rezultati izbora za Europski auto 1971. godine desilo se ono što nikad prije ni kasnije u povijesti tog izbora, utemeljenog sredinom 1963. (prvo je proglašenje bilo za 1964. godinu) – na postolju su bila dva modela iste marke:
Prvi je bio, dakle Europski automobil 1971. godine, Citroën GS, s 233 boda, drugi Volkswagen K70, koji je projektiran i praktički završen kao NSU K70 sa 121, a treći futuristički Citroën SM, luksuzni derivat Žabe s motorom Maserati 2.7 V6 sa 170 KS, koji je osvojio 105 bodova.
Odlikaš kojem je riječ dugoočekivani je među-model između ‘obitelji 2CV’, od Spačeka, Dyane 6, Ami 6 i 8 te kultnog modela Citroën DS (Žabe), koji je nastao nakon 14 godina traženja rješenja. Riječ je o modelu tadašnje srednje klase, dugačkom 412 cm, širokom 161 cm i visokom 135 cm, svojedobno senzacionalnog koeficijenta otpora zraka od 0,36.
Dizajn potpisao Robert Opron, ali uz dosta prigovora zbog sličnosti s nekim Pininfarininim konceptima. A imao je visinski podesiv hidropneumatski ovjes iz Žabe (zbog toga je mogao voziti na tri kotača) te je bio vrlo stabilan i udoban, istodobno.
Unutrašnjost je bila zanimljiva, iza volana s jednom prečkom bio je lepezasti okretomjer i ‘oko’ s lećom u funkciji brzinomjera. Pokretao 4-cilindarskim zračno hlađenim bokser motorom (udvojenim Spačekovim), ali s 2×1 bregastim vratilom (pokretanim s dva zupčasta remena), koji je iz 1015 ccm razvijao 56 KS pri 6500/min.
Bilo je to dovoljno za najveću brzinu od 147 km/h i ubrzanje do stotke za 18 s. Kasnije je dobio i verzije s 1128 ccm, 1222 ccm i konačno na 1299 ccm, a snaga je povećana najprije na 60 KS, a potom na 65 KS. Oduševio je voznim svojstvima, a ne baš pouzdanošću – prve su serije imale velikih problema s trošenjem bregastih vratila
Uz ručni 4-stupanjski mjenjač nudio se i poluautomatski 3-stupanjski. Dobio jer 1971. verziju karavan, a 1973. i zanimljivu inačicu Birotor s Wankel motorom od 106 KS, ali zbog slabog interesa kupaca (NSU Ro 80 je već iskompromitirao Wankel), nakon samo 827 prodanih primjeraka je obustavljen.
Redizajnom je 1979. nastao model GSA, a za jugoslavensko su se tržište u Kopru proizvodile verzije GSX (s udvojenim farovima) i potom GA, skromnije opremljenu verziju od GSA. Do 1986. prodano ih je gotovo 2.5 milijuna, no razmjerno ih je malo očuvano, ponajprije zato što je održavanje bilo skuplje i kompliciranije nego kod drugih automobila te klase.
Zanimljivo godinu potom predstavljen je Alfa Romeo Alfasud, za kojeg su iz Pariza stizale ‘otrovne strelice’ da je kopirani GS. Naime oba modela imaju sličnu silueta, poprečno simetrična pogonska koncepcija s 4-cilindarskim 2xOHC bokserskim motorom ispred osi prednjih kotača, prednji pogon, četiri disk kočnice, s prednjim diskovima uz diferencijal, radi smanjenja neogibljenih masa.
Bitna je razlika bila samo što je Citroën GS imao zračno, a Alfa Romeo Alfasud tekućinsko hlađenje motora, GS hidropneumatski u tri visine podesiv ovjes, kod Alfasuda sprijeda neovisan MacPherson, straga poluneovisan s vodilicama i spiralnim oprugama.
INTRIGANTNA TVRDNJA ‘Motiv za provokaciju Kekina mogla bi biti parkirališta koja je Tomašević oduzeo Jelavićevom…
DETALJI PRESUDE ‘Dokumenti MORH-a otkrivaju da država Zubaku nije platila ni centa za dijelove sustava…
NIŠTA OD DEBATE Otkazano prvo TV sučeljavanje predsjedničkih kandidata
UMIROVLJENICI ZAJEDNO ‘Šokirani smo posjetom ministrice ubojici. Govori da zna što nije motiv’
IPAK BIJELI BOŽIĆ? Idućih dana očekuje nas snijeg, pahulje bi mogle pasti i uz obalu
OTKRILI POSTAVE Rijeka protiv Slaven Belupa lovi jesensku titulu
Komentari