Cijene nafte porasle su u petak na međunarodnim tržištima prema 85 dolara, potaknute prognozom da će potražnja zamjetno nadmašiti ponudu zbog prijelaza industrije sa skupog plina i ugljena na naftne proizvode.
Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 82 centa u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 84,82 dolara. U gotovo istom je iznosu poskupio i na američkom tržištu gdje se njime trgovalo po 82,12 dolara.
Tržišta je i danas poduprla prognoza Međunarodne agencije za energetiku (IEA) da će nedostatna opskrba energentima povećati potražnju za naftom za 500 tisuća barela dnevno.
To bi značilo da će do siječnja iduće godine i sastanka Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezinih partnera, na kojem će se ponovo odlučivati o povećanju proizvodnje, potražnja biti veća od ponude za oko 700 tisuća barela dnevno.
Analitičari ujedno podsjećaju da su zalihe članica Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) na najnižoj razini od 2015. godine.
Potražnja raste paralelno oporavku gospodarstva od pandemijske krize, a dodatno je potpiruje prijelaz industrije sa skupog plina i ugljena na mazut i dizel.
“Činjenica da azijska tržišta podižu cijene iako su već dosegnule najvišu razinu u tjednu umjesto da vrebaju njihov pad snažan je signal da je potražnja za naftom i dalje jaka”, napisao je u bilješci analitičar savjetodavne tvrtke OANDA Jeffrey Halley.
U takvim su uvjetima ulagači danas ignorirali neočekivano snažan rast zaliha sirove nafte u SAD-u u prošlom tjednu, za čak 6,1 milijun barela, prema podacima ministarstva energetike, zbog pojačane prerade u rafinerijama.
Odvojeno je OPEC danas izvijestio da je barel referentne košarice nafte njegovih članica u četvrtak stajao 82,50 dolara, što znači da je poskupio 71 cent u odnosu na prethodni dan trgovanja.
Komentari