Cijene nafte porasle su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima prema 45 dolara, poduprte ohrabrujućim kineskim podacima i pojačanom potražnjom za energentima zahvaljujući ublaženim mjerama suzbijanja pandemije koronavirusa.
Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 41 cent u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 44,81 dolar. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 56 centi višoj cijeni, od 41,78 dolara.
Na početku tjedna trgovce je ohrabrio podatak o blažem padu proizvođačkih cijena u kineskoj industriji u srpnju zahvaljujući višim cijenama nafte na svjetskim tržištima i približavanju aktivnosti u industriji pretpandemijskim razinama.
Tržišta su podatak protumačila kao novu naznaku oporavka drugog gospodarstva svijeta od posljedica pandemije koronavirusa.
Raspoloženje je poboljšao i izvršni direktor Saudi Aramca Amin Nasser jučerašnjom izjavom da se potražnja za naftom u Aziji oporavlja paralelno postupnom ublažavanju mjera suzbijanja pandemije.
Paralelno vodeći proizvođači koordinirano ograničavaju proizvodnju kako bi poduprli cijene. Irak je prošlog petka najavio da će u kolovozu i rujnu smanjiti proizvodnju za dodatnih 400 tisuća barela dnevno kako bi kompenzirao višak u prethodnim mjesecima.
To bi značilo da će ispoštovati rezove koje su dogovorili Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezine saveznice, objašnjava Reuters.
“To bi poslalo snažan signal tržištu nafte na više razina. Ujedno bi zahtijevalo i od međunarodnih tvrtki koje posluju u Iraku da smanjuju proizvodnju”, podsjeća analitičar Commerzbanka Eugen Weinberg.
Značajniji rast cijena zakočila je danas neizvjesnost oko američkih fiskalnih poticaja za gospodarstvo u koronakrizi. Nakon propalih pregovora s Kongresom predsjednik Donald Trump potpisao je niz izvršnih uredbi kojima se produljuje isplata naknada za nezaposlene.
Predsjednica Zastupničkog doma Nancy Pelosi i ministar financija Steven Mnuchin izjavili su u nedjelju da su spremni ponovo otvoriti pregovore o poticajima.
“Što se više ta priča oteže, to gore po scenarij potražnje”, opominje Michael McCarthy iz CMC Markets and StockBrokinga.
Neizvjesnost raspiruje i kontinuirana napetost u odnosima Washingtona i Pekinga. Trump je potpisao izvršne uredbe prema kojima će za 45 dana na snagu stupiti zabrana korištenja kineskih aplikacija WeChat i TikTok a najavio je i sankcije za kineske i dužnosnike Hong Konga.
Tržišta će stoga pozorno pratiti američko-kineski sastanak o trgovini, koji će biti održan ovog vikenda, dodaje Reuters.
Odvojeno je OPEC danas izvijestio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u petak iznosila 44,87 dolara, što znači da je bila 30 centi niža nego prethodnog trgovinskog dana.
Komentari