Cijene proizvoda na tržnici divljaju. Cijena crvenog luka iznad deset kuna.
Prema istraživanju čak 81% potrošača izjavilo je da su reducirali proračun za prehranu, a 53% građana već sada preskače jedan obrok u danu, piše HRT.
Oni s malim primanjima najviše osjete svaku inflaciju jer s ionako ograničenim budžetom sad mogu kupiti još manje.
Mnogi kažu da nikad nismo izašli iz krize i da smo majstori u tome da se prilagođavamo svakoj krizi.
Cijene se od tržnice do tržnice i za više kuna razlikuju. Tako je primjerice cijena crvenog luka oko 10 pa sve do 12 kuna po kilogramu, krumpir je 8 kuna, blitvu smo plaćali od 15 pa do 20 kuna, a danas je nema ispod 25.
Bit će još i gore kažu iz Udruge za zaštitu potrošača kažu jer svi strahuju od zime i cijene energenata, ali i ističu da cijene mnogih proizvoda nemaju veze sa stvarnošću.
“Prvo je izgovor bio poskupljenje energenata, pa onda ukrajinski rat, ali ustanovilo se da zapravo među tim poskupljenjima, jako malo je onih koja doista imaju osnova. Neka poskupljenja počela su na prošlogodišnji urod i proizvodnju, dakle uljarice iz prošle godine proizvedene po cijenama energije iz prošle godine, nikakvog opravdanja za poskupljenje nema, isto vrijedi i za brašno”, istaknula je Ana Knežević, predsjednica Udruge za zaštitu potrošača te je nadodala da kako će uopće živjeti 300 tisuća umirovljenika s mirovinom manjom od 2000 kuna?
“Iako je vlada ograničila cijene devet važnih prehrambenih proizvoda, mliječni proizvodi i meso najviše su poskupili”, rekla je Knežević.
Komentari