Prosječne cijene benzina u Europi za studeni 2024. godine ukazuju na značajne razlike među pojedinim zemljama.
Hrvatska ima prosječnu cijenu od 1,54 eura po litri, što je iznad regionalnog prosjeka jugoistočne Europe. U usporedbi sa susjedima, Srbija bilježi cijenu od 1,19 eura, dok u Sjevernoj Makedoniji cijena iznosi 1,26 eura po litri. Najskuplje gorivo u Europi nalazi se u Danskoj i Nizozemskoj, gdje cijena litre Eurosupera 95 iznosi 1,93 eura. Na visokom su i Švicarska s 1,86 eura te Norveška s 1,80 eura po litri, prenosi HRT.
S druge strane, najjeftinije gorivo u Europi ima Rusija, gdje je cijena svega 0,57 eura po litri. Na svjetskim tržištima cijene nafte u prošlom su tjednu porasle za oko 6 posto, dosegnuvši najviše razine u posljednja dva tjedna.
Cijena barela na londonskom tržištu porasla je za 5,8 posto, na 75,17 dolara, dok je na američkom tržištu skočila za 6,3 posto, na 71,24 dolara. Ovi porasti povezani su s rastućim geopolitičkim napetostima, osobito eskalacijom sukoba između Rusije i Ukrajine.
Energetsko tržište dodatno opterećeno geopolitičkim faktorima
Napetosti su se pojačale nakon što je Ukrajina iskoristila zapadnu proizvodnju projektila za napade na ruski teritorij, na što je Rusija odgovorila raketnim napadima na Ukrajinu. Takvi sukobi podižu strah od dugoročnih oštećenja na infrastrukturi za proizvodnju nafte i plina, što dodatno povećava cijene energenata.
John Evans iz PVM-a naglašava kako trgovci strahuju da bi ovakvi napadi mogli izazvati “nehotične” posljedice na globalno energetsko tržište, podsjećajući pritom na ljetne ukrajinske napade na rafinerije i vojne ciljeve u Rusiji.
ANALIZA HNB-A Imamo jeftinije stanovanje, a skuplju hranu od ostatka EU-a
Ekonomija i vremenski uvjeti utječu na cijene
Pritisak na cijene dodatno dolazi od povećane potražnje zbog hladnijeg vremena i porasta rafinerijskih marži. Istovremeno, trgovci se nadaju jačanju potražnje iz Kine, potaknutoj novim ekonomskim mjerama, kao i oporavku eurozone nakon smanjenja kamatnih stopa Europske središnje banke.
Unatoč svim tim čimbenicima, rast cijena nafte ipak je donekle ograničen jačanjem dolara prema drugim valutama, što naftu čini skupljom za zemlje koje koriste alternativne valute.
Dok cijene goriva u Europi ostaju visoke, energetska i geopolitička situacija nastavljaju oblikovati globalno tržište, što ima izravan utjecaj na svakodnevne troškove građana, prenosi HRT.
Komentari