NOVA SKANDALOZNA PREPISKA u kojoj saborska zastupnica SDSS-a komunicira s optuženom Anom Mandac, budi sumnju da se u aferi zbog koje je uhićen i bivši potpredsjednik Vlade Boris Milošević radilo o uhodanom sustavu političke trgovine ogromnih razmjera
Nacional je u posjedu transkripata poruka koje su razmjenjivale saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov Vidaković i tadašnja pomoćnica ministra gospodarstva Ana Mandac, a koje otkrivaju ozbiljnu kontroverzu, tragove sistemske korupcije i po svemu sudeći nedopuštenu političku trgovinu koja čini ozbiljnu okosnicu političke suradnje HDZ-a i SDSS-a, čiji glasovi osiguravaju saborsku većinu aktualnoj vladi premijera Andreja Plenkovića.
Izvor koji je Nacionalu dostavio taj dio poruka iz mobitela Ane Mandac navodi da je ta politička trgovina vrlo precizno ugrađena u središte koalicijskog sporazuma HDZ-a i SDSS-a, čiji je sadržaj do danas ostao nepoznat javnosti. Poruke u posjedu Nacionala otkrivaju do kojih je razmjera suradnja HDZ-a i SDSS-a bila uvjetovana novcem, kao i da su neki dijelovi tog političkog odnosa evidentno bili impregnirani trgovinom utjecajem i elementima korupcije koja se očitavala u sljedećem – SDSS će HDZ-u osigurati političku podršku i saborsku većinu, HDZ će transferirati milijune kuna za podršku poslovanju tvrtkama koje će se uredno prijaviti na natječaj, ali prvenstveno onima koje će se naći na posebnom popisu koji će dostaviti SDSS. A na njemu je samo za poticaje u 2019. godini bilo upisano više od 30 tvrtki.
Poruke u posjedu Nacionala sugeriraju da je SDSS evidentno svjesno ušao u takav oblik političke suradnje s HDZ-om. Štoviše, vrlo je vjerojatno i da ga je uvjetovao. Takva vrsta političke trgovine osvijetljena je manjim dijelom prilikom uhićenja bivšeg ministra gospodarstva Darka Horvata, u kontekstu afere u kojoj je ispitan pa i optužen Boris Milošević, dotadašnji potpredsjednik Vlade iz redova SDSS-a. Poruke u posjedu Nacionala sada pokazuju da se radilo o uhodanom sustavu političke trgovine ogromnih razmjera.
„Draga Ana, možemo li se vidjeti u sljedeću srijedu u terminu koji Vama odgovora? U svezi manj. natječaja…“
Tu je poruku 6. studenoga 2018. u 17.18 saborska zastupnica srpske nacionalne manjine Dragana Jeckov Vidaković poslala Ani Mandac, tadašnjoj pomoćnici ministra gospodarstva Darka Horvata.
Tri dana kasnije Ana Mandac joj odgovara:
„U Kini sam. Vraćam se u nedjelju. Srijeda bi trebala biti ok. Čujemo se u ponedjeljak i sve dogovorimo. Pozdrav!“
„Draga Ana, nadam se da ste se sretno vratili…. Možete li primiti Borisa (Boris Milošević, tadašnji potpredsjednik vlade, op.a.) i mene u utorak oko 14 h?“ Ta poruka poslana je 11. studenoga 2019.
Bio je to početak skandalozne prepiske putem aplikacije Viber, koja otkriva kako zapravo hrvatski građani plaćaju tzv. političku stabilnost koja održava na vlasti aktualnu vladu premijera Andreja Plenkovića.
Stabilnost Plenkovićeve koalicije, koju godinama čine i glasovi saborskih zastupnika nacionalnih manjina, čini i politička trgovina prilikom odabira tvrtki koje se javljaju na natječaje za državne potpore. Otkriva to kontroverzna prepiska u čijem je središtu Dragana Jeckov Vidaković, potpredsjednica SDSS-a, pravnica rođena 8. srpnja 1976. u Vinkovcima. Ona je tijekom 2016. na parlamentarnim izborima izabrana za zamjenicu kandidata Mile Horvata u XII. izbornoj jedinici, a 30. lipnja 2017. umjesto njega postala je saborska zastupnica. U njenom javno dostupnom životopisu stoji kako je posebno aktivna u oblasti zaštite i promocije ljudskih i manjinskih prava te zaštiti prava žena s posebnim akcentom na nedovoljnu zastupljenost žena u političkom i javnom životu.
Njena prepiska s Anom Mandac predstavlja novi veliki krak afere zbog koje su već optuženi bivši ministar gospodarstva Darko Horvat, ali i dotadašnji potpredsjednik Vlade Boris Milošević iz SDSS-a, inače stranački kolega Dragane Jeckov Vidaković.
Najveći dio optužbi u toj velikoj aferi koja je dramatično uzdrmala Plenkovićevu vladu, odnosi se upravo na namještanje potpora za područja naseljena nacionalnim manjinama. Prema optužbama, među ostalim, Horvat i Milošević su tražili potpore za tvrtke i obrte koji su im iz raznih razloga bili važni iako te tvrtke nisu zadovoljavale kriterije. Horvat je na kraju, premda je od nadležnih službi u Ministarstvu bio upozoravan da to ne čini, donio odluku o dodijeli 2,65 milijuna kuna tim tvrtkama i obrtima.
Poruke u posjedu Nacionala sada otkrivaju puno šire razmjere te afere i šokantne intervencije Dragane Jeckov Vidaković kod Ane Mandac s ciljem pokušaja pomoći većem broju tvrtki prilikom raspodjele sredstava koja je dijelilo Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta kroz Otvoreni javni poziv za Program „Razvoj malog i srednjeg poduzetništva i obrta na područjima naseljenim pripadnicima nacionalnih manjina“ za 2019. godinu. To ministarstvo raspisalo je 29. kolovoza 2019. otvoreni javni poziv namijenjen gospodarskim subjektima registriranim na područjima jedinica lokalne samouprave koje ulaze u prve četiri skupine prema vrijednosti indeksa razvijenosti i s udjelom pripadnika nacionalnih manjina višim od pet posto, prema Popisu stanovništva iz 2011. godine.
Taj otvoreni javni poziv trebao je pripomoći rastu i razvoju poduzetništva, tehnološkom unapređenju i jačanju konkurentnosti te uravnoteženom regionalnom razvoju.
‘Pokušajte ugurati u 4. skupinu Terac iz Vukovara’, napisala je Dragana Jeckov 22. studenoga 2019. Ani Mandac, nakon što joj je prethodno u dva navrata poslala popis 30-ak tvrtki za koje želi intervenirati
Ali prepiska iz mobitela Ane Mandac otkriva da se spomenuta procedura pretvorila u nešto drugo. Ukupan raspoloživ iznos bespovratnih sredstava za dodjelu u okviru tog Otvorenog javnog poziva bio je 7.500.000,00 kuna, koje su se trebale raspodijeliti gospodarskim subjektima registriranim na područjima jedinica lokalne samouprave prema indeksu razvijenosti, i to:
– 40 % sredstava (3.000.000,00 kuna) za područje vrijednosti indeksa razvijenosti razvrstane u prvu skupinu,
– 30 % sredstava (2.250.000,00 kuna) za područje vrijednosti indeksa razvijenosti razvrstane u drugu skupinu,
– 20 % sredstava (1.500.000,00 kuna) za područje vrijednosti indeksa razvijenosti razvrstane u treću skupinu,
– 10 % sredstava (750.000,00 kuna) za područje vrijednosti indeksa razvijenosti razvrstane u četvrtu skupinu.
Međutim, 12. studenoga u 12:10 Dragana Jeckov Vidaković poslala je Ani Mandac sljedeći popis:
„I. skupina 1. Građevinski obrt Zoran, Općina Kistanje 2. UO “Petko”, Biskupija-Uzdolje 3. UO “Buffet kod Pere”, Ervenik 4. “Omorika”, obrt za uređenje i održavanje krajolika, Trpinja 5. Servis Knežević, Struga Banska 14, Dvor 6. AKTROS, Vrginmost 7. Uslužni obrt Pauković, Donji Kukuruzari 8. BOSS j.d.o.o, vl. Dijana Pavković., Gračac 9. RADA, ugostiteljski obrt, vl. Rada Ćopić 10. SECTIO AUREA j.d.o.o., projekt za razvoj računarstva, vl. Darko Tankosić, Gračac 11. TRGOVAČKI OBRT MĐ, vl. Đorđe Marković, Općina Krnjak 12. AUTOMEHANIČARSKI OBRT NIKOLA ĐURIĆ, Općina Krnjak 13. SUČEVIĆ, obrt za stolarske usluge, vl. Nikola Sučević, Općina Krnjak 14. UO Henes, Vl. Željko Obradović, Doljani – Donji Lapac 15. Batinjani beton, j.d.o.o., Đulovac 16. Jaković promet, obrt za trgovinu i usluge, Veliki Bastaji, Đulovac
II. skupina 1. KLESARSKO–KAMENOREZAČKI OBRT “MERMER”, Borovo 2. Obrt za kozmetičke usluge “Gorica”, Borovo 3. NBB PROIZVODNO–TRGOVAČKI OBRT, BIJELO BRDO – Erdut 4. Krička gradnja jdoo, Grad Skradin 5. ŽIR, obrt za prodaju ogrjevnog drveta, Darda 6. KRUG, ugostiteljsko trgovački obrt, Darda 7. TRAMPA d.o.o. za trgovinu, ugostiteljstvo, turizam i usluge, Darda – Uglješ 8. AGRO–PARTNER – OBRT ZA TRGOVINU NA VELIKO, BIJELO BRDO – Erdut 9. AUTOMOBILI SIMIĆ – USLUŽNI OBRT, DALJ – Erdut 10. Halupa d.o.o, Draruvarski Brestovac, Končanica 11. Eklom, Sirač 12. Elektro KO–TA, Punitovci
III. skupina 1. Obrt za fotografske usluge “Foto Dada”, Grad Knin 2. IZZY, obrt za ugostiteljstvo, Grad Knin IV. skupina 1. “Terac” obrt za klesarstvo, građevinarstvo i trgovinu, Vukovar 2. SJAJ, trgovački obrt, Vukovar 3. J O C O, obrt za usluge, Vukovar 4. ŽIVIĆ–ELEKTRO j.d.o.o., VUKOVAR 5. BB PINK, Vukovar 6. Prijevozničko-trgovački obrt ‘’Narančić’’, Vukovar 7. VU PRINT D.O.O. ZA TRGoVINU I USLUGE , VUKOVAR 8. RAČUNOVOĐA, Vukovar 9. “LION”, obrt za ugostiteljstvo, Vukovar 10. FOTO IMAGO jdoo, Pakrac 11. Bonforte, vlasnik Saša Čavrić, Slatina 12. NN Monting, vlasnica Milka Prica, Milanovac – Virovitica 13. Veterinarska stanica Vrlika, Milana Begovića 7, Vrlika.“
Ovaj popis svjedoči da je Dragana Jeckov Vidaković intervenirala kako bi se pomoglo jednom broju tvrtki koje su aplicirale na natječaj, nakon što su one adekvatno ispunile natječajnu proceduru.
Devet dana nakon što je poslala tu poruku, ona je Ani Mandac poslala i dodatni upit: „Draga Ana, imate li info kad da očekujemo odluku?“
Ana Mandac na to joj odgovara:
„Dobro jutro. Administrativno smo ih obradili, imamo dosta nadopuna i moramo ih onda bodovati. Trebali bismo biti gotovi do 6. 12.“
Da se evidentno radi o pokušaju neprimjerene i zakonski upitne intervencije, otkriva još jedna poruka koju je Dragana Jeckov Vidaković poslala Ani Mandac: „Ako smatrate da treba da se vidimo prije toga, na raspolaganju sam Vam.“
Ana Mandac joj na to odgovara: „Ok. Javim Vam se svakako…“
Tijekom sljedećih par tjedana očito se odlučivalo o konačnom popisu dobitnika na tom natječaju, ali nije sve išlo glatko. Pa je 10. prosinca u 15:31 Dragana Jeckov Vidaković poslala Ani Mandac novi popis s imenima tvrtki, vrlo vjerojatno radi dodatne intervencije:
„1. UO “Petko” Biskupija – Uzdolje 2. “Omorika”, obrt za uređenje i održavanje krajolika, Trpinja 3. AKTROS, Vrginmost 4. UO Henes, Vl. Željko Obradović, Doljani – Donji Lapac 5. Batinjani beton, j.d.o.o., Đulovac
II. 1.KLESARSKO–KAMENOREZAČKI OBRT “MERMER”, Borovo 2.NBB PROIZVODNO–TRGOVAČKI OBRT, BIJELO BRDO – Erdut 3. Krička gradnja jdoo, Grad Skradin 4 ŽIR, obrt za prodaju ogrijevnog frveta Darda 5. Halupa d.o.o, Daruvarski Brestovac, Končanica
III. 1. Obrt za fotografske usluge “Foto Dada”, Grad Knin 2. IZZY, obrt za ugostiteljstvo, Grad Knin IV. 1. “Terac” obrt za klesarstvo, građevinrstvo i trgovinu, Vukovar 2. SJAJ, trgovački obrt, Vukovar 3. J O C O, obrt za usluge, Vukovar 4. ŽIVIĆ–ELEKTRO j.d.o.o., VUKOVAR 5. BB PINK, Vukovar 6. FOTO IMAGO jdoo, Pakrac.“
‘Možete li mi poslati barem neku listu s bodovima… jer trebam ljudima objasniti… Bojim se da od ovog svi imamo više štete… Ljudi su razočarani’, napisala je Dragana Jeckov nakon što neke tvrtke nisu prošle
Dan kasnije Dragana Jeckov Vidaković šalje i zaključnu molbu Ani Mandac:
„Pokušajte ugurati u 4. skupinu Terac iz Vukovara.“
Par dana kasnije, 16. prosinca 2019., njih dvije nastavljaju komunikaciju. Ana Mandac zamolila je Draganu Jeckov Vidaković da joj pošalje svoj e-mail, a ona je to učinila i odmah potom upitala:
„Možete li mi poslati barem neku listu s bodovima… jer trebam ljudima objasniti…“
Ana Mandac joj u nekoliko kratkih poruka potom piše: „Razumijem. I mi imamo problem s objašnjenjima. Cijelo jutro sam na sastancima. Sad ću reći mojima da pošalju.“
Njihova daljnja komunikacija potom otkriva obostrane frustracije i teče ovako:
Jeckov: „Bojim se da od ovog svi imamo više štete.“
Mandac: „Mi sigurno da!!!“
Jeckov: „Strašno…“
Mandac: „Jaaaako!!!“
Jeckov: „I mi… samo štete…“
Mandac: „To sam ministru u petak navečer rekla.“
Jeckov: „Ljudi su razočarani.“
Izvor blizak Vladi Nacionalu je otkrio da je Dragana Jeckov Vidaković intervenirala kod Ane Mandac kako bi ona iskoristila svoj utjecaj i pomogla kod natječajnog povjerenstva da se nekim tvrtkama dodaju bodovi na temelju kvalitete predočenog poslovnog plana. To je, kako tvrdi, zona diskrecijskih odluka članova natječajnog povjerenstva, a Ana Mandac je unutar Ministarstva bila prilično utjecajna. Isti izvor navodi da je ona i sama sudjelovala u odlučivanju u dijelu takvih i sličnih natječaja.
‘Draga Ana, nadam se da ste se sretno vratili…. Možete li primiti Borisa (Boris Milošević, tadašnji potpredsjednik Vlade, op.a.) i mene u utorak oko 14 h?’ napisala je Dragana Jeckov Ani Mandac 11. 11. 2019.
Izvor blizak Vladi istaknuo je za Nacional:
„Problem je u samoj biti ovakvih natječaja. Oni su dizajnirani prvenstveno na temelju koalicijskog sporazuma, a oni nisu javni. U samom koalicijskom sporazumu navode se konkretni iznosi koji će se dodijeliti tvrtkama povezanim s područjima na kojima su nastanjene manjine, ali su ti natječaji i uz sve navedeno diskutabilno posloženi te otvaraju prostor za dodatne intervencije unutar natječajne procedure. Kriteriji po kojima se dodjeljuje novac naprosto nisu kvalitetno izbalansirani.
Otvara se pitanje za koliko je tvrtki Dragana Jeckov Vidaković intervenirala te kolike je iznose za njih tražila. Pa bi se to trebalo usporediti s ukupno dodijeljenim iznosom u natječaju. Evidentno je i da su neke tvrtke prošle, ali neke s popisa i nisu. I tu sada nastaje razlog frustracijama jer se nije moglo svima pomoći. A radilo se zapravo o političkoj trgovini kako bi se izišlo ususret zahtjevima ‘manjinaca’ koji održavaju saborsku većinu. To je samo dio novca kojim se kupuje tzv. stabilnost u Saboru.“
Ana Mandac, bivša pomoćnica ministra Darka Horvata u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta, uhićena je u svibnju 2020. zbog sumnje na korupcijske radnje.
Anu Mandac USKOK je sumnjičio da je, na zamolbu Josipe Rimac, sređivala obrtnicima potpore Ministarstva gospodarstva u vrijeme dok ga je vodio Darko Horvat.
Kako stoji u rješenju o provođenju istrage, Ana Mandac je omogućila isplate potpora firmi i obrtima u vlasništvu prijatelja i rođaka Josipe Rimac. Radilo se, tvrde istražitelji, o dvjema potporama od po 200 tisuća kuna te jednoj isplati bespovratnih sredstava od 185 tisuća kuna. Istoga dana kad su uhićene, 29. svibnja 2020., Vlada je održala telefonsku sjednicu na kojoj je razriješila i Mandac i Josipu Rimac.
Ana Mandac potom se nagodila s Državnim odvjetništvom i dobila uvjetnu kaznu zatvora. Sada se otkriva da je opseg njenih spornih aktivnosti bio puno širi no što se dosad naslućivalo.
Komentari