Umrla je kraljica Elizabeta II., najdugovječnija britanska vladarica i najstariji monarh na svijetu. Bila je vladarica Velike Britanije i 14 drugih zemalja Commonwealtha, kao i vrhovna poglavarica Crkve Engleske.
King Charles III greets crowds outside Buckingham Palace
Latest https://t.co/AKjEtPjX08 pic.twitter.com/pdsJkEMrTW
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) September 9, 2022
Kralj Charles dobio usputni poljubac
Novi britanski monarh rukovao se s građanima ispred Buckinghamske palače u petak, izašavši iz svog automobila pri dolasku u palaču nakon smrti njegove majke kraljice Elizabete u četvrtak.
Charles III. i njegova supruga Camilla, kraljica supruga, izašli su iz kraljevskog automobila dočekani uzvicima mnoštva, pokazala je televizijska snimka. Kralj se tada nastavio rukovati s desecima dobronamjernika i barem deset minuta gledao u cvijeće ostavljeno za njegovu majku. Neki među okupljenima zapjevali su “Bože, spasi kralja”, a jedan je rekao “Volim te, Charles!” Jedna ga je žena spontano poljubila u obraz.
📷 And here is the moment one lady in the crowd reached and and kissed King Charles on the cheek… 😘#KingCharles #QueenElizabeth https://t.co/pnuXuns08n pic.twitter.com/aihTQ9r2Fn
— Chris Ship (@chrisshipitv) September 9, 2022
Kraljevsko znamenje iznad Buckinghamske palače
Kraljevsko znamenje podignuto je iznad Buckinghamske palače prvi put tijekom kraljeve vladavine.
Sve službene zastave moraju biti spuštene na pola koplja nakon smrti kraljice do dana nakon njezina sprovoda prema smjernicama vlade.
Šest ključnih godina vladavine kraljice: Od krunidbe do ‘horor’ godine
Od trenutka kada je postala kraljica 1952. pa do globalne pandemije i odlaska sina i unuka iz obitelji, Lara Keay se za Sky News osvrnula na šest godina koje su definirale vladavinu Elizabete II.
Kraljica je ostala na prijestolju dulje od bilo kojeg drugog monarha u britanskoj povijesti. U tih sedam desetljeća Britanija je prošla kroz Hladni rat i napade 11. rujna, a zemlje Commonwealtha su izborile neovisnost. U krugu svoje obitelji vidjela je razvode troje svoje djece, smrt princeze Diane i vlastitog unuka koji je kraljevsku obitelj javno optužio za rasizam.
Ovdje se Sky News osvrće na šest ključnih trenutaka koji su definirali njenu vladavinu.
King Charles III has just arrived at Buckingham Palace – his first time here as King. pic.twitter.com/mWsLuk1XLT
— Emma Burrows (@EJ_Burrows) September 9, 2022
Macron nenajavljeno posjetio britansko veleposlanstvo u Parizu
Francuski predsjednik Emmanuel Macron nenajavljeno je posjetio britansko veleposlanstvo u Parizu kako bi se upisao u knjigu žalosti za kraljicu.
Britanska veleposlanica u Francuskoj Menna Rawlings zahvalila je Macronu na Twitteru.
Macron je ranije odao počast kraljici Elizabeti II. u petak, poručivši da “svi osjećamo prazninu” nakon njezine smrti, piše AFP. Unatoč francuskoj revolucionarnoj povijesti, koja uključuje i dekapitiranje kralja 1793., zemlja je dugo bila fascinirana britanskom kraljevskom obitelji, a posebne je simpatije imala prema monarhu s najdužim stažem.
Njezina smrt prikrila je, možda samo nakratko, nedavne političke napetosti između Londona i Pariza oko brexita, migranata koji pokušavaju preći iz Francuske i Veliku Britaniju i ribarstva.
“Uz nju su Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo dijelile ne samo srdačne odnose, već toplo, iskreno i lojalno partnerstvo. Za vas je ona bila vaša kraljica, a za nas kraljica”, rekao je Macron na engleskom jeziku u videozapisu objavljenom na Twitteru.
To you, she was your Queen.
To us, she was The Queen.
She will be with all of us forever. pic.twitter.com/PaL1DRmlHK— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) September 9, 2022
“Zahvalni smo na njezinoj dubokoj privrženosti Francuskoj: Elizabeta II je ovladala našim jezikom, voljela je našu kulturu i dirnula naša srca”, dodao je.
Macron je kasnije u britanskom veleposlanstvu, nedaleko od predsjedničke palače, ostavio rukom napisano saučešće u kojem Elizabetu naziva “kraljicom hrabrosti”.
Je remercie chaleureusement le Président @EmmanuelMacron pour sa visite aujourd'hui au sein de la Résidence britannique afin de rendre hommage à Sa Majesté la Reine au nom du peuple français.
Ses mots et sa déclaration nous ont beaucoup touchés et ils nous vont droit au cœur. pic.twitter.com/s94sDNGkSS
— Menna Rawlings (@MennaRawlings) September 9, 2022
Obraćanje novog kralja u 19 sati
Kralj Charles će se obratiti javnosti u 19 sati po našem vremenu.
Mnoštvo dočekalo kralja
Kralj Charles III. i supruga kraljica Camilla stigli su u Buckinghamsku palaču gdje ih je dočekalo mnoštvo građana.
Građani su srdačno dočekali kralja, neki su mu uručili buket cvijeća, a neki su ga poljubili u obraz. Charles se rukovao s mnogim građanima koji su se okupili, a u pozadini se moglo čuti “Bože čuvaj kralja”.
A huge cheer rings out as King Charles and Queen Camilla arrive at Buckingham Palace.
“God Save The King” the crowd shout. pic.twitter.com/nRNcCgsBby
— Royal Central (@RoyalCentral) September 9, 2022
Kralj stigao u palaču
Kralj Charles III. i kraljica supruga Camilla stigli su u Buckinghamsku palaču. BBC povratak kralja Charlesa u palaču opisuje kao “simboličan trenutak” u kojem se kralj vraća u “sjedište britanske monarhije”.
Komentari