ČETVRTA ARBITRAŽA Štern: ‘Ne znamo koliko je mogućih gubitaka naneseno djelovanjem MOL-a prema INA-i’

Autor:

26.10.2021., Zagreb - Upravna zgrada Ine d.d. takozvana Karingtonka na aveniji Veceslava Holjevca. Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Igor Kralj/PIXSELL

MOL se odlučio na novu arbitražu protiv Hrvatske u kojoj traži odštetu jer su, tvrde iz MOL-a, Vladine mjere prisilile INA-u da domaći plin prodaje HEP-u za mali dio poštene tržišne cijene. Ovo je četvrta arbitraža.

Iz Vlade poručuju da su mjere donijeli zbog sigurnosti opskrbe plinom građanima u vrijeme energetske krize. Tvrde i da će u ovom arbitražnom postupku pokazati da je sve bilo u skladu s propisima, javlja Dnevnik Nove TV.

Da hrvatski plin ostaje Hrvatskoj, Vlada je odlučila pretprošle godine pa je INA morala prodavati plin HEP-u po znatno nižoj cijeni. Za MOL je arbitraža krajnja mjera jer se nisu uspjeli dogovoriti s Hrvatskom.

“Traži se obeštećenje u smislu isplate novčanog iznosa koji je jednak izgubljenoj zaradi, prihodu na toj trgovini plinom”, objasnio je odvjetnik MOL-a Dalibor Valinčić.

Vladine mjere naziva protuzakonitim i prekomjernim unatoč neravnotežama na tržištu plina, a sve je završilo aferom “Plin za cent”.

“Ta prodaja plina za cent je na kraju bila samo jedan konačni pokazatelj koliko su te mjere koje su bile uvedene bile neadekvatne”, rekao je Valinčić.

Stručnjaci o odluci MOL-a

Stručnjak za energetiku Davor Štern potez Mađara naziva nenadanim.

“Ukoliko je odredbom Vlade određeno da se prodaje roba jeftinije nego što bi se mogla prodavati opravdano sa stajališta politike i socijalne sigurnosti, opet se treba razgovarati na koji način nadoknaditi štetu ako je ona nastala”, rekao je. Štern.

Pita se i što Hrvatska poduzima u suprotnom mjeru.

“Ne znamo koliko je mogućih gubitaka naneseno djelovanjem MOL-a prema INA-i, a tu se hrvatska strana kao suvlasnik nije nikad očitovala”, rekao je Štern.

MOL-OVA ARBITRAŽA Vlada: Sve je bilo u skladu sa zakonom; Hrvatsku će zastupati DORH

Četvrta arbitraža

Ovo je četvrta arbitraža s mađarskim suvlasnikom INA-e. Dvije je Hrvatska izgubila, jedna još traje, a i ova nova vrijedi milijune. U jednom sporu Hrvatske s MOL-om arbitar je bio akademik Jakša Barbić.

“Spor je dug, neizvjestan, skup i bez obzira kako završi, kao u boks meču, i jedna i druga strana dobije batine”, napomenuo je.

I ovaj spor rješavat će se u Washingtonu, a Hrvatsku će zastupati Državno odvjetništvo.

Vlada odgovorila

Očito, hrvatska vlada tu arbitražu prihvaća, uvjerena da je odluke tijekom velike energetske krize uzrokovane ruskim napadom na Ukrajinu donijela u skladu s hrvatskim i europskim zakonodavstvom, te uz zeleno svjetlo iz Bruxellesa.

“Kao što je i zakonska obveza, u ovom arbitražnom postupku Hrvatsku će zastupati DORH, koji će u suradnji sa svim drugim državnim tijelima poduzeti sve mjere radi zaštite interesa Republike Hrvatske”, navode iz hrvatske Vlade.

No, jedan od problema je što Mađari tuže Hrvatsku pozivajući se na ugovor o energetskoj povelji, koja štiti interese multinacionalki čak i kad su u pitanju legitimni nacionalni interesi.

“To je međunarodni ugovor koji omogućuje investitorima da za svaku štetu koja prizilazi čak i iz regulacije i zakona koju donosi legitimno parlamentarno tijelo neke države – mogu tužiti tu državu”, tvrdi saborska zastupnica Možemo Sandra Benčić.

Reakcija oporbe

Naravno, europski zeleni posebno su glasni, jer s takvim kamenom oko vrata bit će nemoguće ostvariti ekološke ciljeve već zacrtane europskim direktivama.

“Najnoviji postupak koji je pokrenuo MOL može donijeti velike rizike po građane naše zemlje, ono što je važno je da su ti rizici uzrokovani u vrlo traljavom pritupu vlade RH na čelu s Plenkovićem prilikom poduzimanja mjera za sigurnost opskrbe plinom. Iz tih mjera izrodile su se brojne afere, koje do danas nisu riješene”, ističe Mirela Ahmetović, saborska zastupnica SDP-a, javlja N1 televizija.

Ovdje se zasigurno ne radi o takvim trizicima koji bi državu bacili na koljena. Što ne znači da se pritisak ne prelijeva i na već postojeću, financijsku daleko težu arbitražu.

“MOL tu peca, želi stvoriti pritisak takvom vrstom tužbe, ono što nažalost moram reći jest da su sve vlade Andreja Plenkovića do sada su odbile sve naše zahtjeve da se izađe iz ugovora o energetskoj povelji. Zemlje članice EU-a već izlaze, EU će isto navodno izaći”, rekla je Benčić.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.