Zbog svakodnevnih obveza zanemarujemo ono što nas nadahnjuje i veseli, a s vremenom onda i zaboravimo što je to. Smatramo nevažnim i djetinjim baviti se nečime u čemu uživamo, a da to nije pragmatično.
Reći ćemo – odrasli smo ljudi, neodgovorno je trošiti vrijeme na nešto od čega nemamo koristi. E tu griješimo. Pronaći strast jedna je od važnijih zadaća, želimo li ispunjen i sretan život.
I poslovni uspjeh ovisi o tome koliko smo ostrašćeni, pokazuje 11-godišnja studija objavljena u časopisu Journal of Applied Psychology. Kaže, puno je veća vjerojatnost da ćemo ostvariti zavidnu karijeru, ako poslu koji radimo pristupamo sa strašću.
Druga studija, koju prenosi The Annals of Behavioral Medicine, tvrdi da bavljenje nečim u čemu uživamo pridonosi snižavanju razine stresa za 34 posto i tuge za 18 posto. Pozitivan učinak bavljenja hobijem osjeća se i neko vrijeme nakon same aktivnosti.
Kako pronaći strast?
Laura Vanderkam, stručnjakinja za produktivnost, zagovara pronalaženje vremena za sebe jer je to najbolji način da pridonesete kvaliteti života i ostvarite se. “Život je ljepši kada postoje u njemu stvari koje volimo raditi. Oni trenuci u kojima potpuno zaboravljamo na vrijeme jer smo okupirani stvarima u kojima uživamo. Što više vremena provedemo u toj zoni, to bolje”, objašnjava za The New York Times.
Pronađite vrijeme
Osigurajte vrijeme u kojem ćete se posvetiti sebi. Svi smo zauzeti poslom i obiteljskim obvezama i čini nam se da više ništa ne možemo ugurati u dnevni raspored. Ipak, Vanderkam tvrdi da nije tako.
“Kada kažete da nemate vremena, zapravo kažete da to nešto za što biste trebali pronaći vrijeme, nije prioritet. Iako definitivno postoje trenuci u kojima opravdano nemamo vremena, većina nas može naći malo vremena, samo treba znati kako”, objašnjava ona.
Kako biste otkrili gdje se u vašem rasporedu krije dodatno vrijeme, ona preporučuje da o njemu razmišljate u tjednima, a ne danima. Svaki tjedan sastoji se od 168 sati. Ako radite 40 sati i spavate osam sati svake noći, ostaje vam 72 sata. Možda možete za sebe izdvojiti nekoliko sati tjedno kako biste se zabavili i uživali. To će ostalih 165 sati učiniti mnogo podnošljivijim,” objašnjava.
Preporučuje tjedan dana pomno pratiti svoje aktivnosti. Podijelite vrijeme na polusatne periode i zapisujte što radite u njima. Sigurno će biti perioda u kojima ništa ne radite, skrolate po mrežama ili gledate TV. To je ono vrijeme koje možete konstruktivno posvetiti sebi.
Stvorite još jednu obvezu
“Pretvorite svoju strast u obvezu. Ako želite početi, primjerice, s obradom drva, upišite tečaj. Ako ste platili, veća je vjerojatnost da ćete se pojaviti na tečaju”, savjetuje Vanderkam. Stvarajući obvezu bit će vam lakše održati kontinuitet i stvoriti naviku, a i vidjet ćete napredak u tome što radite. Volja je kod mnogih vrlo krhka. Uglavnom odustajemo kada popusti početni zanos i kada treba ustrajati.
Radite na svojim vještinama
Hobiji obogaćuju naše živote i mogu se pretvoriti u isplative karijere, ali što ako nas ništa ne zanima? “Svi mi nosimo kutiju s alatom za rad u obliku specifičnih sposobnosti koje nas čine boljima u našem poslu. Držite se onog što vam ide, usavršite vještine”, dodaje. Specifične sposobnosti kojima se izdvajate, povećat će vaše zadovoljstvo više, nego početni entuzijazam.
Cal Newport, profesor iz Georgetowna i autor knjige “So Good They Can’t Ignore You”, kaže da je tvrdnja da ćete postići uspjeh u svojoj karijeri ako samo slijedite svoje srce, pogrešna pretpostavka. Prvo, taj savjet pretpostavlja da ljudi prije svega imaju strast koju trebaju slijediti, što nije uvijek točno. I nema pravih dokaza da osjećaj, sam po sebi, vodi do ispunjenja.
Uložite dodatni napor
Umjesto toga preporučuje njegovanje vještina unutar vašeg trenutačnog okvira. “Kako postajete bolji u stvarima koje su vrlo vrijedne, stječete više kapitala. To je kapital koji možete okrenuti i uložiti u svoju karijeru, postati ekspert, a posao kojim se bavite učiniti izvorom svoje strasti i zadovoljstva”, objašnjava Newport.
Baš kao i bavljenje hobijem, ovo zahtijeva inicijativu i trud. „Nije dovoljno samo učiti o nečemu. Također nije dovoljno samo puno raditi. Zapravo morate vježbati tu vještinu, što znači da se morate izaći iz zone udobnosti”, objašnjava Newport. Preporučuje da razmišljate o tim vještinama poput profesionalnog glazbenika, odnosno da se neprestano usavršavate.
Rad na sebi važniji je od svakog drugog posla jer su njegovi rezultati temelj za ispunjen i smislen život. Ako dosad niste pronašli svoju strast, neka to bude vaša nova zadaća.
Komentari