Svjetska zdravstvena organizacija poziva svjetske vlade da još jače suzbijaju tvrtke koje prodaju cigarete, nezdravu hranu i napitke, alkoholna pića te fosilna goriva.
Duhan, ultraprerađena hrana, fosilna goriva i alkohol uzrokuju četvrtinu svih smrtnih slučajeva u Europi, otkrila je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) u velikom izvješaju u kojem se razotkrivaju štete koje ti proizvodi uzrokuju i navodne taktike industrije kako bi izbjegle propise.
Ove četiri industrije, koje svake godine uzrokuju oko 2,7 milijuna smrtnih slučajeva u europskoj regiji Svjetske zdravstve organizacije, iskorištavaju su svoju značajnu moć kako bi se zaštitile od regulacije, upozorava WHO u izvještaju objavljenom u srijedu.
Dok se europski zdravstveni sustavi bore s rastućim pritiskom zbog starenja populacije i sve većim stopama kroničnih bolesti, od srčanih bolesti do raka, pretilosti i bolesti jetre, WHO traži da zemlje poduzmu strože mjere protiv industrija koje uzrokuju najveću štetu. Prošli mjesec je, primjerice, ovo tijelo UN-a pozvalo zemlje da zabrane hranu s visokim udjelom soli.
PROMILI ZA SRČANI UDAR Alkohol je opasan za žene, čak i kad u njemu ne pretjeruju
Belgijski ministar zdravstva Frank Vandenbroucke rekao je da je vrijeme da se preispita šteta uzrokovana nezdravim proizvodima kao rezultat osobnih izbora.
“Problem moramo preoblikovati kao sustavni problem, gdje se politika mora suprotstaviti ‘okruženjima hiperpotrošnje’, ograničiti marketing i zaustaviti uplitanje u kreiranje politike”, rekao je Vandenbroucke.
Hans Kluge, šef Svjetske zdravstvene organizacije za Europu, prozvao je velike korporacije zbog njihove uloge u blokiranju propisa koji bi zaštitili javnost od njihovih štetnih proizvoda.
“Taktike industrije uključuju iskorištavanje ranjivih skupina putem ciljanih marketinških strategija, obmanjivanje potrošača i iznošenje lažnih tvrdnji o prednostima njihovih proizvoda ili njihovim ekološkim svojstvima”, rekao je Kluge.
“Danas imamo nepobitne dokaze o štetnim komercijalnim praksama i proizvodima i kažemo da ljudi uvijek moraju imati prednost ispred profita”, rekao je.
Oblikovanje politike
U studiji se objašnjava kako četiri industrije koriste gotovo identične taktike za oblikovanje politike i narativa u korist vlastite dobiti. Prema izvještaju, uplitanje industrije jedna je od najvećih prepreka obveznom označavanju alkohola i hrane s detaljnim sastojcima i zdravstvenim upozorenjima.
Jedan ogledni primjer usredotočio se na ulogu dobrotvornih organizacija koje financira alkoholna industrija u programima obrazovanja mladih u Ujedinjenom Kraljevstvu. Prema studiji, programi koje financira industrija naglašavaju osobnu odgovornost, prebacuju teret krivnje za štetno opijanje na mlade i šire dezinformacije oko rizika od raka povezanog s alkoholom.
Industrija fosilnih goriva, u međuvremenu, osporava svoju ulogu u izazivanju klimatskih promjena šireći alternativne teorije o prirodnim varijacijama globalne temperature i događajima kao što su solarne baklje, navodi se u studiji.
Lobističke skupine Tobacco Europe i Brewers of Europe rekle su za Politico da njihovi članovi nisu nastojali zaobići zdravstvene propise i da su predani smanjenju štete povezane s njihovim proizvodima.
IGRA SA ŽIVOTOM Mladi se sve više drogiraju i piju, a u porastu je i osvisnost klađenja
Tobacco Europe je dodao da je grupa uvijek prakticirala “potpunu transparentnost” i objavila svoje stajalište o novim zakonima u skladu s kodeksom ponašanja za lobiste Europskog parlamenta.
Rebeca Fernández, direktorica za sigurnost hrane, znanost i inovacije u FoodDrinkEuropeu, lobiju industrijske koalicije, rekla je za Politico da je “neodgovorno i nečuveno pogrešno” povezivati i uspoređivati prerađenu hranu s duhanskom industrijom i industrijom fosilnih goriva.
“Nažalost, izvještaj WHO-a ne priznaje da ne postoji dogovorena definicija o tome što je ultraprerađena hrana, a kamoli njihov utjecaj na zdravlje. Umjesto toga, dobro utemeljena znanost o prehrani diljem svijeta govori nam da je najbolji način da se uhvatimo u koštac s pretilošću i nezaraznim bolestima usredotočiti se na nutritivni sadržaj hrane i koliko često je konzumirate, u kombinaciji s vrstom načina života koji vodite”, rekla je Fernandez.
Grickalice i slatkiši mogu izazvati ovisnost kao i alkohol i pušenje
Što učiniti?
Prema SZO-u, kreatori politika moraju ograničiti moć industrije i suprotstaviti se dezinformacijama. Dobra početna točka, dodaju autori, bilo bi praćenje monopolističke prakse industrije i izbjegavanje poreza.
Ostale štetne industrije, poput fosilnih goriva, dobivaju izravnu potporu u obliku državnih subvencija.
Anne Stauffer, zamjenica direktora Saveza za zdravlje i okoliš, rekla je za Politico da bi se sljedeći mandat EU-a trebao pozabaviti “neprihvatljivo visokim i uglavnom sprečivim” teretom fosilnih goriva za ljudsko zdravlje.
“Pozivamo donositelje odluka u EU da usvoje datum i akcijski plan za postupno ukidanje svih fosilnih goriva i ukidanje javnog financiranja plina, ugljena i nafte“, rekla je Stauffer.
Kao što je Europska agencija za okoliš nedavno istaknula, “unatoč predanosti ukidanju subvencioniranja fosilnih goriva, subvencije nastavljaju rasti“, dodala je.
Jednako su važni, smatraju autori, napori da se suprotstavi narativima industrije.
“U trenutnom raspoloženju u kojem se vlade optužuju da dadiljaju stanovništvo i u kojem se međunarodne organizacije optužuju za preuzimanje nacionalnog suvereniteta, malo se prilika iskorištava da se pokaže javnosti kako njihove izbore i suverenitet određuje mala skupina transnacionalnih korporacija koje djeluju u vlastitom interesu“, stoji u izvještaji, piše Politico.
Alkohol, pušenje, meso: Rak među mlađim ljudima u globalnom je porastu
Komentari