Čestitali mu Kina, Rusija i Hezbolah: Asad svoju izbornu pobjedu proglasio “redefinicijom” revolucije

Autor:

epa09228306 Syrian President Bashar al-Assad and his wife Asma cast their votes for the presidential election at a polling station in Duma city, outskirts of Damascus, Syria, on 26 May 2021. The city was liberated by the Syrian army in 2018 after driving rebels out. Syrians will choose one out of three candidates, including Assad, for the post of President of the Syrian Arab Republic. The number of eligible voters registered inside and outside Syria has reached more than 18 million.  EPA/YOUSSEF BADAWI

EPA/YOUSSEF BADAWI

Sirijski predsjednik Bašar al-Asad u petak je rekao da su oni koji su glasali na predsjedničkim izborima u srijedu vratili pravo značenje revolucije nakon što su ga „plaćenici“ ocrnili.

„Spasili ste njezinu reputaciju i ponovno je pokrenuli“, rekao je Asad u govoru na televiziji, dan nakon što je proglašen pobjednikom s 95 posto glasova.

Sirijska vlada te izbore, koje opozicija i zapad proglašavaju farsom, smatra dokazom da Sirija normalno funkcionira usprkos desetljeće dugom građanskom ratu u kojem je poginulo nekoliko stotina tisuća ljudi, a njih 11 milijuna, odnosno oko polovice stanovništva, izbjeglo iz svojih domova.

Sirijska oporba je izbore, koji su se održali na područjima pod kontrolom sirijske vlade i na kojima se moglo birati između tri kandidata, u petak proglasila ilegalnim.

„Izbori su održani bez legitimiteta“, rekao je Hadi al-Bahra, jedan od čelnika oporbe i supredsjednik Sirijskog ustavnog odbora, optuživši vladu da je manipulirala rezultatima.

Al-Bahra je odbacio i tvrdnje da je glasalo 78,6 posto Sirijaca s pravom glasa.

Asad je novom pobjedom osigurao još sedam godina na vlasti, a njegova obitelj vlada Sirijom već gotovo šest desetljeća. Njegov otac Hafez al-Asad vodio je Siriju trideset godina, do 2000.

„Redefinirali ste nacionalizam, a to znači da je automatski redefinirana i izdaja“, kazao je Asad mlađi, a prenosi agencija Reuters.

Asadovo predsjedništvo obilježeno je ratom koji je počeo 2011. s mirnim prosvjedima koji su se pretvorili u krvav sukob u koji su se uključile i svjetske sile.

Asad je uz pomoć Rusije i Irana pobijedio u borbi protiv snaga pobunjenika te vratio kontrolu nad oko 70 posto sirijskog teritorija, no Sirija još uvijek ne vlada mir.

Turska kontrolira sjeverozapad države gdje se nalazi većina od 4 milijuna izbjeglica koje je Asad bombardirao, a koje Ankaru smatraju svojim zaštitnikom. Vojno prisutne su i Sjedinjene Države koje na sjeveroistoku gdje se nalazi većina naftnih polja i gdje se proizvede većina pšenice, prenosi agencija Reuters.

Ministri vanjskih poslova Francuske, Njemačke, Italije, Velike Britanije i SAD-a su uoči izbora kritizirali Asada, kazavši kako oni ne mogu biti pravedni ili slobodni. Turska, Asadov neprijatelj, također izbore ne smatra legitimnim.

Asadu su pak čestitali Kina, Rusija i libanonski pokret Hezbolah.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.