Istraživači su pronašli sitne čestice plastike u oblacima, koje bi mogle doprinositi klimatskim promjenama.
Znanstvenici su prikupili vodu iz oblaka oko japanskih planina na visinama između 1.300 i 3.776 metara, a zatim su primijenili napredne tehnike kako bi utvrdili prisutnost mikroplastike. U zraku su pronašli devet različitih vrsta polimera i jedan tip gume, u koncentracijama između 6,7 i 13,9 komada po litri i veličinama od 7,1 do 94,6 mikrometara.
“Naši nalazi ukazuju da bi mikroplastika na velikim visinama mogla utjecati na formiranje oblaka i, s vremenom, možda modificirati klimu”, napisali su znanstvenici u studiji objavljenoj u časopisu Environmental Chemical Letters.
“Prema saznanjima, ovo istraživanje je prvo koje je otkrilo mikroplastiku u oblačnoj vodi kako u slobodnom troposferu, tako i u atmosferskom graničnom sloju.” Vodeći autor istraživanja, Hiroshi Okochi sa Sveučilišta Waseda, rekao je: “Mikroplastika u slobodnom troposferu transportira se i doprinosi globalnom onečišćenju. Ako se problem ‘onečišćenja zraka plastikom’ ne rješava proaktivno, klimatske promjene i ekološki rizici mogli bi postati stvarnost, uzrokujući nepovratnu i ozbiljnu štetu okolišu u budućnosti.” Zrakoplovna mikroplastika razgrađuje se mnogo brže u gornjoj atmosferi zbog snažnog ultraljubičastog zračenja, dodao je.
“Znanstvenici su rekli da je ovo prvo izvješće o zrakoplovnoj mikroplastici u oblačnoj vodi prema najboljim saznanjima. U izjavi o istraživanju, Sveučilište Waseda je reklo da istraživanje pokazuje da “mikroplastiku gutaju ili udišu i ljudi i životinje, a otkrivena je u više organa kao što su pluća, srce, krv, posteljica…”. “Deset milijuna tona tih plastičnih čestica završava u oceanu, oslobađajući se sa morskim raspršivanjem i pronalazi put u atmosferu”, dodalo je. “Ovo implicira da su mikroplastike možda postale bitan sastojak oblaka, kontaminirajući gotovo sve što jedemo i pijemo putem ‘plastičnih padalina’.”
Komentari