Dan prije nego što će se u Knin sliti najviši hrvatski dužnosnici kako bi obilježili obljetnicu Oluje, 4. kolovoza, stanovnike Trstenog, idiličnog mjesta nadomak Dubrovnika, inače jednu od lokacija na kojima je snimljeno nekoliko epizoda HBO-ovih Igara prijestolja, uznemirio je silovit prasak. U samom središtu mjesta kroz koje prolazi državna cesta D8, strani državljanin svojim se vozilom zabio u parkirani automobil, nakon čega je odbačen sedam-osam metara, da bi onda naletio na zid tik uz dječje okupljalište ispod platana i potpuno ga srušio.
Poginulih nije bilo, a jedna žena i njezina kći prevezene su u bolnicu.
Uznemireni mještani upozoravaju kako je prometna nesreća koja se dogodila bila samo pitanje dana, s obzirom na to da zbog svakodnevne opasnosti kojoj su izloženi zbog neodgovarajuće signalizacije i nebrige nadležnih, godinama žive u smrtnom strahu. Jedino je to mjesto na državnoj cesti koje nema obilježen pješački prijelaz, nema rasvjete ni nogostupa, kao ni primjerene prometne signalizacije.
FOTO: Čitatelji Nacionala
Žurni apel gradonačelniku
Na sve to mještani Trstenoga, koje je svjetski postalo poznato zbog snimanja nekoliko epizoda HBO-ovih Igara prijestolja i Vikinga, godinama upozoravaju Grad Dubrovnik, no do danas nije ništa napravljeno.
“Kroz centar Trstenoga ‘izgrađena’ je cesta D8 kojom prolazi sav promet prema Dubrovniku i dalje prema jugu. Možete li zamisliti da svi ti šleperi, autobusi, kombiji, osobni automobili prometuju preko Straduna niti metar udaljeni od kuća, crkava, butiga, ugostiteljskih objekata…”, dio je iz najnovijeg e-maila upućenog dubrovačkom gradonačelniku Mati Frankoviću, u kojem ogorčeni mještani ponovno upozoravaju na pogibelj kojoj su izloženi.
KULA Policija objavila detalje prometne nesreće u kojoj su poginula dvojica mladića
Osim toga, gradonačelniku objašnjavaju i kako kuće, crkva, vrtić i nekadašnja pošta koje se nalaze uz kolnik D8 koji ide kroz Trsteno, nisu nisu izgrađeni pored ceste, nego je D8 doslovno ugurana među kuće.
Opasna cesta dijeli Trsteno na dva dijela, loše je osvijetljena, bez nogostupa, bez pješačkih prijelaza s neprimjerenom prometnom signalizacijom. “Otkad je ‘izgrađena’ Jadranska magistrala, ni jedna vlast nije učinila ništa, baš ništa, za prometnu sigurnost stanovnika Trstenoga. Napominjem da JTC kroz Trsteno stvarno i nije izgrađena već je put kroz centar mjesta samo asfaltiran, a da bi se postigla minimalna širina kolnika srušena je i crkva svetog Roka”, objašnjava se u najnovijem apelu Mati Frankoviću u kojem se traži žurna reakcija gradske vlasti te upozorava da u mjestu nije zadovoljen niti minimum prometne sigurnosti.
Franković: Grad nema nadležnost za postupanje, pokrećemo inicijativu prema MUP-u za postavljanje kamera
Iz ureda dubrovačkog gradonačelnika, kojem je redakcija nacionala.hr poslala upit, u petak je odgovoreno kako se radi o državnoj cesti, a u tom slučaju Grad nema nadležnosti za postupanje.
“Sve vezano za ograničenje brzine i sigurnost, poput postavljanja ograda i signalizacije, u nadležnosti je Hrvatskih cesta. Ipak, svjesni problematike s kojom se svakodnevno, a osobito u ljetnim mjesecima, suočavaju stanovnici Trstenog, iznašli smo u proteklom razdoblju rješenje za novo autobusno stajalište”, stoji, između ostalog, u Frankovićevu odgovoru, u kojem se opisuje projekt nove autobusne stanice.
OPREZNO U PROMETU! Dvije teže nesreće na Dalmatini kod Splita, jedna na crnoj točki Jadranske magistrale
Gradonačelnik Dubrovnika potvrđuje i kako je Grad “pokrenuo inicijativu prema MUP-u i iskazao namjeru financiranja kupnje kamere za mjerenje brzine, čime bi se dodatno utjecalo na smanjenje brzine u vožnji i podigla razina sigurnosti pješaka”.
Kamere za nadzor brzine trebale su biti postavljene još 2020. godine
Mještani Trstenoga koji su s pravom ogorčeni, ističu kako su dvije kamere za nadzor brzine, prema obećanjima koje je gradska vlast dala Mjesnom odboru, trebale biti postavljene još 2020. godine. Sve je vidljivo iz dokumenta Mjesnog odbora, u kojem se navodi “Početkom 2020. godine u suradnji s Gradom Dubrovnikom i Prometnom policijom na oba ulaza u mjesto bit će postavljeni reflektirajući semafori i kamera za mjerenje brzine, kako bi zaustavili pretjerano brzu vožnju kroz mjesto”.
Na sve razočarano zaključuju kako se nažalost, “do poduzimanja konkretnih koraka, za sigurnost svoje djece doslovno mogu moliti bogu”.
Poslali smo upite i Hrvatskim cestama te Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, no njihovi odgovori nisu pristigli, a ako i kad dođu, objavit ćemo ih.
Komentari